واكسن كرونا برای ایرانیان چقدر آب می خورد؟

واكسن كرونا برای ایرانیان چقدر آب می خورد؟ با گذشت حدود ۹ ماه از آغاز شیوع ویروس كرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یك از تیم های پزشكی سراسر جهان به دارو یا واكسن این ویروس نرسیده اند اما كار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش بینی یك فعال صنعت دارو این است كه واكسیناسیون ۸۰ میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، از آغاز شیوع کرونا در در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ خیلی از شرکت های داروسازی در سرتاسر جهان اعلام نمودند که کار خویش را برای ساخت واکسن این ویروس آغاز خواهند کرد و در ماه های گذشته این روند ادامه یافته است. بر مبنای اطلاعاتی که از گوشه و کنار جهان به گوش می رسد، برخی از واکسن های پیشبینی شده برای کرونا، در گام های ابتدایی موفقیت آمیز بوده اند و هم اکنون در گام های نهایی آزمایش های بالینی و تست بر روی گروه گسترده ای از داوطلبان به سر می برند تا در صورت موفقیت آمیز بودن، به مرحله تولید انبوه برسد.
ناصر ریاحی، عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال صنعت دارو در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت پیگیری روند رسیدن به واکسن کرونا، اظهار داشت: امروز در نقاط مختلف جهان، تعداد زیادی از شرکت های داروسازی در حال کار بر روی واکسن احتمالی کرونا هستند. البته موقعیت این شرکت ها در راه رسیدن به واکسن کرونا برابر نیست و هریک در گام های مختلفی به سمت هدف نهایی هستند.
به قول او، در بین شرکت های فعال در این عرصه، حتی دو شرکت بطور قطع اعلام نموده اند که تا قبل از آخر سال میلادی جاری به واکسن خواهند رسید و تولید آنرا آغاز می کنند. حتی یک شرکت آمریکایی تعداد قابل توجهی واکسن را از الان تولید کرده چونکه به این قطعیت رسیده فرمولی که برای واکسن تولید کرده، بطور قطع جوابگو خواهد بود.
وی درباره چالش های موجود در راه رسیدن به واکسن کرونا، اعلام نمود: یکی از چالش های موجود در این عرصه، بحث احتمال ابتلای باردیگر افرادی است که تابحال کرونا گرفته اند. این نشان داده است که احیانا عمر مفید واکسن هم محدود خواهد بود و احتیاج به تکرار تزریق وجود دارد که البته احتیاج به برنامه ریزی های خاص خود دارد. از طرفی امروز تمام کشورهای جهان این واکسن را می خواهند و ازاین رو نحوه تولید و توزیع آن هم مساله جدی و پیچیده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: هم اکنون خیلی از کشورهای غربی در مراحل مختلف تولید واکسن سرمایه گزاری نموده و به شکلی آنرا پیش خرید کرده اند. در چین هم شرکت هایی به جمع بندی رسیده اند اما صرف واکسیناسیون خود چین با جمعیت بیشتر از ۱.۵ میلیارد نفر خود کار پیچیده و زمان بری خواهد بود. در روسیه هم خبر از نهایی شدن واکسن هایی مطرح شده اما با عنایت به این که این کشور برای داروهایی خود مجوزهای بین المللی نمی گیرد، تردیدهایی درباره خرید یا نخریدن آن وجود دارد.
ریاحی درباره قیمت احتمالی واکسن کرونا هم اظهار داشت: باید دید در نهایت چه واکسنی نهایی شده و به چه شکل در جهان توزیع می شود. شرکتی در هند از قیمت ۱۰ دلاری واکسن گفته بود و برخی کشورهای اروپایی از قیمت بیشتر از ۱۰۰ دلاری آن. ازاین رو برای واکسیناسیون تمامی ۸۰ میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز خواهد بود که البته با عنایت به ملی بودن موضوع، دولت باید برای آن برنامه ریزی کند.
به قول وی، با وجود نامشخص بودن سرنوشت دقیق تحقیقات درباره کرونا اما پیشبینی می شود، واکسیناسیون در سطح بین المللی در سال ۲۰۲۱ میلادی کلید بخورد.1399/06/29
14:56:58
5.0 / 5
2034
تگهای خبر: تولید , داوطلب , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما