معاون حقوقی سازمان بورس:

برخورد انضباطی بامدیرانی كه در مهلت ابلاغی بازارگردان معرفی نكنند

برخورد انضباطی بامدیرانی كه در مهلت ابلاغی بازارگردان معرفی نكنند پول من: مدیران و ناشرانی كه برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی حداقل یك بازارگردان در موعد مقرر اقدام نكنند، متخلف محسوب شده و با آنها طبق مقررات برخورد خواهد شد.


به گزارش پول من به نقل از بازار سرمایه، جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: مطابق مصوبه اخیر هیأت مدیره سازمان، کلیه ناشران اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان، مکلف به انعقاد قرارداد بازار گردانی و معرفی حداقل یک بازار گردان حسب مورد به بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران ظرف مهلت ابلاغی از طرف بورس تهران و فرا بورس ایران شده اند.
وی افزود: بواسطه این مصوبه، تمامی ناشران اوراق بهادار شامل ناشران پذیرفته شده در بورس و فرا بورس ایران و همین طور ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به انعقاد قرارداد با حداقل یک بازار گردان و اعلام آن به بورس مربوطه خواهند بود. همین طور برمبنای مصوبه مذکور، شرکت های بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران مکلف به رصد و نظارت بر این امر و رسیدگی به تخلف از آن مطابق مقررات هستند.
جمالی اشاره کرد: این مصوبه که در جهت الزام به وجود بازار گردان به ازا هر ورقه بهادار ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در بازار سرمایه و تقویت نهاد بازار گردانی ابلاغ گردیده، به شدت و با قاطعیت از طرف سازمان بورس پیگیری خواهد شد و این سازمان از تمامی ابزارها جهت عملیاتی شدن این مساله استفاده خواهدنمود.
معاون حقوقی سازمان بورس اشاره کرد: بر حسب این مصوبه، عدم معرفی و انعقاد قرارداد بازار گردانی ظرف مهلت اعلامی از طرف بورس و فرا بورس، تخلف محسوب شده و با قاطعیت با مدیران متخلف برخورد خواهد شد.
جمالی گفت: برمبنای مواد ۱۳ و ۱۴ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و بخشنامه های اجرایی مربوطه، تخلف از این مصوبه، حسب مورد مستلزم مجازات هایی همچون سلب صلاحیت مدیر از تصدی بعنوان عضو هیأت مدیره و مدیرعاملی شرکت یا تمام شرکت ها و اشخاص تحت نظارت، جرایم نقدی، لغو یا تعلیق مجوز، لغو پذیرش و … است.
وی با اعلان اینکه بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران مکلف اند نسبت به اجرای ابلاغیه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت و اهتمام کامل داشته باشند و به تخلفات بلافاصله و برمبنای مقررات رسیدگی کرده و مراتب را به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش نمایند، اضافه کرد: همین طور مراجع رسیدگی به تخلفات نیز مکلف اند در صورت دریافت گزارش تخلف از ابلاغیه اخیر سازمان، در وقت فوق العاده و بلافاصله با جدیت و قاطعیت به موضوع رسیدگی و مدیران متخلف را به مجازات های مقرر و متناسب محکوم کنند.
جمالی اظهار داشت: آرا انضباطی مذکور در صورت قطعیت و متناسب با نوع مجازات برمبنای الزامات مندرج در بند (چ) ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور در سایت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر و عموم از اسامی متخلفین باخبر خواهند شد.
وی اضافه کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار برمبنای بند (چ) ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور موظف است عملکرد مدیران نهادهای مالی و ناشران اوراق بهادار را از حیث رعایت قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار و سوابق تخلفاتی و کیفری مربوط به آنها در طول مدیریت برمبنای ترتیبات اجرایی مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار منتشر کند.
معاون حقوقی سازمان بورس افزود: در همین راستا باتوجه به فراهم شدن زیر ساخت های لازم برای عملیاتی شدن این تکلیف قانونی، و مباحث مطروحه در شورای عالی بورس و اوراق بهادار و هیأت مدیره سازمان، آرا انضباطی مدیران متخلف نیز برمبنای مقررات در سایت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر و اسامی متخلفان به عموم اعلام خواهد شد. همین طور لینک سامانه مربوط به انتشار آرا انضباطی در سایت رسمی سازمان به آدرس www.seo.ir دردسترس است.
از طرف دیگر سازمان لیستی از اشخاص حقوقی که تعهد پذیری و مسؤولیت پذیری مناسبی داشته و مقررات بازار را بموقع اجرا می کنند تهیه کرده و در رسیدگی به درخواست های آنان برای دریافت هر گونه مجوز و خدمات مالی به سرعت و با اولویت رسیدگی خواهدنمود. لیست شرکت های خوشنام و مسؤولیت پذیر و دارای حسن عملکرد مرتباً به روز خواهد شد و در اولویت قرار دادن ارائه خدمات و مجوزها ملاک عمل قرار خواهد گرفت.
وی اشاره کرد: عملکرد شرکت های بورس اوراق بهادار و فرا بورس ایران نیز بعنوان تشکل های خود انتظام تحت نظارت و رصد کامل سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و کوچک ترین قصور یا تخلف در اجرای مصوبه اخیر از طرف آنها قابل پذیرش نخواهد بود.
جمالی اشاره کرد: سفارش اکید بنده این است که تمامی ناشران اوراق بهادار شامل بورسی و غیر بورسی نسبت اجرای این مصوبه اهتمام کامل داشته و ظرف مهلت تعیین شده از طرف شرکت های بورس و فرا بورس، نسبت به انعقاد قرارداد و معرفی بازار گردان اقدام نمایند.
معاون حقوقی سازمان بورس در آخر همین طور از بازار گردان ها و صندوق های بازار گردانی که بعنوان یکی از کلیدی ترین و ضروری ترین نهادهای مالی مؤثر در نقد شوندگی و مدیریت هیجان و نوسانات بازار محسوب می شوند و طرف دیگر این مصوبه هستند خواست که همکاری لازم را با شرکت ها داشته باشند و وظایف خودرا دراین زمینه به نحو احسن پیگیری کنند.
بر اساس ابلاغیه مدیر نظارت بر ناشران و مطابق مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه ناشران ثبت شده نزد سازمان موظفند نسبت به انعقاد قرارداد بازار گردانی و معرفی بازار گردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرا بورس ایران اقدام نمایند.


منبع:

1399/07/12
13:41:05
5.0 / 5
1843
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما