دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد:

آدرس غلط دلالان رو شد

آدرس غلط دلالان رو شد پول من: دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران با اعلان اینكه برخی طی ماه های گذشته با ادعاهایی غیركارشناسی و فضاسازی، به بهانه تنظیم بازار داخلی بر طبل محدود كردن صادرات شمش فولادی كوبیده اند، اعلام نمود كه در دو هفته گذشته از عرضه بیش از 279 هزار تن شمش فولادی فقط حدود 71 هزار تن خریداری شده و در واقع، در معاملات بورس كالا، شمش 10 درصد پایین تر از نرخ صادراتی مشتری نداشت.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، سیدرسول خلیفه سلطانی اظهار نمود: روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در بزرگ ترین عرضه سال جاری از بیش از ۱۶۰ هزار تن شمش عرضه شده در بورس کالا، فقط ۶۳ هزار تن خریداری شد. در هفته گذشته نیز برای عرضه بیش از ۱۱۹ هزار تن شمش فولادی، فقط ۷۸۵۰ تن خریدار وجود داشت؛ این در حالیست که بهانه نامکفی بودن عرضه شمش در بازار داخلی، محدودیت های زیادی برای صادرات شمش به وجود آمده است.
دبیر انجمن فولاد در ارتباط با نبود تقاضا برای شمش فولادی در بورس کالا اظهار داشت: عدم تقاضا برای شمش فولادی در ۹۰ درصد قیمت شمش صادراتی ایران و در صورتیکه به سبب تحریم ها، نرخ های صادراتی ما خود پایین تر از نرخ های جهانی است، نشان میدهد که ادعای عرضه قطره چکانی شمش که در ماه های گذشته از جانب برخی محافل مطرح شده، درست نبوده است.

درآمد ارزی که از کشور دریغ می شود
طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، وی در ارتباط با قیمت شمش صادراتی ایران، اظهار نمود: در هفته گذشته قیمت میانگین شمش صادراتی ایران ۴۰۹ دلار به ازای هر تن بوده که البته قیمت فلزات در هفته جاری به سبب نتیجه انتخابات آمریکا افزایش یافته است. حدود ۱۰۰ هزار تن شمش فولادی که در همین هفته می توانست با عدم عرضه در بورس کالا راهی بازارهای صادراتی شود، می توانست برای کشور حدود ۴۱ میلیون دلار درآمد ارزی به همراه داشته باشد. اما متأسفانه در شرایطی که کشور شدیداً محتاج این درآمدها است، سنگ جلوی پای صادرات فولاد گذاشته می شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد: نتیجه عرضه شمش فولادی در دو هفته اخیر در بورس کالا نشان میدهد که بخش قابل توجهی از تقاضا در ماه های گذشته، تقاضای سوداگرانه و کاذب بوده است. در کل، از حجم شمشی که در بورس کالا بعنوان ماده اولیه خریداری شده، حداکثر معادل ۳۵ درصد شمش خریداری شده، محصول نهایی در بورس کالا عرضه شده است. این عامل اصلی مشکلات تنظیم بازار فولاد بوده است. حال نمی توان عامل و ریشه اصلی را رها کرد و با گرو گرفتن صادرات فولاد، تنها خواهان عرضه بیشتر شمش در بورس کالا شد؛ عرضه هایی که برای بخش قابل توجهی از آنها تقاضای واقعی وجود ندارد و بخش بزرگی از تقاضاهای ماه های گذشته، تقاضاهای سوداگرانه بوده است.

خلیفه سلطانی در آخر اظهار نمود: برخی فرضیه ها و ادعاهایی که در بازار فولاد مطرح می شود اساساً از محافلی که دلال و واسطه هستند بیرون می آید و متأسفانه برخی نهادهای تصمیم گیر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. حداقل در دو هفته اخیر باید ثابت شده باشد که ادعای عرضه قطره چکانی شمش فولادی یک بهتان بسیار غلط و ناروا بوده است. در صورتیکه فولادسازان برای طرح توسعه خود و تامین برخی قطعات و ماشین آلات تولیدی به ارز و درآمد صادراتی نیاز دارند و منافع کشور نیز افزایش صادرات غیرنفتی را ایجاب می کند، نباید با رویه هایی که سود آن تنها به جیب دلالان می رود، تولیدکنندگان فولاد را تحت فشار قرار داد.
منبع:

1399/08/21
13:59:04
5.0 / 5
1584
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما