در عملیات بازار باز؛

چهار بانك ۶۱۹۰ میلیاردتومان اوراق بدهی دولتی خریداری كردند

چهار بانك ۶۱۹۰ میلیاردتومان اوراق بدهی دولتی خریداری كردند پول من: 6 هزار و 190 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در عملیات بازار باز توسط بانك مركزی به چهار بانك به فروش رسید.به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز یک شنبه ۹ آذر ماه ۱۳۹۹ در خصوص برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، چهار بانک در مهلت تعیین شده سفارش های فروش اوراق بدهی دولتی بوسیله ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش ۶۱.۹ هزار میلیارد ریال را بوسیله سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.
با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با سررسید ۱۴ روزه بود. در مجموع، بانک مرکزی با تزریق ۴۷.۴ هزار میلیارد ریال نقدینگی با حداقل نرخ ۱۹.۵ درصد به بانکهای متقاضی موافقت نمود. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۳۷.۷ هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه انجام شد.
همچنین، در هفته جاری یک بانک در دو نوبت از اعتبارگیری قاعده مند به ارزش ۱.۲ هزار میلیارد ریال استفاده نمود. بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در ایام شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.
ذکر این نکته لازم است که بانک مرکزی در قالب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) برمبنای پیش بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، بوسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود.
متعاقب اطلاعیه یاد شده، بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در امتداد مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت تعیین شده بوسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.


منبع:

1399/09/13
19:49:21
5.0 / 5
1155
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما