نفت مناطق مركزی ۹۰ میلیارد مترمكعب گاز تولید كرد

نفت مناطق مركزی ۹۰ میلیارد مترمكعب گاز تولید كرد به گزارش پول من مدیرعامل شركت نفت مناطق مركزی ایران اظهار داشت: از شروع سال 98 تا اختتام تیرماه امسال، 89 میلیارد و 876 میلیون مترمكعب گاز و 55 میلیون و 865 هزار بشكه نفت در این شركت تولید شده است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا از وزارت نفت، رامین حاتمی در تشریح عملکرد شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به مناسبت هفته دولت، یادداشتی را در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار داده است که بر اساس آن، نفت مرکزی در امتداد تولید مستمر گاز و نفت، در طول پارینه نسبت به حفاری و تکمیل ۹ حلقه چاه جدید و هفت حلقه چاه تعمیری و در مجموع ۲۷ هزار متر عملیات حفاری با بهره گیری از هشت دکل اقدام نموده است.
بگفته حاتمی، پارینه بمنظور تامین پایدار سوخت زمستانی هم وطنان در فصول سرد سال در ۶ استان شمال شرق و شمال کشور و همین طور بمنظور تغذیه خط سراسری گاز به مخازن ذخیره سازی شورجه D و سراجه، در مجموع ۲ میلیارد و ۳۱۸ میلیون مترمکعب گاز تزریق و ۲ میلیارد و ۶۲۲ میلیون مترمکعب بازتولید شده که به ترتیب ۴۳ و ۱۷ درصد نسبت به سال پیش از آن رشد داشته است.
مطالعات جامع میدان ها
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال قبل سه پروژه پژوهشی را واگذار کرده و دو پروژه دیگر نیز در مرحله امضای قرارداد و واگذاری است. این شرکت همین طور مطالعات جامع میدان های گازی تابناک، شانول، وراوی و آغار و دالان و نیز میدان های نفتی نفت شهر، سروستان و سعادت آباد را در چارچوب پنج بسته مطالعاتی با هدف تعیین مشخصات مخزن، ساخت الگوهای زیرسطحی و روسطحی، پیش بینی عملکرد میدان، محاسبات اقتصادی و ارائه برنامه توسعه و ازدیاد برداشت با برگزاری مناقصه واگذار کرد که سه بسته آن نهایی و واگذار شده و دو بسته دیگر نیز طی یک ماه آینده واگذار می شود.
افزون بر این، برای توسعه میدان های نفتی و گازی، برنامه ریزی افزایش تولید و ضریب بازیافت نهایی ۱۱ میدان گازی و ۱۱ میدان نفتی با تدوین بسته سرمایه گذاری حدود ۵.۵ میلیارد دلاری در دستور کار این شرکت قرار دارد.
بگفته این مقام مسئول، این شرکت همین طور طرح افزایش تولید از میدان های نفتی آبان، پایدار غرب، چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق را بوسیله الگوی جدید قراردادهای نفتی در حال اجرا دارد و همکاری و پشتیبانی از شرکت ها و سازندگان داخلی و مبحث اشتغال نیروهای بومی در پروژه های منطقه ای را بعنوان اولویت کاری خود قرار داده است. بعنوان نمونه، برای اجرای پروژه لرزه نگاری دوبعدی و سه بعدی میدان تنگ بیجار بیش از ۵۵۰ نفر و در طرح توسعه سه میدان نفت شهر، دانان و سعادت آباد نیز حدود ۲۶۳۰ نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم مشغول کار هستند.
جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت
در این یادداشت آمده است: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بمنظور جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه، با هدف کاهش آثار سوء زیست محیطی ناشی از آن و ایجاد ارزش افزوده از این منابع و همین طور ایجاد فرصت سرمایه گذاری و کسب وکار برای اولین بار در مناطق نفت شهر و سروستان و سعادت آباد جمع آوری گازهای همراه در مجموع به میزان ۲۶.۱ میلیون فوت مکعب گاز همراه در روز را در حال اجرا دارد.
افزون بر این، برای جمع آوری گازهای مشعل واحدهای بهره برداری چشمه خوش و دهلران مبادرت به تجدید فراخوان آگهی مزایده کرده است و با دریافت مجوز از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران فروش گازهای مشعل میدان خشت نیز بوسیله فراخوان آگهی مزایده انتشار یافته و پروسه برگزاری مزایده آن در حال انجام می باشد.
حمایت از ساخت داخل
حاتمی با تصریح بر اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در امتداد پشتیبانی از ساخت داخل و توانمندسازی شرکت های ایرانی برای بومی سازی تجهیزات موردنیاز صنعت نفت همه تلاش خودرا به کار بسته، عنوان کرده است: در این زمینه مواردی همچون ساخت دوربین درون چاهی و شکستن انحصار شرکت های خارجی به دست کارشناسان این شرکت، بومی سازی تعمیر کنترل کننده هوای ورودی توربین زیمنس اس ۴۰۰، ساخت کامیون چاه پیمایی، ساخت انواع لوله های جداری (CASING)، دستگاه لوله خم کن (Bending) و ساخت انواع مته حفاری را بعنوان قسمتی از توانمندی این شرکت در ساخت و تعمیر تجهیزات صنعت نفت به انجام رسانده است.
شرکت نفت مناطق مرکزی ایران همین طور بعنوان شرکتی پیشرو در بحث مدیریت انرژی، در یک سال قبل موفق به ستاندن گواهینامه استاندارد مدیریت انرژی ISO50001 در ساختمان های ستاد خود شده و دریافت گواهینامه در ساختمان های ستادی و تأسیسات عملیاتی شرکت های تولیدی تابع و منطقه عملیاتی سراجه قم را نیز در دستور کار دارد.
ثبت رکورد ۱۳۲ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه
حاتمی با اشاره به اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با رعایت ضوابط و دستورعمل های حرفه ای اچ اس یی در صنعت مخاطره آمیز نفت با پشت سر گذاشتن چالش های فنی عملیاتی توانسته طی پنج سال پی در پی رکورد ۱۳۲ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت را به ثبت برساند، ادامه داده است: همین طور ضریب شدت حوادث پرسنلی برمبنای الگوی OGP در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران پایین تر از معیارهای این الگو بوده و همین موضوع خود گواه ظرفیت های بالای تخصصی و اهتمام کارکنان به رعایت موارد ایمنی در حفظ سلامتی خود و تأسیسات بعنوان سرمایه های ملی است.
بگفته این مقام مسئول، از مهم ترین طرح های در دست اجرای این شرکت در سال قبل و امسال می توان به اجرای بزرگ ترین و پیچیده ترین عملیات لرزه نگاری دوبعدی و سه بعدی در منطقه تنگ بیجار، طرح افزایش و نگهداشت تولید از سه میدان نفتی دانان، سعادت آباد و نفت شهر در چارچوب قراردادهای EPC/EPD و دهلران، طرح توسعه میدان نفتی خشت، راه اندازی ایستگاه های تقویت فشار و تزریق گاز پایدار غرب، چشمه خوش، نار و کنگان هما، وراوی، جمع آوری گازهای همراه دهلران/ دانان، ذخیره سازی گاز در میدان شوریجه D، توسعه فاز دوم پالایشگاه دالان (فراشبند) و توسعه فاز دوم میدان گازی تنگ بیجار اشاره نمود. همین طور با رویکرد صرفه جویی در مصرف مواد گل و سیمان و کالاهای حفاری تنها در دو سال قبل ۷۵۱ میلیارد ریال و حدود ۱۵۰ هزار یورو صرفه جویی در هزینه های این شرکت محقق شده است.
بر طبق اعلام مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، این شرکت در حوزه مسئولیت های اجتماعی باتوجه به گستردگی حوزه عملیاتی آن از شمال شرق، جنوب و غرب کشور بر طبق قوانین و ضوابط وزارت نفت و بودجه های تخصیص یافته، به شناسایی نیازمندی های مراکز شهری و روستایی اطراف تأسیسات نفتی و گازی خود پرداخته و حسب اولویت کارهای مهم عام المنفعه ای چون راه اندازی جاده، پل، سالن های ورزشی و مراکز فرهنگی و آموزشی، بازسازی و نوسازی مدارس، تامین تجهیزات بیمارستانی، توسعه فضای سبز و راه اندازی بوستان در بیش از ۱۳۱ شهر و روستای استان های خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، فارس، هرمزگان و بوشهر را اجرا کرده است.
منبع:

1399/06/02
20:03:44
5.0 / 5
1834
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما