علل عدم رونق چهارمین بورس كشور از زبان یك كارشناس

علل عدم رونق چهارمین بورس كشور از زبان یك كارشناس به گزارش پول من یك كارشناس بازار سرمایه علل عدم رونق بورس انرژی را شرح داد.


فردین آقابزرگی در گفت و گو با ایسنا، درمورد اینکه بورس انرژی آنطور که باید و شاید رونق ندارد، توضیح داد: علل عمده و موثر درمورد اینکه چرا بورس انرژی رونق ندارد، شرکت های برق منطقه ای، توانیر و در بعد فراورده های نفتی، شرکت ملی نفت می باشد. تا زمانی که ذهنیت این دو قطب بزرگ و فعال انرژی در کشور درمورد بورس انرژی به این شکل باشد و به اندازی کافی در این عرصه نقش آفرینی نکنند، بورس انرژی به میزان بورس و فرابورس رونق نخواهد داشت.
وی افزود: حتی در بعضی از ابعاد شاهد این هستیم که برخی اوراقی که مبتنی بر محصولات مورد معامله در بورس انرژی منتشر میشود یا در فرابورس یا در بورس معامله می شود.
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: دلیل عمده این اتفاق برمیگردد به افرادی که می توانند فعالیت لازم را داشته باشند اما ندارند و تا زمانی که در کنار وضع قوانین و مقررات سهام داران عمده حضور مناسب و پررنگ نداشته باشند نتیجه کار همین است.
بر طبق این گزارش، شرکت بورس انرژی ایران با هدف ساماندهی، پذیرش، نظارت و تسهیل انجام معاملات حامل‏های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر حامل‏های انرژی، فراهم آوردن دسترسی غیر تبعیض آمیز و منصفانه اعضاء به بسترهای معاملاتی، همکاری و هماهنگی با نهادهای مالی، شرکت ها، سازمان ها و نهادهای متولی بازارهای انرژی همچون وزارتخانه‎های نفت، نیرو و صنعت و معدن و تجارت و شرکت‎های ملی نفت ایران، ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران، ملی صنایع پتروشیمی، توانیر، مدیریت شبکه برق ایران، مدیریت منابع آب ایران و سازمان حفاظت محیط زیست و همینطور انجام سایر وظایف محوله در اساسنامه شرکت، در ۱۷ تیرماه ۱۳۹۱ با مجوز شورایعالی بورس و اوراق بهادار بعنوان چهارمین بورس رسمی کشور به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شده و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‏کند.
به تازگی محمدباقر قالیباف-رئیس مجلس شورای اسلامی- این سوال را مطرح کرده است که چرا بورس انرژی آنطور که مد نظر است، رونق نگرفته است.1399/06/27
19:19:58
5.0 / 5
1891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما