استاندار مركزی:

نیروگاه شازند فعلا حداكثر روزانه دو میلیون لیتر مازوت مصرف كند

نیروگاه شازند فعلا حداكثر روزانه دو میلیون لیتر مازوت مصرف كند به گزارش پول من مرکزی استاندار مرکزی اظهار داشت: نیروگاه شازند باید روزانه حداکثر دو میلیون لیتر مازوت مصرف کند و تولیدات را بر اساس گاز مصرفی برنامه ریزی کند و در صورت کسری گاز، ناچار به هماهنگی با دیسپاچینگ و کاهش تولید برق در استان خواهیم بود.


سیدعلی آقازاده روز پنجشنبه ۴ دیماه در کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک اظهار نمود: در مسافرت روز گذشته وزیر راه و مدیرعامل شرکت زیرساخت، اقدام خوبی جهت کاهش آلودگی هوای اراک در خصوص ابلاغ تقاطع غیرهمسطح مالک آباد به کنارگذر شمالی به همت جهادنصر اراک صورت گرفت که امکان دارد تا یک سال و نیم آینده به پایان برسد. دوبانده شدن این جاده هم در دست اقدام است که در صورت راه اندازی این تقاطع، می توان شهرداری و راهنمایی رانندگی را مکلف کرد ماشین آلات سنگین را در این گذرگاه عبور داده و مانع ورود آنها به شهر شوند.
وی با اشاره به اینکه سهم استان توسط مسئولین ملی تا حدودی نادیده گرفته شده، اضافه کرد: در جهت تأمین نیروی نیروگاه شازند، برق باختر موظف است با دیسپاچینگ ملی هماهنگی لازم را انجام دهد تا در صورتیکه نتوانستیم گاز مورد نیاز نیروگاه را تأمین نماییم، بطور قطع کاهش تولید نیروگاه را بخصوص در یک ماه آینده داشته باشیم، امکان دارد دو واحد نیروگاه تعطیل شود یا اینکه تولید نیروگاه به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات برسد که هماهنگی لازم در این خصوص با برق باختر است.
استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: نیروگاه شازند هم اکنون حداکثر روزانه دو میلیون لیتر مازوت می تواند مصرف کرده و تولیدات خویش را بر اساس گاز دریافتی برنامه ریزی کند و در صورت کمبود گاز باید هماهنگی لازم با دیسپاچینگ جهت کاهش تولید صورت گیرد. هم اکنون نیروگاه روزانه ۶ و نیم میلیون لیتر مازوت می سوزاند.
آقازاده بیان نمود: بعد از دستور ریاست جمهوری در مورد قطع مازوت برای همیشه از نیروگاه شازند با مدیرعامل شرکت ملی گاز کشور مکاتباتی صورت گرفت، اما در آن زمان مشکلاتی از جانب شرکت در مورد تأمین گاز نیروگاه بوجود آمد که هم اکنون شرکت ملی گاز کشور باید هماهنگی لازم در این خصوص و تأمین گاز نیروگاه انجام دهد.
وی در مورد وضعیت هوای استان در هفته آینده افزود: هفته آینده هفته ای بدون بارش و همراه با برودت هوا و وارونگی هوا در پیش داریم که نشان داده است احیانا هفته آینده از نظر آلودگی در شرایط اضطرار باشیم.
استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: در مورد دریافت عوارض از واحدهای آلاینده که در قانون هوای پاک مصوب شد باید پیگیری لازم از جانب دستگاههای مربوطه صورت گیرد.
آقازاده افزود: همینطور نیروگاه شازند باید نصب فیلتراسیون حداقل در دو واحد را در دستور کار قرار دهد و طی یکسال آینده گزارشی از اجرای طرح فیلتراسیون را عرضه نماید.
بهروز اکرمی معاون سیاسی استاندار هم اظهار نمود: نسبت به مبحث آلودگی هوا باید واقع بینامه و منصفانه برخورد شود، تصمیماتی که در این عرصه اتخاذ می شود باید واقع بینانه باشد و قابلیت اجرا داشته باشد. مسؤلان استان مرکزی به لحاظ شرعی، قانونی و اخلاقی باید در تصمیمات خود منافع مردم استان را مد نظر داشته باشند.
وی اضافه کرد: همینطور تصمیماتی که اتخاذ می شود ضمن رعایت حقوق مردم استان مرکزی، نباید با تصمیمات ملی منافات داشته باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: مبحث آلودگی هوا چند وجهی است و همه جوانب آن باید در نظر گرفته شود، قطعا استفاده سوخت مازوت در نیروگاه شازند در آلایندگی هوای اراک و شازند اثرگذار است.
اکرمی افزود: محیط زیست استان مرکزی باید منابع آلاینده استان و کلانشهر اراک را در بخش های مشخص با کار کارشناسی اعلام نماید و طبق این بررسی ها برای هر بخش تصمیم مناسب اتخاذ شود. نمی توان نیروگاه شازند را در این شرایط تعطیل کرد اما می توان با دیسپاچینگ ملی هماهنگی هایی در جهت کاهش تولید این نیروگاه در صورت کاهش گاز انجام داد.
منبع:

1399/10/05
00:55:22
5.0 / 5
1341
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما