عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

فاصله زیاد خصوصی سازی در ایران با استانداردهای جهانی

فاصله زیاد خصوصی سازی در ایران با استانداردهای جهانی به گزارش پول من عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، آنچه كه در ایران تحت عنوان خصوصی سازی اجرایی شده، فاصله ای قابل توجه با اهداف و برنامه ها و استانداردهای جهانی دارد.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ارزیابی ها از وضعیت خصوصی سازی و فعال کردن بخش غیر دولتی در اقتصاد ایران نشان داده است که ما در سطح جهان رتبه ۱۳۰ را داریم که این مساله به خوبی نشان داده است عملکرد ما در این عرصه چگونه بوده است. این در شرایطی است که در ایران قوانین مهمی از خصوصی سازی حمایت می کنند و در سال های گذشته بارها از ضرورت سرعت گرفتن این فرآیند سخن گفته شده است.
به قول وی، با وجود تمام شعارها، امروز همچنان بخش عمده ای از اقتصاد ایران در اختیار دولت می باشد و با عملکرد ضعیف و عجیب در خصوصی سازی، خیلی از نهادهای دولتی عملا در اختیار شبه دولتی یا خصولتی ها قرار گرفته اند و بدین سان صرف خصوصی سازی اشتباه، خود به مشکلات موجود در اقتصاد ایران افزوده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه هرجا دولت از کار کنار رفته اقتصاد شرایط بهتری پیدا کرده است، افزود: نگاهی به عملکرد اقتصادی ایران در سال های گذشته هم به خوبی این مساله را نشان داده است که عدم شفافیت، از بین رفتن منابع و دست نیافتن به اهداف، بخشی از نتایجی بوده که در زمان حضور دولت در طرح ها دیده شده است. این در شرایطی است که بخش خصوصی واقعی هرجا میدانی پیدا کرده، توانسته خویش را ثابت کند و در جهت اجرای اهداف کشور به کمک اقتصاد بیاید.
آرگون تصریح کرد: با عنایت به تجارب منفی گذشته باید در نظر داشت صرف شعار دادن در راه خصوصی سازی نمی تواند گره گشا باشد، چونکه در کنار آنکه خصوصی سازی غیر شفاف به قدرت گرفتن شبه دولتی ها کمک می نماید، منتقل نشدن مدیریت نهادها از دولت به بخش خصوصی هم صرفاً به پیچیده تر شدن وضعیت اقتصادی ایران منجر خواهد شد.
به گزارش پول من به نقل از ایسنا، با وجود تاکیدات قوانین بالادستی همچون اصل ۴۴ قانون اساسی، همچنان بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران در اختیار دولت و شرکت های دولتی قرار دارد.
دولت روحانی اعلام نموده امسال به منظور مدیریت کسری بودجه و انتقال تصدی گری اقتصادی به بخش خصوصی، فروش اموال و سهام دولت از شرکت ها را با قدرت ادامه خواهد داد.1399/08/09
23:15:48
5.0 / 5
1659
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , دولت , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما