در گفت وگو با پول من اعلام شد

پشت پرده واردات كیت كرونا و واكسن و تلاش دانش بنیان ها

پشت پرده واردات كیت كرونا و واكسن و تلاش دانش بنیان ها به گزارش پول من دبیر كمیته علمی ستاد ملی مبارزه با كرونا، دلیل شیوع مجدد كرونا در كشور را تعداد تست های تشخیصی دانست و با اعلان اینكه كشورهایی مانند چین بوسیله ˮایزوله هوشمندˮ و ˮتشخیص سریعˮ خودرا در مقابل این ویروس مصون نگه داشتند، اظهار داشت: ما برای مصون نگه داشتن كشور در مقابل این بیماری راهی جز تولید داخل واكسن و كیت های تشخیص سریع نداریم.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چالش کشور در دسترسی به کیت‎ های تشخیصی اظهار داشت: در ابتدا اصل بر واردات کیت های تشخیصی بود؛ بدین جهت قرار شد کشور کره جنوبی که تولید کننده این نوع کیت هاست، این ابزار را در اختیار ما قرار دهد.
وی افزود: آمریکا ادعا می‎کرد که در حوزه سلامت با ایران کاری ندارد؛ ولی اقدام ما برای واردات این ابزار پزشکی محک خوبی بود؛ چونکه با این اقدام پول ایران در کره جنوبی به دستور امریکا بلوکه و مانع از انتقال این کیت ها به کشور شده است.
قانعی با تاکید بر اینکه اقدام درباره وارد شدن واکسن آنفلوآنزا به ایران تکرار شد و اجازه وارد شدن آن داده نشد، تصریح کرد: جنایتی که امریکا با ایران مرتکب شده که نه واکسن و نه کیت به ما برسد، خلاف آن چیزی است که اعلام شده است.
رئیس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اعلان اینکه این کشور، شرکتها را از این طریق ترسانده است، اظهار نمود: قرار بود کشور کره جنوبی به ایران کیت بفروشد، ولی با اقدام آمریکا عقب نشینی کرد و هنوز کیتی از این کشور به دست ایرانیان نرسیده است.
وی ادامه داد: احتمال دارد که این کیت ها به ما برسد، ولی نیاز کشور ما را اساسا مرتفع نخواهد کرد و ما دراین زمینه تنها یک راه داریم و اینکه تولید داخل داشته باشیم.
قانعی با اعلان اینکه کیت های مورد استفاده وارداتی نیز هست، اظهار داشت: کشوری که روزانه چندین هزار تست نیاز دارد، تنها نمی توان کل نیازهای آنرا بوسیله واردات رفع کرد، ضمن آنکه ما شاهدیم نقل و انتقالات بانکی و دلاری را مسدود کردند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه این ماجرا را همین طور در دسترسی به ماسک و PCR مشاهده کردیم، اظهار داشت: در ایام ابتدایی شاهد بودیم که ابرقدرت ها ماسک می دزدند و انتقال دستگاه ونتیلاتور نیز با کمک نیروی پلیس انجام می شد.
قانعی با تاکید بر اینکه برای کنترل کرونا راهی جز تولید داخل وجود ندارد، اظهار داشت: این امر درباره واکسن این ویروس نیز صادق است و تنها راه نجات کشور، تولید داخلی واکسن کرونا است.

کیت های تشخیص سریع راهی برای کاهش بار کرونا
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اعلان اینکه کیت تشخیص سریع ویروس کرونا و تکنولوژی مربوط به آن در ایام اول شیوع این ویروس در کشور موجود نبود، اضافه کرد: بدین جهت ابتدا از کیت های PCR برای این منظور استفاده کردیم که حدودا در اردیبهشت ماه این کیت در کشور تولید شد.
وی با اشاره به برخی ابهامات درباره کیت های تشخیص سریع، اظهار نمود: برخی ابهامات در زمینه آنتی بادی این نوع کیت ها عنوان شد که این بحث ها همچنان ادامه دارد؛ ولی کیت تشخیص سریع، از نوع کیت های آنتی ژن است.
قانعی در این زمینه توضیح داد: در تست PCR یک تا دو روز زمان نیاز دارد تا نتیجه مثبت یا منفی بودن تست کرونا به مراجعه کنندگان ارائه شود، ولی کیت های تشخیص سریع در ۲۰ دقیقه قادرند نتایج را اعلام کنند.کیت تشخیص سریع کرونا رونمایی شده در ۲۷ آبان ماه جاری
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، میزان انتقال را یکی از موضوعات مطرح درباره این ویروس عنوان نمود و تصریح کرد: اگر ما به مراجعه کننده برای تست دو روز بعد نتایج را اعلام نماییم، در صورتیکه وی مبتلا باشد، در مدت این دو روز، با جامعه در تماس است؛ ولی اگر ۲۰ دقیقه بعد جواب تست به آنها اعلام گردد، در همان لحظه فرد قرنطینه خواهد شد.
چرا خبری از شیوع مجدد کرونا در چین نیست
قانعی با تاکید بر اینکه در بیماریهای ویروسی دو اصل بسیار مهم "تشخیص سریع" و "ایزوله" کردن باید مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد: اگر این دو اصل درباره این ویروس رعایت شود، هیچ کشوری گرفتار مشکل نخواهد شد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه برای مقابله با این ویروس تعداد تست های انجام شده خیلی کم بوده است، افزود: تعداد آزمایش کم سبب شد که مردم تصور کنند که بیمار نیستند و در جامعه حضور می یافتند.
قانعی با تاکید بر ضرورت ایزوله کردن هوشمند مبتلایان به این ویروس، اشاره کرد: در اجرای اقدامات ایزوله هوشمند فرد می داند که اگر مبتلا به این ویروس می باشد، اجازه خروج از منزل را ندارد تا دیگران را آلوده نکند که ما دراین زمینه هیچ ابزاری نداشتیم.
وی با تاکید بر اینکه در حال تجهیز به این ابزارهای هوشمند هستیم، اظهار داشت: کشورهایی مانند چین و کره جنوبی تنها با این دو ابزار (انجام تست های زیاد و تشخیص سریع و ایزوله کردن هوشمند) موفق شدند کشورشان را از خطرات این ویروس مصون نگه دارند.
تفاوت کیت تشخیص سریع و دستگاه دکتر عبدالاحد
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، کیت های تشخیص سریع را ابزاری برای امکان پذیر ساختن تشخیص سریع عنوان نمود و تصریح کرد: این کیت اخیرا رونمایی شده است.
وی درباب تفاوت کیت های تشخیص سریع رونمایی شده با دستگاه پیشرفته "تشخیص میزان اکسیژن فعال (RDSS) برای شناسایی افراد با احتمال مبتلاشدن به کرونا" تولید شده توسط دکتر عبدالاحد توضیح داد: در دستگاه دکتر عبدالاحد در صورتیکه ریه متورم شود، می تواند التهاب را نشان دهد و کرونا یکی از ویروس هایی است که ریه را ملتهب می کند و به غیر از آن ویروس آنفلوآنزا و بیماریهای باکتریایی و گازهای شیمیایی نیز می توانند سبب التهاب ریه شوند.
وی با اعلان اینکه دستگاه دکتر عبدالاحد التهابات ریه را نشان میدهد نه بیماری ویروسی را، اشاره کرد: این در حالیست که کیت تشخیص سریع وجود ویروس را در بدن نشان میدهد و نه موارد دیگر را.
منبع:

1399/09/02
09:47:16
5.0 / 5
1776
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما