معاون فناوری بانك مركزی اعلام كرد:

تخصیص خودكار و سیستمی ارز بوسیله سامانه جامع ارزی

تخصیص خودكار و سیستمی ارز بوسیله سامانه جامع ارزی معاون فناوری بانك مركزی از تخصیص خودكار و سیستمی ارز بوسیله سامانه جامع ارزی آگاهی داد.


به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، مهران محرمیان، معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی، از ۱۰۵ پروژه ای می گوید که سه هدف راهبردی را شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب و کار دنبال می کنند. به قول او این سه هدف برپایه وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است. بر این اساس و برای آگاهی بیشتر درباره این ۱۰۵ پروژه با معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی به گفتگو نشستیم.

مهران محرمیان ضمن اشاره به ۱۰۵ پروژه ای که از جانب معاونت تکنولوژی های جدید در دست اقدام است، اظهار داشت: تعداد این پروژه ها رقم پویایی است و امکان دارد در طول زمان تغییر کند. تقریباً بهره بردار نیمی از این پروژه ها معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی است و نیمی دیگر نیز شامل پروژه هایی است که بهره بردار آنها سایر بخش های بانک مرکزی هستند.

معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی ضمن اشاره به ادارات فعال در این پروژه ها اظهار داشت: در معاونت تکنولوژی های جدید، سه اداره شامل «نظام های پرداخت»، «مهندسی نرم افزار» و «اداره زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات» در این پروژه ها فعالند که بیشترین تعداد پروژه ها ابتدا به ادارات «نظام های پرداخت»، «مهندسی نرم افزار» و بعد از آن به اداره «زیرساخت و پشتیبانی فناوری اطلاعات» مرتبط می باشد.

وی درباره نظام مدیریت پروژه در معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: در این نظام، هر پروژه دارای چهار رکن است. رکن اول «بهره بردار» است که خود معاونت یا سایر معاونت های مربوطه را در برمی گیرد، رکن دوم «مجری پروژه» است که شامل شرکتهای بیرونی، زیرمجموعه یا معاونت فناوری است. رکن سوم به «ناظر پروژه» اشاره دارد؛ این شخص با کسب و کار پروژه آشناست و با فناوری مرتبط نیز آشنایی لازم را دارد. ازاین رو می تواند رابط بین معاونت «بهره بردار» و «مجری» باشد و در عین حال یکپارچگی مجموعه فعالیت ها را تضمین می کند؛ این شخص «ناظر» از همکاران ما در معاونت تکنولوژی های جدید است. در نهایت نیز چهارمین رکن در داخل معاونت فناروی های نوین «دفتر مدیریت پروژه (گروه مدیریت پروژه)» است که وظیفه این گروه تکمیل اطلاعات پروژه ها و پیگیری مستندات از افراد مختلف است.

محرمیان درباره اولویت بندی پنج گانه عملیاتی سازی ۱۰۵ پروژه «معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی» اظهار داشت: در این تقسیم بندی پروژه های با اولویت «چهار» و «پنج» جز اولویت های پایین تر هستند. طبیعتاً پروژه های با اولویت یک، شامل مواردی است که باید در اسرع وقت به بهره برداری برسند و در صورتیکه کمبود منابعی به وجود بیاید، منابع به سمت پروژه های با اولویت یک سوق داده می شود. البته تحت شرایطی امکان دارد در داخل بانک برپایه اولویت های مدنظر سایر ادارات، پروژه در سطح «اولویت یک» تلقی شود یا اینکه برپایه قوانین و مقررات محدودیت زمانی برای آن در نظر گرفته شود.

معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی ضمن اشاره به برنامه ریزی راهبردی در نظر گرفته شده برای طرح ها و پروژه ها، خاطرنشان کرد: سه هدف راهبردی برای پروژه ها در نظر گرفته شده است که شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب و کار است. این سه هدف برپایه وظایف تنظیم گری بانک مرکزی تدوین شده است. در مجموع، پروژه هایی که در حوزه عمدتاً شفافیت است در رابطه با حوزه نظارت بوده و از اولویت بالاتری برخوردار می باشند.

مبارزه با پولشویی با شفافیت تراکنش ها

محرمیان ضمن اشاره به پروژه های حوزه «مبارزه با پولشویی» اظهار داشت: در این حوزه پروژه های بسیاری در دست اقدام است که به علت محرمانگی نمی توان به آنها پرداخت. اما یک قاعده کلی وجود دارد که برای انجام هر تراکنش، باید «مبدأ»، «مقصد» و «بابت» آن مشخص باشد. هرچیزی که خلاف این امر است، طبیعتاً تراکنش مشکوک به حساب می آید. خوشبختانه این سامانه هم اکنون عملیاتی شده و موجود و به تدریج قابلیت های آن در حال تکمیل و بهبود است.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره طرح هایی که در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: در اینباره می توان به «طرح مبارزه با پولشویی» و سامانه در رابطه با آن و نیز «رمز دوم پویا» که با همکاری شبکه بانکی و صنعت بانکداری اجرایی شده است، اشاره نمود. همینطور از دیگر پروژه ها می توان «اعمال سقف بر تراکنش های حوزه پرداخت و غیرحضوری» را عنوان نمود که در مقطعی به خصوص در بازار ارز از این امر سوءاستفاده می شد. همینطور از دیگر موارد، پروژه های در رابطه با اصلاح نظام کارمزد هستند که هم اکنون «فاز یک» این پروژه عملیاتی شده و در آینده نزدیک در خروجی ها شاهد نتایج و اعمال نظام کارمزدی خواهیم بود.

محرمیان با برشمردن تعدادی دیگر از پروژه های این حوزه اظهار داشت: «کیف الکترونیک پول» از دیگر مواردی است که اجرایی شده است. هم اکنون، در ارتباط با «قانون جدید چک» ٰ، «سامانه پیچک» بزودی اجرایی و نهایی می شود و مطابق آن هر قطعه چکی که در کشور صادر می شود، باید در این سامانه ثبت گردد. با عملیاتی شدن و پیاده سازی این سامانه، از موارد پولشویی که به واسطه ابزار چک رخ می دهد، جلوگیری به عمل می آید.

وی در توضیح طرح های «حوزه مبارزه با قمار و شرط بندی» توضیح داد: پروژه های بسیار مهمی در این حوزه با همکاری «پلیس فتا» و «دادستانی» در دست اقدام است که این موارد امسال نهایی می شود. تمام مواردی که پیشتر و در بالا به آنها اشاره شد، امسال عملیاتی شده یا امسال عملیاتی می شوند.

تخصیص خودکار و سیستمی ارز از راه «سامانه جامع ارزی»

محرمیان با اشاره به اینکه فاز اول سامانه جامع ارزی با هدایت همکاران حوزه ارزی انجام شده است، خاطرنشان کرد: به واسطه این سامانه تخصیص ارز که از فرایندهای بسیار مهم و اساسی در چرخه تبادلات ارزی کشور به است، بدون دخالت نیروی انسانی و کاملاً خودکار انجام می شود. به بیان بهتر، الگوریتم های این سامانه بگونه ای برنامه ریزی شده اند که برپایه اولویت بندی های کشور در تخصیص ارز که توسط وزارت «صنعت، معدن و تجارت» تعیین شده است، عمل کنند.

«انباره داده اعتبارسنجی»، «سامانه نهاب» و «هاب شاپرک»، مهم ترین پروژه های معاونت فناوری های نوین

محرمیان «انباره داده اعتبارسنجی» را یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی دانست و اظهار داشت: در این حوزه شرکت ها و به صورت ویژه یک شرکت بیشتر از همه فعال بوده اند، اما آنها نمی توانستند داده های مورد نظر خودرا به دست آورند. بر این اساس با ایجاد انباره داده در بانک مرکزی به شرکتهای اعتبارسنجی خدمات دهی می شود.

معاون تکنولوژی های جدید «سامانه نهاب» را یکی از اولویت های اصلی عنوان نمود و تاکید کرد: در این سامانه هویت مبدأ و مقصد هر تراکنش مشخص می شود. بر این اساس در سامانه یاد شده به اشخاص شامل حقیقی و حقوقی کدی اختصاص داده می شود. هم اکنون برای بیشتر از ۹۹ درصد اشخاص حقیقی این کد صادر گردیده است و در مورد اشخاص حقوقی نیز برای تکمیل اطلاعات سامانه در حال رایزنی با دستگاه هایی هستیم که باید به اشخاص حقوقی این کد را ارائه نمایند.

به قول مهران محرمیان هاب شاپرک نیز دیگر پروژه ای است که به انتظام بخشی شرکت ها و فعالیتهای حوزه انتقال کارت به کارت می پردازد و آنرا ساماندهی می کند. این پروژه دربرگیرنده پرداخت سازان و برنامک های حوزه پرداخت است.

اقدامات بانک مرکزی در عمل به ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان»

وی درباره وظایف محول به بانک مرکزی به سبب ماده (۱۱) «قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان» خاطرنشان کرد: مطابق طرح جامع مالیاتی وظایف و مأموریت هایی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است. بر این اساس هر ابزار پذیرندگی شامل اینکه کارت خوان یا درگاه پرداخت باشد باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد.

این مقام مسئول درباره ساماندهی دستگاههای پذیرندگی اظهار داشت: هر ابزار پذیرشی که در اختیار پذیرنده قرار می گیرد، دارای شناسه یکتاست و اطلاعات آن در شبکه جمع پرداخت کشور وجود دارد. اما مسأله این است که اطلاعات شبکه بانکی و پرداخت کشور نزد ما با داده های سازمان امور مالیاتی همخوانی نداشته و قابل انطباق نیست. اما ضروری می باشد، اطلاعات این دو پایگاه داده با یکدیگر کنترل شود که البته این امر محقق شده و بعد از آن متوجه می شویم چه تعداد کسانی مودی مالیاتی نیستند. چونکه برپایه قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارت خوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می شوند.

وی در مورد برخی شبهات وارده در خصوص بی هویت بودن بعضی از پذیرنده ها اظهار داشت: این امر صحیح نیست. بلکه همانطور که اشاره شد، تعداد زیادی از پذیرنده ها مودی مالیاتی نیستند و برپایه زمان بندی که با همکاری سازمان امور مالیاتی در حال برنامه ریزی آن هستیم، این افراد مودی مالیاتی محسوب خواهند شد.

افزایش حجم کار فعالان حوزه فناوری اطلاعات با انتشار ویروس کرونا

محرمیان با اشاره به اینکه فعالیتهای خیلی از سوی این معاونت در دست اقدام است توضیح داد: نمونه این مهم همین ۱۰۵ پروژه در دست اقدام و مورد بحث ماست. در کنار آن تعداد بسیار زیادی سامانه نیز هم اکنون عملیاتی شده و در حال اجراست. ازاین رو، مقصود از اطلاع رسانی این موارد، تبیین وسعت و حجم کار است. هم اکنون «معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی»، شرکتهای زیرمجموعه، شبکه بانکی، شرکتهای حوزه پرداخت و در نهایت پیمانکاران آنها در اجرایی کردن پروژه های گوناگون نقش دارند.

وی در مورد مجموعه کسانی که در حوزه تکنولوژی های جدید صنعت بانکی فعالیت می نمایند، اظهار داشت: برپایه برآوردها، این مجموعه در سال حدوداً ۳۰ میلیون نفر ساعت فعالیت انجام می دهند. این تعداد شامل کسانی است که توسعه سامانه ها یا قابلیت های جدید، پشتیبانی فعالیتهای قبلی و پایش فعالیتهای این حوزه را برعهده دارند. پس این موارد حاکی از حجم بالای کار در حوزه فناوری است.

وی ضمن اشاره به سختی های پیش روی فعالیت این افراد تحت فشار تحریم ها و شیوع کرونا خاطرنشان کرد: افراد و جوانان این حوزه زحمات بسیاری را متقبل می شوند. در همین دوره کرونا که همه سازمان ها از سرعت فعالیت شان کاسته اند، فعالان حوزه فناوری در میدان هستند و به حجم کاری فعالان حوزه تکنولوژی های جدید به علت پروژه های جدید و رشد تراکنش های الکترونیکی، افزوده شده است. نتیجه آنرا نیز شاهدیم که در کشور طی این مدت، پول کاغذی تقریباً حذف شد و خیلی از کارها به سمت و سوی غیرحضوری پیش رفت. تمام این اتفاقات ماحصل بیشتر از بیست سال تلاش این مجموعه است.

او در آخر تاکید کرد: هدف از طرح این نکات، تشکر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات بود. ما در بانک مرکزی می دانیم که فشار و حجم کار بالاست و قدردان تلاشهای آنان هستیم.

1399/09/09
12:02:00
5.0 / 5
1552
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما