در گفت وگو با پول من اعلام شد

سهم تعاونیها از تسهیلات بانكی كمتر از ۱۰ درصد است

سهم تعاونیها از تسهیلات بانكی كمتر از ۱۰ درصد است به گزارش پول من رئیس اتاق تعاون ایران بر ضرورت رفع موانع و محدودیتهای مالی از بخش تعاون اصرار كرد و اظهار داشت: سهم بخش تعاون در تسهیلات اعطایی بانكها باید مورد بازنگری قرار گیرد.بهمن عبدالهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون میزان تسهیلات اعطایی به بخش تعاون بسیار ناچیز است و نتوانسته جوابگوی نیازهای موجود باشد. بانک توسعه تعاون هم که بعنوان بانک تخصصی- توسعه ای بخش تعاون در قالب سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با سرمایه دولت و با هدف ارتقای بخش تعاون در اقتصاد کشور تشکیل شده و رسالت اصلی آن توسعه و تقویت تعاونی های فعال در بخش های مختلف اقتصادیست آنطور که باید نتوانسته جوابگوی نیازهای تعاونی ها باشد.

نیمی از تعاونی ها با آورده خود اداره می شوند

وی افزود: طبق پایش صورت گرفته در این خصوص بخش اعظمی از تعاونی ها نتوانسته اند از تسهیلات بانکی بهره مند شوند و سهم میزان تسهیلات دریافتی در تامین مالی آنها زیر ۱۰ درصد بوده است. باتوجه به آنکه بیش از ۵۰ درصد شرکتهای تعاونی برمبنای آورده های شخصی خود تشکیل و اداره می گردند، لازم است سهم بخش تعاون در تسهیلات اعطایی از جانب بانکها و همین طور بانک توسعه تعاون مورد بازنگری قرار گیرد.

به گفته رئیس اتاق تعاون ایران، افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و مقید بودن این بانک به تحقق ماموریت توسعه ای از الزامات حل مشکلات تامین مالی بخش تعاون بشمار می رود.

عبدالهی تصریح کرد: یکی از مهم ترین مواردی که در قانون اجرایی اصل ۴۴ پیش بینی شده ولی به آن عمل نشده بحث اولویت دادن به تعاونی ها بوده است. در زمینه ارائه تسهیلات نیز سهم تسهیلات پرداخت شده به بخش تعاون از مجموع تسهیلات ارائه شده بسیار ناچیز بوده، در صورتیکه مهم ترین مشکل تعاونی ها مشکل تامین سرمایه در گردش است.

۶۰ درصد تعاونی ها محروم از دریافت تسهیلات بانکی

رئیس اتاق تعاون ایران اشاره کرد: طبق پایشی که توسط اتاق انجام شده نزدیک به ۶۰ درصد تعاونی ها یا هیچ تسهیلاتی از بانکها دریافت نکرده اند یا اینکه سهم تسهیلات ارائه شده به آنها کمتر از ۱۰ درصد بوده است. این خروجی نشان میدهد بخش تعاون زیر ظرفیت و با راندمان پایین فعالیت می کند که عامل اصلی آن مشکل سرمایه در گردش است.

به گفته وی، تامین مالی بوسیله بازار پول یکی از راهکارهایی است که می تواند سبب استفاده از فرصتهای رشد در شرایط مطلوب اقتصادی شود و در مواجهه با شرایط بد اقتصادی امکان بقا و ادامه حیات شرکتهای تعاونی را فراهم آورد.

منبع:

1399/07/11
13:52:21
5.0 / 5
1472
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما