گزارش پول من

تسهیلات حمایتی به شركت های هواپیمایی، ریلی و جاده ای پرداخت نشد

تسهیلات حمایتی به شركت های هواپیمایی، ریلی و جاده ای پرداخت نشد پول من: تسهیلات حمایتی كرونا تا كنون به هیچیك از شركت های هواپیمایی و ریلی و هم رانندگان اتوبوس های بین شهری پرداخت نشده است.به گزارش پول من به نقل از مهر، فروردین ماه سال جاری ستاد ملی مبارزه با کرونا اعطای تسهیلات ۷۵ هزار میلیارد تومانی به ۱۴ رسته از کسب و کارها را تصویب کرد که یکی از مهمترین این مشاغل که قرار شد به قول محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، ۸ هزار میلیارد تومان به آنها تعلق بگیرد، بخش حمل و نقل بود؛ به خصوص که شیوع کرونا همزمان با سفرهای نوروزی شود و خیلی از افرادی که قصد داشتند در روزهای نوروز سال جاری به سفر بروند، سفرهای خود کنسل کردند.
از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا همه کسانی که سفرهای خویش را کنسل کرده اند، شرکت های حمل و نقلی شامل ریلی، هوایی و زمینی، بدون کسر خسارت، کل پول بلیت را به مسافران مسترد کنند. اتفاقی که سبب شد تا بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان از جانب شرکت های ریلی و تا ۳ هزار میلیارد تومان از جانب شرکت های هواپیمایی، هزینه بلیت در مدت زمانی اندک به مردم بازگردانده شود که فشار اقتصادی بالایی را به این شرکت ها وارد کرد.
با این حال تا کنون باآنکه بر مبنای اعلام بانک مرکزی، تا کنون ۲۱ میلیون و ۵۱ هزار و ۲۴ سرپرست خانوار وام ۱ میلیون تومانی حمایت در مقابل کرونا معادل ۲۱ هزار میلیارد تومان دریافت کرده اند، اما تا کنون تسهیلات مذکور به مشاغل صدمه دیده در مقابل کرونا به کسب و کارها پرداخت نشده است. این در شرایطی است که بانک مرکزی می بایست از محل صندوق توسعه ملی معادل ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات مذکور را آماده سازی می کرد.
ضمن اینکه وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در برنامه نگاه در مورد اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران هم از اعلام آمادگی بانک مرکزی از اعطای این تسهیلات از محل بخشی از تسهیلاتی که قرار بود به کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا پرداخت گردد، اطلاع داده بود.
با این حال مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تسهیلاتی که مقرر است به کسب و کارهای حمل و نقلی صدمه دیده از کرونا پرداخت گردد، اظهار داشت: کارهای مربوطه در حال انجام می باشد و طبق آخرین خبرهایی که دریافت کرده ایم، شرکت های هواپیمایی به بانکهای عامل معرفی شده اند تا شرکت ها برای تشکیل پرونده اقدام نمایند.
وی تاکید کرد: شرط مشمول دریافت این تسهیلات شدن، عدم تعدیل نیرو از جانب شرکت هاست؛ شرکت های هواپیمایی تا کنون تعدیل نیرو نداشته اند؛ آنچه در بعضی کانال های خبری شایع شده که شرکت های هواپیمایی تعدیل نیرو کرده اند، حقیقت ندارد و ما گزارشی در خصوص تعدیل نیرو دریافت نکرده ایم.
مهرداد تقی زاده دبیر انجمن شرکت های ریلی هم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اعطای تسهیلات به شرکت های ریلی تصریح کرد: لیست شرکت های ریلی به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی داده شده و منتظریم تا کارهای آن صورت گیرد.
وی اضافه کرد: گفته می شود که وزارت راه و شهرسازی هم اسامی شرکت های ریلی را به بانکهای عامل برای دریافت این تسهیلات ارسال کرده اند که هنوز زمان پرداخت آن مشخص نمی باشد.
داریوش باقرجوان مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم در مورد اعطای تسهیلات ۶ میلیون تومانی که قرار بود به رانندگان اتوبوس و رانندگان حمل و نقل عمومی جاده ای پرداخت گردد، اظهار داشت: کارهایی که سازمان راهداری برای پرداخت این تسهیلات به رانندگان می بایست انجام می داد، صورت گرفته و ما از رانندگان درخواست کردیم تا در سامانه «کارا» ثبت نام کنند.
وی اضافه کرد: برای ادارت کل راهداری استان ها هم یوزرنیم و پسورد تهیه کردیم تا فهرست اسامی ثبت نامی را بررسی و راستی آزمایی کنند؛ یک سری هم سازمان راهداری مجدداً اسامی رانندگان مشمول را بررسی کرد. ازاین رو کارهایی که ما می بایست انجام دهیم، تکمیل شده و به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ارسال کرده ایم.
باقرجوان اظهار داشت: فهرست رانندگان به وزارت کار و رفاه ارسال شده و تا کنون ۶۵ درصد رانندگان ثبت نام کرده اند؛ برخی از رانندگان مشکل ثبت کد بیمه و کر کارگاه در سامانه «کارا» را داشتند که آن هم برطرف شده است. اما اینکه چه زمانی بانک عامل تسهیلات مذکور را واریز کند، مشخص نمی باشد.


منبع:

1399/04/07
14:36:48
5.0 / 5
2517
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما