بر اساس اعلام بانك مركزی؛

بانك ها ۲۲۴ هزار میلیارد تومان در بهار سال جاری تسهیلات دادند

بانك ها ۲۲۴ هزار میلیارد تومان در بهار سال جاری تسهیلات دادند به گزارش پول من بانك مركزی اعلام نمود: تسهیلات پرداختی بانك ها طی ۳ ماه سالجاری به بخش های اقتصادی ۲۲۴۷.۸ هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با بهار سال قبل ۷۵۴ هزار میلیارد ریال (۵۰.۵ درصد) افزایش داشت.به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی سه ماهه سالجاری مبلغ ۱۴۰۶.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۲.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۲۲.۹ هزار میلیارد ریال معادل ۵۹.۲ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی سه ماهه سالجاری معادل ۵۸۷ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۴۱.۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۴۰۶.۸ هزار میلیارد ریال) است.
ملاحظه می شود از ۷۳۹.۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۴ درصد آن (مبلغ ۵۸۷ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها امسال است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروریست به افزایش توان مالی بانک ها از راه افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تأمین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم در تأمین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.


منبع:

1399/05/07
22:20:31
5.0 / 5
2038
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما