مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد پول من: فاكتورهای بورسی مهم جهان عملكرد مختلفی از یكدیگر داشتند.


به گزارش پول من به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر موجب نگرانی معامله گران شده است. آمریکا از جانب چینی خواسته است که کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین آگاهی داده است. از جانب دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد و دیپلمات های آمریکایی این مرکز را ترک کردند.
کوین گدیس- استراتژیست ارشد درآمدی در موسسه ریموند جیمز اظهار داشت: اگر تنها یک مساله باشد که فکر و ذهن معامله گران را مشغول کند، آن مساله همین خواهد بود که مقرر است دو اقتصاد نخست جهان تا کجا به این کش مکش ادامه دهند. از زمانی که این بحران ها شدت گرفته است معامله گران نگران آینده رشد اقتصادی جهان شده اند خصوصاً حالا که ویروس کرونا، اقتصاد جهانی را در وضعیت بسیار شکننده ای قرار داده است.
تنش ها بر سر مساله هنگ کنگ تنها محدود به چین و آمریکا نیست: دولت خودمختار هنگ کنگ اعلام نموده است به قرارداد استرداد مجرمان با استرالیا، انگلیس و کانادا خاتمه می دهد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز برای اولین بار امسال میلادی تحریمی مقابل چین وضع و صادرات تجهیزاتی که می تواند در سرکوب معترضان و اقلیت ها توسط دولت چین نقش داشته باشند را ممنوع اعلام نمود.
از طرف دیگر هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در جهان به گوش می رسد اما بنظر می رسد هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به سوالات به وجود آمده درباب پیشرفت های دارویی مقابله با کرونا گفته است تولید انبوه واکسن تا قبل از سال آینده میسر نخواهد بود و این بدان معناست که دست کم در کوتاه مدت، جهان کماکان با نتایج اقتصادی و بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا دست به گریبان خواهد بود.
اندی مینارد- کارشناس بازار سرمایه در موسسه " چاینا رنسانس" اظهار داشت: چیزی که بازارها را می ترساند این است که تازه اول تنش های جدید بین چین و آمریکا باشد و دو طرف وارد دور تازه ای اقدامات متقابل مقابل یکدیگر شوند که باتوجه به شرایط کنونی اقتصاد جهانی، خبری بسیار بدخواهد بود.
تابحال بیش از ۱۷ میلیون و ۴۲ هزار و ۸۹۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۶۶ هزار و ۲۸۵ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۲ هزار و ۹۹۵ نفر، برزیل با ۸۸ هزار و ۷۹۲ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۹۶۱ نفر، مکزیک با ۴۴ هزار و ۸۷۶ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۲۹ نفر بوده است.
مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه " جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" اظهار داشت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوش بینی به آینده می خواهند مصارف خودرا بالا برند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیش بینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.
بورس آمریکا
بانک مرکزی آمریکا اعلام نموده است که به حضور پررنگ خود در بازارهای مالی ادامه خواهد داد و برنامه خرید اوراق قرضه شرکت های مختلف و بخش دولتی نیز کماکان اجرا خواهد شد. انتظار می رود این برنامه در سطوح مختلف دست کم تا آخر سال جاری میلادی ادامه یابد هر چند که باتوجه به نگرانی ها از خروج تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده، این بانک احیانا نرخ بهره را در محدوده کنونی حفظ خواهدنمود.
نرخ بهره حالا در خیلی از کشورهای جهان نظیر ژاپن و سوییس و هم چنین در سطح منطقه یورو در محدوده منفی قرار دارد و شماری از مقامات آمریکایی خواهان اتخاذ رویکرد مشابهی توسط فدرال رزرو هستند. با این وجود خیلی از مقامات بانک مرکزی آمریکا معتقدند چنین اقدامی فشار بسیار سنگینی در بازار اوراق خواهد داشت خصوصاً حالا که بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری نسبت به زمان پیش از بحران حدودا سه برابر شده است و انتظار می رود این روند صعودی ادامه دار باشد.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۵۱۳.۸۱ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۲ درصد افزایش تا سطح ۳۲۵۴.۵۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲۸ درصد صعود در سطح ۱۰ هزار و ۵۳۴.۸۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
با وجود بازگشایی مرزهای درون اتحادیه اروپا و بازگشایی کسب و کارها، هنوز تا بازگشت میزان کارهای اقتصادی به سطوح قبل از بحران فاصله بسیاری وجود دارد و شاخص اطمینان مدیران خرید در اقتصادهای بزرگ اروپایی نظیر آلمان و فرانسه نشان میدهد آنها نسبت به یک رشد سریع اقتصادی دست کم در کوتاه مدت چندان خوش بین نیستند.
صورت های سود و زیان شرکت های بزرگ اروپایی خصوصاً برندهای لوکس، خطوط هوایی و گردشگری نیز نشان دهنده آن است که این شرکت ها تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا با کاهش محسوس درآمدهای خود مواجه گشته اند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۲۹.۲۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۳۵.۲۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۶ درصدی در سطح ۴۹۲۸.۹۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۵۵ درصد پایین رفت و به ۷۲۴۶.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۹۷.۱۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۸۳.۱۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۲.۴۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۶۷۰.۰۱ واحد بسته شد.
دیوید رایلی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه بلو بی است منیجمنت- اظهار داشت: برای معامله گران این مساله مسجل شده که ویروس جایی نرفته است. نتایج کرونا روی رفتار مصرفی ما و کارهای اقتصادی نه فقط برای امسال که احیانا برای سال آینده نیز محسوس خواهد بود.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۰۰۶.۳۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷ درصد افزایش به ۴۱.۲۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۵۲ درصدی به ازای ۴۳.۷۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۵۷.۲۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۲۴.۵۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/05/09
23:08:30
5.0 / 5
2272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما