یادداشت؛

انتخاب ترامپ یا بایدن چه تاثیری بر بورس ایران دارد؟

انتخاب ترامپ یا بایدن چه تاثیری بر بورس ایران دارد؟ پول من: یك تحلیلگر بازار سرمایه معتقد می باشد كه در صورت انتخاب ترامپ، بازار انتظار افزایش قیمت كامودیتی ها را خواهد داشت كه برای صنایع كامودیتی محور خوب است.به گزارش پول من به نقل از مهر، رویا ذبیحی، تحلیلگر بازار سرمایه در یادداشتی به تحولات بازار سهام پرداخته است که از نظرتان می گذرد:
با توجه به نحوه معاملات در بازار سرمایه بنظر می رسد مقداری از نقدینگی از نمادهای شاخص ساز به سمت نمادهای کوچک حرکت کرده است؛ به نحوی که با تشکیل صف خرید برای نمادهای خودرو و بانک و مثبت شدن نمادهای دارویی، می توان به مثبت شدن شاخص هم وزن امیدوار بود؛ ضمن اینکه در مدت اصلاح برخی از نمادها حتی ۷۰ درصد هم اصلاح داشته اند؛ این در حالیست که پس از مدتها اقبال به سمت صنعت پالایشگاه هم می تواند باشد.
درباره تاثیر انتخابات آمریکا برای بازارهای جهانی و ایران، معمولا سیاست پولی و مالی جمهوری خواهان انبساطی بوده است و در صورت انتخاب ترامپ انتظار افزایش قیمت کامودیتی ها را خواهیم داشت که برای صنایع کامودیتی محور خوب است.
برای بازار ایران، این انتخاب موجب افزایش خطر سیاسی در نهایت افزایش نرخ می شود و احتمال می رود شاخص در بالای ۱.۸میلیون واحد قرار گیرد. در صورت انتخاب بایدن، احتمال توافق ایران با آمریکا در برجام بیشتر می شود و کاهش قیمت دلار را به صورت هیجانی خواهیم داشت و پیش بینی می شود پس از آن دلار در محدوده ۱۹تا ۲۱هزارتومان قرار خواهد گرفت. در زمان حال برمبنای معیار برابری قدرت خرید(PPP) ایران با کشورهای همسایه، دلار در محدوده۱۵تا ۱۷هزار تومان قرار دارد، که با درنظر گرفتن نرخ تورم می تواند در آخر سال به ۲۰هزار تومن هم برسد.
ریزش بازار با انتشار اخباری از صندوق دارا دوم و انتشار اوراق نفتی آغاز شد. تایید و تکذیب چند باره این اخبار موجب کاهش اعتماد به بازار شد و خروج نقدینگی از بازار شد. در کنار آن، بسیاری قانون جدید بر بازار وضع شد که موجب کاهش اعتماد به بازار شد.
قانون های جدید همانند ممنوعیت معاملات الگوریتمی و نوسان گیری موجب کاهش نقدشوندگی بازار می شود. کاهش نقدشوندگی بازار موجب کاهش حجم معاملات می شود. این قوانین جدید موجب از بین رفتار اعتماد مردم، افزایش خطر بازار و خروج پول از بازار سرمایه می شود. معیار درست بودن ۱قانون، نباید برمبنای مثبت کردن بازار در مدت کوتاه باشد، بلکه باید طولانی مدت نگاه کرد.
بسته ماندن طولانی مدت نمادها به کاهش نقدشوندگی بازار و از دست رفتن اعتماد مردم به بازار منجر شود. نماد شستا از اواسط شهریور بخاطر افشا پالایشگاه ستاره خلیج فارس همانند تاپیکو بسته شد، اما هنوز بدون هیچ توضیحی بسته شد. از اخبار خوبی که در مدت اخیر منتشر گردید می تواند به الزام شرکت ها برای داشتن بازارگردان تا ۱۵مهر اشاره نمود، که می تواند به نقدشوندگی بازار کمک می نماید. از قوانین جدید که بر بازار وضع شد، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی بود نه فقط آموزشی به مردم داده نشد در کنارش، حجم این اوراق برای بیمه کردن سهام به قدری کم بود که نمی تواند بر روند قیمت سهم موثر باشد.
از قوانین جدید دیگری که در طول این مدت وضع شد، اجازه افزایش ۲۰درصدی سرمایه گذاری شرکت های بیمه ای در بازار و برداشتن ممنوعیت سرمایه گذاری بانک ها در بورس بود، باتوجه به عدم اعتمادی که در بازار وجود دارد، این ۲گروه نیز رغبتی به سرمایه گذاری در موقیعت فعلی ندارن و نهایتا از شرکت های مرتبط خودشان در بورس حمایت کنند. این قانون نیز بی اثر بود. خبر دیگر، تخصیص سالانه ۱درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس به صورت طولانی مدت ۲۰ ساله بود.
در این میان، تخصیص این مبلغ و تاثیرگذاری آن بر افزایش تورم هنوز در هاله ای از ابهام است. اخبار مربوط به فعال شدن مکانیزم ماشه و افزایش خطر سیاسی به کاهش بازار سرمایه سرمایه منجر گردید. این کاهش اعتماد خروج نقدینگی از بازار سرمایه و حرکت آن به سمت بازارهای موازی را موجب شد که منجر به افزایش قیمت ارز و طلا شد، در عین حال بازار سرمایه با وجود رشد نرخ دلار و گزارشات خوب شهریور ماه، هنوز در فاز اصلاحی می بود.
در اوایل تیرماه شاخص در محدوده کنون قرار داشت، اما در آن زمان دلار حوالی ۲۰هزار تومان بود. حالا شاخص در محدوده ۱.۵میلیون واحد قرار دارد ولی دلار در حوالی 32هزار تومان! چنان چه بتوان شفافیت را در بازار سرمایه بالا برد و از قوانین ۱شبه جلوگیری کرد، می توان به برگشت اعتماد به بازار و جریان نقدینگی امیدوار بود. انتشار باردیگر گزارش پیش بینی سود شرکتها در کدال هم میتواند به شفافیت بازار کمک نماید و کاهش زمان پیش گشایش هم می تواند به معاملات بهتر بازار کمک نماید.


منبع:

1399/07/28
15:53:46
5.0 / 5
1377
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما