مقام مسئول در بانك مركزی؛

جابجایی روزی ۶۵ هزار میلیارد تومان بین بانكها

جابجایی روزی ۶۵ هزار میلیارد تومان بین بانكها رئیس اداره عملیات بازار باز بانك مركزی، 4 هدف اصلی از راه اندازی این فعالیت از طرف بانك مركزی را تشریح نمود.به گزارش پول من به نقل از مهر، محمد نادعلی در نشست «بررسی عملیات بازار باز بانکی» در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اعلان اینکه عملیات بازار باز بانکی برای مدیریت نقدینگی و با اهداف کنترل عملیات بین بانکی و همین طور فروش اوراق بدهی دولت به راه افتاده است، اظهار داشت: مجوز دریافت عقد ودیعه را توانستیم در شورای فقهی بانک مرکزی دریافت نماییم و همین طور فروش اوراق بدهی را به بانک ها ابلاغ کرده ایم ضمن اینکه امکان اعطای تسهیلات به بانک ها از منابع بانک مرکزی با نرخ سود ۲۲ درصد به بانک ها ابلاغ گردیده است.
وی با اعلان اینکه اقتصاد ایران شرایط ویژه ای دارد، اظهار داشت: این اقتصاد به لحاظ تحریم ها، کسری بودجه دولت و همین طور وضعیت متغیرهای کلان مانند تورم، وضعیت فعلی بانک ها، بازارهای مالی و حتی مکانیزم تعیین نرخ سود، با سایر اقتصادهای دنیا متفاوت می باشد.
رئیس اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی به دنبال آن است که بدهی های بانک ها به بانک مرکزی را تبدیل به اوراق کند. می توانیم این روش را بوسیله سازوکار ستاندن وثیقه از طرف بانک ها در شرکت سپرده گذاری مرکزی اجرا نماییم.
نادعلی با اعلان اینکه ماهیت بدهی ها نیز اهمیت دارد، افزود: مثلاً بدهی های بانک مسکن به سبب خط اعتباری مسکن مهر است. اگر چنین بدهی هایی را از بانک ها جدا نماییم، بدهی های زیادی باقی نمی ماند.
این مقام مسئول در شبکه بانکی تصریح کرد: ما با انتشار اوراق بدهی، به دنبال ایجاد یک برنامه منظم ارتباطی میان بانک ها با بانک مرکزی هستیم.
وی هدف از ایجاد عملیات بازار باز بانکی را فقط مهار تورم ندانست و اضافه کرد: نفسِ برقراری روابط سالم میان بانک ها و بانک مرکزی و همین طور واقعی کردن نرخ سودها، یکی از مهم ترین نتایج ایجاد این بازار مالی است.
نادعلی، عملیات بازار باز بانکی را بسته ای چهارضلعی شامل رصد محل مصرف منابع بانکی، کنترل بازار ارز، کنترل رابطه سالم بانک مرکزی با بخش واقعی، واسطه گری بانک ها و کنترل تورم، عنوان و اظهار نمود: هم اکنون بدهی بانک ها به بانک مرکزی رقم چندان بالایی نیست و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود. این در حالیست که هم اکنون ۱۱۲ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در بازار سرمایه در حال خرید و فروش است و بانک ها می توانند این اوراق را خریداری کنند. ما نیز این اوراق را بوسیله مکانیزم وثیقه گذاری نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی، تبدیل به وجوه نقد برای بانک ها می نماییم.
رئیس اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی اشاره کرد: بیش از دو هفته است که بانک مرکزی وارد عرضه اولیه اوراق شده و به کمک دولت آمده است؛ در طول این مدت پیشنهادهایی از طرف بانک ها و نهادهای مالی بورسی تا حدود ۶، ۰۰۰ میلیارد تومان برای خرید این اوراق دریافت شده است.
وی با تاکید بر اینکه روزانه ۶۵ هزار میلیارد تومان بین بانک ها جابجا می شود، اظهار داشت: تنها ۱.۵ درصد آن وارد جامعه و مابقی به صورت اعتباری میان بانک ها رد و بدل می شود.
نادعلی یکی دیگر از نتایج راه اندازی عملیات بازار باز بین بانکی را سالم سازی ترازنامه بانک ها دانست و اضافه کرد: بویژه بانک هایی که بدهی دارند برای اصلاح ترازنامه خود از بانک مرکزی و سایر بانک ها استقراض می کنند. در نتیجه راه اندازی این عملیات می تواند جلوی خلق پول از طرف بانکهای ناتراز را بگیرد.
رئیس اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی افزود: وقتی دولت کسری بودجه داشته باشد، بلافاصله سراغ بانک مرکزی رفته و پولی که بوسیله دولت از منابع بانک مرکزی خارج می شود، در دو محل «طرح های عمرانی» (بودجه عمرانی) یا «حقوق و دستمزدها و صندوق های بازنشستگی» (بودجه جاری) مصرف می شود که معمولاً به سبب کم بودن بودجه جاری، به بخش دوم تعلق می گیرد و وارد بودجه عمرانی نمی گردد. در نتیجه پول پرقدرت وارد جامعه شده و خلق پول، ایجاد تورم می کند.
وی افزود: این در حالیست که عملیات بازار باز بین بانکی، محل صرف این منابع را شفاف کرده و حتی نرخ سود آن نسبت به خط اعتباری بانک ها کمتر است؛ طی روزهای اخیر نرخ سود بازار باز بین بانکی کمتر از ۱۰ درصد شده که سبب شد برخی از بانک ها خط اعتباری دریافتی از بانک مرکزی را پس داده و به سراغ تامین اعتبار از بازار باز بین بانکی بروند.
نادعلی با تاکید بر اینکه ما با عملیات بازار باز بین بانکی به دنبال معجزه نیستیم، اضافه کرد: با توجه به این که دولت می توانست روش های ساده تری برای تامین کسری بودجه خود که معمولاً شفاف هم نیستند، انتخاب نماید بدین سبب به سراغ انتشار اوراق بدهی آمد که این وضعیت را شفاف کند.

1399/03/27
14:46:49
5.0 / 5
2583
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما