تمدید طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

تمدید طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به گزارش پول من قم رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از تمدید طرح ملی مشاغل خانگی خبرداد.


دکتر مهناز امامدادی در گفت و با ایسنا و درمورد فعالیتهای طلاب و بازدید از مرکز حوزه های علمیه بیان نمود: در بازدیدی که امروز ما به دعوت مرکز حوزه های علمیه داشتیم خوشبختانه بازدید و نظارت بسیار خوبی بود و توانمندی های پرارزش و تلاشی که انجام شده بود را مشاهده کردیم.
وی اضافه کرد: مسلما به جهت رفع مشکلات کسب کار و اشتغال آحاد مختلف مردم بهره گیری از تمام ظرفیت ها و فرصت ها اولویت دارد و ضروری می باشد. درواقع زمینه ها و رشته های جدید و امروزی و هم سنتی با توسعه بیشتر و گسترش بیشتر و رشد و پیشرفت ارتقای کمی و کیفی این فعالیت ها زمینه اشتغال افراد بیشتر فراهم گردد.
ادامه داد: تلاش ما همواره بر این است که هم از تجارب ما که در زمینه اجرای سایر طرح ها بدست آوردیم در اختیار این دوستان قرار دهیم و هم تجارب آنها را در کارهای مختلف استفاده نماییم. مسلما بحث انتقال تجربه و دانش هم به شماز خواهد رفت.
وی افزود: سرکشی ما از جاهای مختلف تنها به این مفهوم نیست که فقط گروه ما از دانش و تجربه برخوردار ااست بلکه به شخصه در هر بازدید نکته جدید و بهتر از فعالان می آموزم از این روی توانمندی بالا و ظرفیت بسیار خوبی که از راه کارها و مرکز خدمات حوزه علمیه انجام شده بود بسیار قابل تحسین بود و امید است ما هم در توسعه هر چه بیشتر این فعالیت ها موثر واقع شویم.
مهناز امامدادی با اشاره به رشته مشاغل خانگی و استقبال اقشار جامعه از این طرح اظهار نمود: با عنایت به تصویب قانون مشاغل خانگی در مجلس شورای اسلامی در سال 1389 مجموعه ای از فعالیت ها در زمینه بررسی ظرفیت ها در مناطق مختلف، جمع بندی متقاضیان و صدور مجوزهای اعطاء تسهیلات به افراد علاقه مند به فعالیت در مشاغل خانگی انجام شد.
وی افزود: پس از چندسال از ارزیابی برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف کار خود متوجه شدیم که بخش خدمات باید قوی تر دنبال شود و برای توانمندسازی متقاضیان هم بیشتر تمرکز نماییم، چون که صرف تسهیلات و مجوز نمی توانست کفایت کند و لازم بود در کنار آنها توانمندسازی متقاضیان هم در این فعالیت ها زیاد شود.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بررسی های انجام شده در ستاد مشاغل خانگی اظهار داشت: پس از بررسی های لازم الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی به ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد و تصویب گردید، پیاده سازی این الگو در سال 1395 بود و جهاد هم نهاد توسعه ای برای پیاده سازی و اجرای این طرح در نظر گرفته شد.
وی اضافه کرد: این الگو در سه بخش قابل طرح بود، بخش اول بررسی مزیت ها و ظرفیت ها که صرفاً منابع و رشته های فعال نیست و همه اشخاص حقیقی و حقوقی که می توانند نقش آفرین باشند شامل اولویت های مناطق محسوب می شوند. بخش دوم توانمندسازی متقاضیان بود که از راه فراخوان صورت می گرفت و آموزش، مشاوره و هدایت آنها و تیم سازی و کمک به ارتقاء کمی کیفی محصولات دنبال می شود.
وی بخش سوم این الگو را اتصال به بازار برشمرد و عنوان کرد: مهمترین بخش همین بخش سوم است که پس از بررسی کمی کیفی محصول، بسترسازی مناسب محصول برای عرضه موفق به بازار دنبال می شود. این طرح اول در استان های مرزی شرقی و غربی از سال 1396 کلید خورد و نتایج حوبی هم بدست آمد که البته در بعضی استان ها قوی تر و برخی ضعیف تر دنبال شد.
وی افزود: با عنایت به نتایج خوب واصله و پیشنهاد خانم دکتر ابتکار، معاون نهاد زنان و خانواده ریاست جمهوری این طرح برای 6 هزار زن خانوار در 23 استان انجام شد که پس از مدتی استان فارس هم به آن افزوده شد و 6 هزار و 200 زن در 24 استان کشور شکل گرفت.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باتوجه به تجارب خوب بدست آمده از اجرای طرح پایلوت که از اواخر سال قبل برای 30 استان شروع شد بیان نمود: استان قم هم میزبان طرح زنان سرپرست خانوار و مشاغل خانگی بوده است و این طرح در 30 استان دیگر در مرحله شناسائی ظرفیت ها و مزیت هاست که به جهت اینکه شروع مرحله دوم این طرح نیاز است و برای متقاضیان مشاغل خانگی هم فراخوان داده شده و افراد زیادی هم ثبت نام کرده اند و پس از آن مراحل مشاوره و هدایت و آموزش آنها دنبال می شود.
وی افزود: باتوجه به درخواست برخی استان ها و هم بررسی های انجام شده مدت فراخوان تا یکماه دیگر هم تمدید می شود، درواقع ما با عنایت به نوع خدماتی که عرضه می دهیم اغلب متقاضیان نگاهشان به سمت تسهیلات است درصورتی که ما تسهیلات در ابتدای امر عرضه نمی نماییم و در جای مناسب و صحیح آن عرضه می نماییم، فلذا علاقمندان هم در بدو ورود متوجه این تفاوت می شوند و امکان دارد نوع نگاهشان تغییر کند.
وی با عنایت به ایراد مهم در صدمه شناسی برخی طرح ها اظهار داشت: وابستگی شدید طرح های اشتغال زا به تسهیلات ایراد مخربی است که ما تلاش در پیشگیری از آن داریم و تلاش ما بر این بوده که وابستگی کم تر شود و تسهیلات در جای مناسب خود اعطا شود و نخستین کمک هم صرفاً تسهیلات نباشد.
امامدادی در انتها اظهار داشت: امید است افرادی که توان خاصی پیدا می کنند و توانایی حضور در بازار را درخود تقویت می نمایند درصورت ضرورت به آنها تسهیلات پرداخت گردد تا به عنوان یک شاغل خانگی به امرار معاش خوبی دست یابند، ازین رو امید است با بررسی و نظارت همکاران من در استان ها و تلاشهای جهاد به نتایج خوبی در پیاده سازی این طرح و اشتغال مستمر و پایدار برسیم.
منبع:

1399/07/07
23:42:06
5.0 / 5
1789
تگهای خبر: ارز , بازار , پرداخت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما