وامی برای خرید 7 متر خانه!

وامی برای خرید 7 متر خانه! با عنایت به متوسط قیمت مسكن شهر تهران كه ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی ها می توان ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسكن خریداری كرد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که تا اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد قیمت یک واحد ۶۰ متری در تهران را پوشش می داد حالا اثرگذاری خویش را از دست داده تا جایی که این میزان به حدود ۱۱ درصد رسیده است. در واقع الان با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین می توان در پایتخت ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد. البته این تسهیلات از خرداد ماه سال جاری منقضی شده و هنوز بانک مرکزی تصمیمی برای ادامه حیات و احیای آن نگرفته است.
کارشناسان معتقدند اگر مقرر است صندوق پس انداز مسکن یکم احیا شود باید هم مبلغ آن افزایش پیدا کند و هم نرخ سود آن کاهش پیدا کند. نرخ سود این تسهیلات الان در مناطق شهری ۸ درصد و در بافت فرسوده ۶ درصد است. متقاضیان این نوع وام با سپرده گذاری ۴۰ میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله می توانند ۸۰ میلیون تومان بعلاوه سپرده خود با نرخ سود ۸ درصد دریافت نمایند.
صندوق پس انداز مسکن یکم یا همان وام خانه اولی ها در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۴ افتتاح شد. نرخ سود این وام ابتدا ۱۴ درصد بود که به تدریج به ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و در نهایت ۸ درصد رسید. در بافت های فرسوده هم نرخ بهره آن ۶ درصد است.
طبق برنامه ابلاغی بانک مرکزی صندوق پس انداز مسکن یکم فرصت پنج ساله داشت که در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ این مهلت به پایان رسیده است. بانک مسکن پیشنهاد داده فعالیت صندوق مزبور تمدید و ارقام آن احیا شود که هنوز بانک مرکزی موافقت خویش را با آن اعلام نکرده است.
اما با نوسانات بازار مسکن طی حدود ۲.۵ سال قبل اثرگذاری وام خانه اولی ها به شدت کاهش یافته و این مورد از میزان پرداخت تسهیلات از راه این صندوق قابل مشاهده می باشد. طبق اعلام بانک مسکن در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ از حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده توسط این بانک حدود ۲۷ هزار فقره از محل تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم بوده که از کاهش اقبال به این نوع وام حکایت دارد. در واقع با عنایت به ۳۸۴ هزار مبایعه نامه کل کشور در ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۸ میزان خرید مسکن از راه وام خانه اولی ها حدود ۷ درصد کل معاملات ملک در کشور بوده است.
در کشورهای توسعه یافته وام مسکن حدودا بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت ملک را پوشش می دهد. اما در ایران معمولاً اثرات وام بعد از نوسانات اقتصادی به شدت کم رنگ می شود.
با وجود آنکه برخی کارشناسان بر ضرورت افزایش سقف و کاهش سود تسهیلات مسکن در شرایط فعلی تاکید دارند، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی افزایش وام مسکن را در ایجاد تورم بازار ملک موثر می داند و اعتقاد دارد که باید از راه افزایش ساخت و ساز، تعادل قیمتی را در بازار مسکن ایجاد کرد. این در شرایطی است که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی راهکار تعادل بخشی در بازار مسکن را احیای نظام پس انداز می دانست و در دوره او وام مسکن از حدود ۲۰ میلیون تومان به سقف ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
اخیرا هم رئیس کمیسیون عمران مجلس بر لزوم افزایش سقف تسهیلات مسکن تاکید کرده و گفته است: یکی از راهکارهای کوتاه مدت، افزایش قدرت مالی خریداران واقعی است ازاین رو دولت می تواند در این حوزه نسبت به افزایش سقف تسهیلات مسکن و کاهش سود وام ها اقدام نماید. در تمام کشورها وام مسکن حدود ۷۰ درصد از قیمت مسکن را پوشش می دهد اما در کشور ما با وام عرضه شده نمی توان خانه خریداری کرد.
منبع:

1399/06/28
14:32:02
5.0 / 5
1553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما