حق مسكن كارگران از تیر ماه ۳۰۰ هزار تومان شد

حق مسكن كارگران از تیر ماه ۳۰۰ هزار تومان شد به گزارش پول من پیشنهاد افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران كه از جانب وزیركار به هیات دولت ارسال شده بود بالاخره امروز به تصویب رسید و بر مبنای مصوبه هیات وزیران از تیر ماه سه برابر شد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، هیأت وزیران با هدف ارتقای سطح درآمدی مشمولان قانون کار، با افزایش کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۳۹۹ موافقت نمود و کمک هزینه مسکن کارگران از آغاز تیر ماه سال جاری ۳۰۰ هزار تومان تعیین شد.
بر این اساس، کارگران از این برج افزایش حق مسکن را به همراه معوقه تیرماه در فیش حقوقی خود دریافت خواهند کرد. البته با عنایت به بسته شدن فهرست حقوق بیشتر بنگاهها و کارخانه ها احتمال اینکه افزایش حق مسکن در فیش حقوق شهریور ماه لحاظ شود دور از انتظار نیست که در این صورت کارگران معوقه حق مسکن دو برج تیر و مرداد را طلب خواهند کرد.
بعد از آنکه مصوبه افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران در بیستم مرداد به اتفاق آرا در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب گردید، وزیر کار اعلام نمود که این مورد برای طرح و تصمیم گیری نهایی به هیات دولت ارجاع و طی جلسات آینده در هیات دولت تصویب خواهد شد.
پیشنهاد افزایش کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار ۳۱ خرداد از جانب وزیر کار با قید دوفوریت جهت بررسی و تصویب به هیات وزیران ارائه شد و شریعتمداری در نامه ای به معاون اول ریاست جمهوری تصویب مصوبه را خواهان شد؛ این اقدام از این جهت صورت گرفت که حق مسکن تنها آیتم بسته مزدی کارگران به حساب می آید که برای اجرایی شدن احتیاج به تصویب هیات وزیران دارد.
هفدهم خرداد ماه، نشست شورایعالی کار با مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران همراه بود و اعضای شورا با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران موافقت کردند.
باوجود پیشبینی ها، مصوبه شورایعالی کار با عنایت به وعده های داده شده به مقامات کارگری در تیر ماه به تصویب نرسید و قید دوفوریت تصویب مصوبه درهیات وزیران کارساز واقع نشد تا اینکه سرانجام روز دوشنبه بیستم مرداد مصوبه شورایعالی کار در افزایش مبلغ کمک هزینه مسکن کارگری بعد از هفته ها بحث و بررسی به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسید.
پیش از این مقامات کارگری تاخیر در تصویب مصوبه افزایش حق مسکن و تایید هیات وزیران را با عنایت به حضور سه وزیر کابینه در جلسه شورایعالی کار موجه ندانسته و بر ضرورت پرداخت معوقات آن از آغاز سال تاکید کرده بودند؛ معاون روابط کار وزارت کار هم این مسئله را ناشی از ضعف و مشکلات قانون کار دانسته و گفته بود محاسبه حق مسکن از آغاز سال و پرداخت معوقات ۵ ماهه آن همگی به تصویب و نظر دولت بستگی دارد.
معاون روابط کار از افزایش ۱۰ درصدی دریافتی کارگران در سال ۱۳۹۹ با تصویب افزایش حق مسکن در هیات دولت اطلاع داد و اظهار داشت: با این افزایش متوسط حقوق و دریافتی کارگران سال جاری ۴۳۵۲ درصد افزایش یافت.
با اینکه بخشنامه افزایش حق مسکن هنوز از جانب معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ نشده ولی با عنایت به مصوبه امروز هیات وزیران، حق مسکن کارگران از آغاز تیر ماه ۳۰۰ هزارتومان تعیین شده و اشاره ای به عطف به ماسبق و پرداخت معوقات ماههای قبل نشده است.
به گزارش پول من به نقل از ایسنا، افزایش کمک هزینه مسکن کارگران در حالی به تصویب رسید که پیش از این مبلغ حق مسکن، ۱۰۰ هزار تومان بود و با تصویب هیات وزیران از برج تیر سه برابر شد.

منبع:

1399/05/29
22:32:14
5.0 / 5
2207
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , حساب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما