شهر جدید عالیشهر از آغاز تا امروز

شهر جدید عالیشهر از آغاز تا امروز به گزارش پول من بوشهر مدیرعامل شركت عمران شهر جدید عالیشهر اظهار داشت: شهرهای جدید به منظور ساماندهی و توسعه برنامه ریزی شده شهرهای بزرگ و با اهدافی مثل پیشگیری از توسعه بی رویه مادرشهر، جذب سرریز جمعیت با ایجاد كانون های اشتغال در شهر جدید، پیشگیری از بالا رفتن قیمت زمین و ایجاد حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ، سبك شدن بار ترافیك در مادرشهر ایجاد می شوند.


علی مقاتلی در نشست با خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته دولت و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری محرم و صفر عنوان کرد: وظیفه اصلی شرکت های عمران شهرهای جدید ایجاد زیرساخت ها شامل معابر، آب و برق و تاسیسات زیربنایی است تا شهر شکل بگیرد.
وی با اشاره به لزوم خدمات دهی به مردم و تأمین رفاه شهروندان اظهار نمود: این خدمات در چهار بخش اصلی عمومی شامل آموزش، درمان، ورزش و فرهنگی عرضه می شود.
این مسئول افزود: افزایش یکباره جمعیت عالیشهر در سال های ۹۲ و ۹۳ که بخشی ناشی از ساخت مسکن مهر و بخشی هم ناشی از توسعه طبیعی شهر بوده، سبب شده جمعیت شهر عالیشهر بیشتر از دو برابر شود.
به گزارش پول من به نقل از ایسنا، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر بیان نمود: هم اکنون برای تأمین فضای آموزشی و رسیدن به شرایط استاندارد استان بوشهر، دو زمین آموزشی به سرمایه گذار واگذار شده و یک زمین آموزشی هم به هر مقطعی که آموزش و پرورش صلاح بداند اختصاص می یابد.
مقاتلی اضافه کرد: همینطور پروژه های مدرسه سازی شامل دو مدرسه ۱۲ کلاسه در مقطع ابتدایی در فازهای ۲ و ۴ و یک دبیرستان ۱۲ کلاسه در فاز ۲ در دست اجرا است که یکی از آنها در ایّام دهه فجر سالجاری و دیگری در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به اقدامات حوزه فرهنگی تصریح کرد: طرح مجتمع فرهنگی هنری آفتاب و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شرایط خوبی را در بخش فرهنگ بوجود آورده و باعث پیشبرد فعالیتهای فرهنگی و هنری شده اند. ان شاالله با آغاز به کار کانون پرورش فکری که نخستین کانون در شهرهای جدید است شاهد رونق فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی باشیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر افزود: خوشبختانه زمان مناسبی برای اجرای این پروژه اتفاق افتاده است، به این صورت که عملیات اجرایی آن در اسفند ۹۷ شروع شده و اواخر اسفند ۹۸ به پیشرفت بالای ۹۵ درصدی رسید اما به علت شرایط خاص انتشار کرونا و محدودیت های بوجود آمده در تکمیل این پروژه وقفه به وجود آمده است. تلاش داریم در سال ۹۹ بتوانیم شرایط استفاده کودکان و نوجوانان عالیشهر از این ظرفیت را فراهم نماییم.
این مسئول تصریح کرد: در پروژه های چند سال گذشته تلاش شده از سبک معماری بومی بوشهری بهره گرفته شود.
علی مقاتلی با اشاره به اقدامات حوزه ورزشی و افتتاح یک استخر در سال ۹۶، اظهار داشت: همینطور یک پروژه چند منظوره روباز شامل چمن مصنوعی، زمین فوتبال، بسکتبال و والیبال در فاز ۳ آماده بهره برداری است که در هفته دولت سالجاری افتتاح می گردد و سال آینده هم در حوزه ورزشی بر مبنای برنامه عملیاتی پیش خواهیم رفت.

وی خاطرنشان کرد: شهر عالیشهر با داشتن جمعیت نزدیک به ۳۰ هزار نفری، هم اکنون فضای درمانی که به مردم خدمات می دهد مناسب نمی باشد و باید هرچه سریعتر یک فضای درمانی مناسب راه اندازی شود. برای حل این مشکل برنامه ریزی شده که تا آخر سال یک مرکز درمانی مجهز برای عالیشهر و جمعیت پیرامون آن ایجاد شود. این مرکز با ۳۸۰۰ متر مربع زیربنا شامل بخش های بهداشتی و درمانی کامل، از سطح یک درمان بزرگ تر و از سطح بیمارستان کوچکتر است. در واقع یک مرکز جامع درمانی به حساب می آید که منابع مالی موردنیاز این پروژه تا حدودی تأمین شده است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر خاطرنشان کرد: با توجه شرایط موجود و همه گیری ویروس کرونا احتیاج به فضای درمانی، بیشتر از پیش احساس می شود بنابراین باید با جدیت تمام نسبت به تکمیل پروژه اقدام گردد تا هر چه سریع تر به بهره برداری برسد. خوشبختانه با وجود شرایط سخت اقتصادی حمایت های خوبی در این حوزه انجام شده و اهتمام ویژه ای برای فراهم کردن زیرساخت های عرضه خدمات به شکل مطلوب وجود دارد.
مقاتلی تصریح کرد: هم اکنون بخشی از اقداماتی که در عالیشهر انجام می شود امکان خدمات دهی به شهرها و روستاهای مجاور را هم فراهم نموده است که این سبب افتخار مجموعه ما است.
این مسئول با اشاره به اینکه بیشتر از ۹۰ میلیارد تومان پروژه در شهر عالیشهر اجرا شده است، عنوان کرد: وجود فضای تفریحی و تفرجی به خصوص پارک ها، امسال سه پروژه پارک در فازهای ۳ و ۴ در دست اجرا داریم، همینطور یک پارک دو هکتاری در فاز ۲ هم به منظور ارتقای شاخصهای فضای سبز پیشبینی شده است.
وی اظهار نمود: در بخش زیربنایی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه در حال اجرا می باشد و یا تکمیل شده که بخش قابل توجهی از این پروژه های زیربنایی، تأمین زمین برای طرح اقدام ملی مسکن –که از سال قبل آغاز شده- بوده است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر خاطرنشان کرد: به منظور تأمین منابع پروژه های گفته شده، در سال ۹۶ کمتر از ۲۰ میلیارد تومان توانستیم تأمین منابع نماییم، و در سال ۹۸ بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان اعتبار جهت اجرای پروژه ها تأمین شد.
علی مقاتلی پروژه های زیربنایی برنامه ریزی شده برای سال ۹۹ که مطالعات آن تکمیل شده و ترجیحاً باید آغاز شود، شامل مطالعات جمع آوری شبکه فاضلاب و ایجاد تصفیه خانه بعنوان نیاز ضروری شهر است که هم اکنون شرایط خوبی از این لحاظ نداریم. پیگیری های در این حوزه انجام شده است و ان شالله امسال عملیات اجرایی آن شروع می شود.
وی با اشاره به انجام مطالعات حمل و نقل برون شهری اظهار داشت: جمعیت عالیشهر به حدی نرسیده که توجیه خوبی برای ایجاد زیرساخت حمل و نقل برون شهری داشته باشد، با این وجود برنامه مطالعات حمل و نقل برون شهری و بخش بزرگراهی را حتما در برنامه های سالجاری لحاظ خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر اظهار داشت: مبحث مهم دیگر بحث آرامستان است که مکان یابی آن صورت گرفته و مطالعات آن هم انجام شده است. البته در مقطعی مشمول جابجایی شده، اما امسال عملیات اجرایی آنرا با همکاری شهرداری انجام خواهیم داد.
مقاتلی با اشاره به برنامه های تأمین مسکن بیان نمود: یکی از وظایف حاکمیت و دولت ها برنامه ریزی در ایجاد زیرساخت ها برای تولید مسکن می باشد، البته وظیفه دولت ساخت مسکن نیست بلکه تأمین زمین و عرضه تسهیلات به افراد نیازمند مسکن را انجام می دهد. سال قبل بر حسب دستور رئیس جمهور قرار بر این شد که طی سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، تعداد ۲۰۰ هزار واحد در ۲۰ شهر جدید کشور راه اندازی شود که سهم شهرهای جدید استان بوشهر، ۲۲۵۰ واحد در عالیشهر و ۴۸۰۰ واحد هم در شهر جدید سیراف (نایبند) است.
این مسئول خاطرنشان کرد: تکلیف داریم که برنامه ریزی برای ایجاد زیرساخت های لازم برای تولید مسکن را انجام دهیم. از سال قبل برنامه ریزی ها در این خصوص شروع شده و هم اکنون بخشی از زیرساخت ها مانند زمین آماده شده و برای حدود ۱۸۰۰ واحد هم در حال تولید زمین در فازهای ۴ و ۶ هستیم که عملیات زیرساختی شروع شده است.
وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه مشکلی از لحاظ تولید زمین نداریم، اظهار داشت: در بخش مسکن یکم نیاز افراد نیازمند به مسکن مانند جوانان و مسکن اولی ها و افراد با شرایط خاص دیده شده است که سهمیه آن توسط وزارتخانه تخصیص یافته است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر خاطرنشان کرد: در مرحله اول ثبت نام که سال قبل انجام شد تعداد ۱۰۰۰ واحد به مسکن اولی ها اختصاص داده شد، در اسفند ماه و تجدید مدت زمان ثبت نام، ۵۰۰ واحد دیگر هم به سهمیه ها افزوده شد. تعداد ۱۵۰۰ واحد مسکن اولی و ۷۵۰ واحد در بخش های دیگر و با مشارکت سرمایه گذاران تولید مسکن خواهد شد.
علی مقاتلی تصریح کرد: از سال قبل که جزئیات طرح به مردم اعلام شده است، ۲۲۰۰ نفر در سامانه ثبت نام کرده اند که البته به علت شرایط خاص تنها به افراد نیازمند واقعی تعلق می گیرد و باید شرایط لازم برای برای دریافت مسکن را داشته باشند.
وی تصریح کرد: در تدوین سند حوزه اجتماعی، برنامه های بسیار متنوع و اجرایی دیده شده است، به جهت اینکه علاوه بر ایجاد زیرساخت های عمرانی در شهر، باید برنامه های متنوع اجتماعی و فرهنگی هم داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر با اشاره به برنامه های هفته دولت اظهار داشت: همزمان با هفته دولت سالجاری، سه پروژه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هنرستان ۱۲ کلاسه و زمین چند منظوره ورزشی روباز با مجموع سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
منبع:

1399/05/31
11:56:31
5.0 / 5
2278
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , چك , حساب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما