بازار بی رمق خانه های ارزان قیمت بعلاوه نرخ ها

بازار بی رمق خانه های ارزان قیمت بعلاوه نرخ ها به گزارش پول من به دنبال كاهش محسوس معاملات و توقف روند رشد قیمت، بازار خانه های كوچك متراژ و قیمت مناسب هم گرفتار كسادی شده است؛ به صورتی كه در شش منطقه ارزانقیمت تهران فقط ۷۳۷ فقره معامله انجام شده كه ۱۶ درصد از كل قراردادهای خرید و فروش آبان ماه را شامل می شود.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ۴۰ درصد معاملات در شش منطقه دارای قیمت بالاتر از میانگین شهر انجام می شود و سهم ۱۶ منطقه دیگر ۶۰ درصد از معاملات است که با عنایت به تعداد و تراکم جمعیتی این مناطق سهم چندان بالایی محسوب نمی گردد. به بیان دیگر بازار خانه در مناطق ارزانقیمت رونق چندانی ندارد. کاهش قدرت خرید، انتظار برای افت بیشتر قیمتها و توقف معاملاتی از دلایلی کسادی بازار خانه های ارزانقیمت به حساب می آید.
آمارها نشان داده است قیمت مسکن در مناطق ۱ تا ۶ پایتخت بالاتر از نرخ میانگین شهر و در مناطق ۷ تا ۲۲ پایین تر از متوسط قیمت یعنی ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع است. با این وجود سهم شش منطقه گران قیمت که همگی در نیمه شمالی تهران قرار دارند از معاملات مسکن قابل توجه است. این نمایه از پایین بودن توان متقاضیان واقعی در بازار مسکن حکایت دارد.
آبان ماه سال جاری رتبه اول فراوانی معاملات برحسب متراژ واحدهای مسکونی به خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر و همینطور ۵۰ تا ۶۰ متر هر کدام با سهم ۱۵ درصد از قراردادهای خرید وفروش آبان مربوط شد. رتبه دوم به واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر و جایگاه سوم به خانه های ۴۰ تا ۵۰ متر هرکدام به ترتیب با سهم ۱۲ و ۱۱ درصد تعلق گرفت.
درمورد قیمت یک متر مربع واحد مسکونی هم خانه های متری ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان با سهم ۸.۶ درصد از کل معاملات رتبه اول را در اختیار دارند. واحدهای ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان در هر متر مربع در جایگاه دوم قرار دارند و رتبه خانه های متری ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان با سهم ۶.۹ درصد سوم است. در جایگاه چهارم هم واحدهای متری ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان با سهم ۶.۸ درصدی از کل معاملات قرار دارند. به صورت کلی ۴۱ درصد معاملات در بازه قیمتی کمتر از ۲۰ میلیون تومان در هر متر مربع انجام می شود و البته خانه های با قیمت بیشتر از متری ۵۶ میلیون تومان ۶.۴ درصد از کل معاملات را در بر می گیرند.


آبان ماه ۱۳۹۹ ارزان ترین مناطق پایتخت به ترتیب منطقه ۱۸ با میانگین هر متر خانه به قیمت ۱۲ میلیون و ۴۰ هزار تومان، منطقه ۲۰ با نرخ میانگین ۱۲ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان، منطقه ۱۷ با ۱۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، منطقه ۱۶ با ۱۴ میلیون و ۳۵ هزار تومان، منطقه ۱۵ با قیمت ۱۴ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و منطقه ۱۹ با ۱۴ میلیون ۸۹۰ هزار تومان در هر متر مربع بودند. این در شرایطی است که با وجود قیمت پایین مسکن، شش منطقه مذکور تنها ۱۶ درصد از کل معاملات مسکن در شهر تهران را به خود اختصاص داده اند.
بررسی ها نشان میدهد بازار آپارتمانهای کوچک و ارزانقیمت در مناطق جنوبی تهران هم رونق چندانی ندارد؛ هرچند بازار مسکن در این مناطق با فقر فایلهای مرغوب کوچک متراژ و به قیمت مواجه می باشد. اغلب آپارتمانهای نقلی هم در مناطق ۹ و ۱۰ وجود دارد. واسطه های ملکی می گویند که نرخهای پیشنهادی معمولا بالاتر از عرف این محله ها ارائه می شود و البته خریدار چندانی ندارد. بویژه که از اواسط آبان ماه حجم عرضه در بازار مسکن حدود ۳۰ درصد افزایش و تقاضا ۴۴ درصد کاهش یافته است.
از بین مناطق واقع در نیمه جنوبی تهران، بالاترین قیمت به منطقه ۱۳ با متوسط ۲۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان در هر متر مربع متعلق می باشد و رتبه بعدی به منطقه ۱۴ با میانگین ۲۰ میلیون تومان مربوط می شود.
نگاهی به نرخهای پیشنهادی مسکن در مناطق جنوبی تهران نشان داده است که قیمتها بالاتر از نرخهای قطعی بر مبنای معاملات آبان ماه ۱۳۹۹ ارائه می شود و در این شرایط خریداران در انتظار افت قیمتها هستند. محدوده قیمتی در استطاعت خریداران خانه در این مناطق هم کمتر از ۲۰ میلیون تومان در هر متر مربع است.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
آبان ماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸.۲درصد و نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش را نشان داده است. همینطور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آبان ماه به ۴.۵ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل ۴۸.۸ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹.۹ درصد افزایش داشته است.1399/09/09
22:34:44
5.0 / 5
1624
تگهای خبر: آمار , ارز , بازار , چك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما