عضو هیات مدیره بورس در گزارش پول من

سه راهكاری كه بورس را به تأمین مالی تولید هدایت می كند

سه راهكاری كه بورس را به تأمین مالی تولید هدایت می كند به گزارش پول من عضو هیات مدیره بورس تهران با برشمردن ۳ راهكاری كه بازار بورس را به سمت تأمین مالی تولید هل می دهد، اظهار داشت: ارزش هلدینگ ها در بازار سرمایه ۲۰۰۰هزار میلیارد تومان است.


محمودرضا خواجه نصیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت کنونی بازار سرمایه و عدم هدایت مکفی سرمایه های جذب شده در این بازار به سمت تولید و سرمایه گذاری اظهار داشت: نکته ای که این روزها در بازار سرمایه ذهن خیلی از سیاستگذاران بورسی را به خود مشغول کرده، آن است که وقتی که پول به بازار ثانویه تزریق می شود و محصولاتی که در بازار ثانویه هستند، دست به دست می شوند، این مورد نه تنها سبب افزایش کیک بازار سرمایه نخواهد شد، بلکه منجر به افزایش قیمت بیش از اندازه محصولات مالی می گردد و در نهایت، سرمایه جدیدی را وارد تولید نخواهد کرد. عضو هیأت مدیره بورس تهران اضافه کرد: بر این اساس، افزایش قیمتی که در سهام شرکت ها رخ می دهد، نمی تواند مبالغی را از بازار ثانویه به بازار اولیه تزریق نماید. از سه طریق می توان این مشکل را حل کرد؛ نخستین روش آن است که شرکتها از محل منابع تزریق شده به بازار، افزایش سرمایه داده و از سهامداران منابعی را جذب کنند تا در چارچوب آن بتوانند منابع جدیدی را وارد پروژه ها نمایند؛ ولی در چنین شرایطی به علت اینکه سهامداران عمده نهادی هستند و باید بیشترین وجه را به مجموعه ها تزریق نمایند، عملاً پیش شرط موفقیت آن است که سهامداران عمده برای این افزایش سرمایه وارد عمل شوند. وی خاطرنشان کرد: در واقع، سهامداران عمده از راه حق تقدم، منابع جدید را تزریق خواهند کرد که البته این روش، یک فرایند زمان بر است و نمی تواند راهکار کوتاه مدتی در بازار به شمار آید. خواجه نصیری راهکار دوم را عرضه اولیه سهام شرکتها تصریح کرد: با ورود به بورس و عرضه اولیه سهام، شرکتها می توانند منابعی را در اختیار گرفته و سرمایه گذاری های جدید انجام دهند و برای اجرای پروژه های جدید تأمین مالی نمایند. این کارشناس ارشد بازار سرمایه تصریح کرد: روش سوم که یکی از سریع ترین روش ها به حساب می آید آن است که با عنایت به استقبال بالایی که سرمایه گذاران از سهام موجود در بازار سرمایه داشته اند، بخشی از سهام شرکتها به مردم واگذار شده و منابع مالی حاصل از آن به هلدینگ ها برای افزایش سرمایه وارد شود تا هلدینگ ها بزرگ تر شوند. وی ادامه داد: با عنایت به تخصص هلدینگ ها در ایجاد پروژه های بزرگ کشور و طراحی و وجود تخصص های لازم، کار هلدینگ ها ورود به این عرصه است؛ این در شرایطی است که ۹ هلدینگ بزرگ کشور نزدیک به ۱، ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سهام در بورس دارند که سرجمع آن برای کل هلدینگ ها بیشتر از ۲، ۰۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ ازاین رو اگر ۵ تا ۱۰ درصد سهام خویش را در بورس بفروشند، حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی جذب خواهد شد. به قول خواجه نصیری، هلدینگ ها می توانند با فروش این بخش از سهام خود خلق ارزش کرده و مردم هم علاوه بر خرید سهام، منابعی را تزریق نمایند که منجر به تولید و اشتغال خواهد شد. وی اظهار داشت: هم اکنون هلدینگ ها و مجموعه هایی که در بورس حضور دارند، سهام خویش را به بهانه نظارت بعضی از دستگاه ها در آینده و ایراد افترا به آنها در خصوص ارزان فروشی عرضه نمی کنند و این به بازار سرمایه صدمه رسانده است.
وی با اشاره به اینکه پل بازار ثانویه به بازار اولیه در دستان هلدینگ ها است، اظهار داشت: این روزها به لطف اعتماد مردم نقدینگی زیادی به بازار ثانویه (بورس) آمده ولی این بازار به تنهایی مولد نیست و درصورتی که به بازار اولیه متصل باشد، می تواند زمینه جذب نقدینگی به بخش تولید و ایجاد اشتغال را فراهم آورد.
خواجه نصیری با اشاره به اینکه در صورت عدم هدایت نقدینگی به بازار اولیه، ورود نقدینگی صرفا سبب افزایش قیمت محصولات مالی موجود می شود و سرمایه جدیدی تولید نمی گردد، تصریح کرد: اساسا افزایش سرمایه از محل آورده سرمایه گذاران جدید بهترین راه برای هدایت نقدینگی به بازار اولیه در شرایط رونق بازار ثانویه است لیکن به علت مشکلاتی که در قانون تجارت و فرایندهای بروکراتیک افزایش سرمایه وجود دارد، در عمل خروجی مطلوبی نداشته است؛ براین اساس به نظر می آید لزوم دارد در سطح کلان سیاست گذاری و قانون گذاری اقتصاد تسهیل، تسریع و حتی تکلیف به اجرای این مورد مدنظر قرار گیرد؛ اما در شرایط فعلی برای دسترسی به جهش تولید و توسعه سرمایه گذاری مردم باید به فکر راه میانبر و سریع تری هم بود.


منبع:

1399/04/01
00:44:17
5.0 / 5
2517
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما