در گزارش پول من مطرح شد

نوسان گیری برای كسب سود بیشتر تحت لوای بازارگردانی

نوسان گیری برای كسب سود بیشتر تحت لوای بازارگردانی یک تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت: باآنکه دولت کسب منفعت را اولویت دوم برای بازارگردانان تعیین کرده اما برداشت اغلب سهامداران آن است که شرکتهای بازارگردانی مشغول نوسان گیری هستند.وحید کشمیری پور در گفتگو با خبرنگار مهر با تکیه بر اینکه بازارگردان ها در شرایط کنونی به وظایف خود به درستی عمل نمی کنند، اظهار داشت: تصور سهامداران این است که بازارگردان ها به جای اینکه منفعت را در درجه دوم اولویت خود در بازار سرمایه قرار دهند، بیشتر به فکر نوسان گیری و کسب سود برای خود و ذی نفعانشان هستند.
عموماً مشاهده می شود بازارگردان ها در سهم های بزرگ اقداماتی را انجام می دهند که به نفع سهامداران عمومی نیست
وی افزود: عموماً مشاهده می شود بازارگردان ها در سهم های بزرگ اقداماتی را انجام می دهند که به نفع سهامداران عمومی نیست؛ ضمن اینکه در اغلب موارد، هر سهمی را که بابت آن صف خرید تشکیل می شود، بازارگردانان به صورت کامل نسبت به عرضه آن اقدام می کنند و در ایام بعدی که سهم منفی می شود، در قیمت منفی آنرا خریداری می کنند.
تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: اگر عرضه ای صورت می گیرد، باید کنترل شده و در جهت این هدف باشد که به روند سهم صدمه نزند؛ اما عملکرد بازارگردانان نشان داده است آنها به اینکه کسب سود نباید اولویت اول شأن باشد، پایبند نیستند. اگر به این اصل پایبند بودند، اگر برای یک سهم، صف خرید تشکیل شد، این صف خرید نباید به صورت کامل بسته شود یا اگر صف فروش تشکیل شد، به صورت کامل این صف جمع نشود.
با شرایط کنونی بازار سهام، عمق بخشی به بازار صرفا در سهم های کوچک که شناوری سریع دارند و در سقف خرید قرار گرفته اند، مفید است؛ چونکه برخی سهامداران عمده، از عرضه سهام خودداری می کنند و در سهام شرکتهایی که شناوری مناسبی دارند، عمق بخشی می تواند کارساز باشد
وی خاطرنشان کرد: همین که بازارگردان صف فروش را جمع کند، این به شناوری سهم و تعدیل آن کمک خواهد کرد؛ ضمن اینکه در روند صعودی نیز، اگر صف خرید سنگین داریم، بازارگردان باید یک مقدار عرضه را به صورت محدود و کنترل شده صورت دهد تا بازار به تعادل برسد. کشمیری پور در مورد راهکارهای عمق بخشی به بازار سرمایه هم اظهار داشت: برخی سهامداران از عمق دادن به بازار این برداشت را دارند که شرکتها باید سهام خویش را عرضه کنند؛ در حالیکه این روش برای شرایط صعودی بازار خیلی خوب است؛ ولی در زمانی که بازار در حال جان گرفتن است و شرایط هنوز پایدار نیست، نمی توان این اقدامات را صورت داد.
وی عنوان کرد: با شرایط کنونی که در بازار سرمایه وجود دارد، عمق بخشی به بازار صرفا در سهم های کوچک که شناوری سریع دارند و در سقف خرید قرار گرفته اند، مفید است؛ چونکه برخی سهامداران عمده، از عرضه سهام خودداری می کنند و در سهام شرکتهایی که شناوری مناسبی دارند، عمق بخشی نمی تواند کارساز باشد.
کشمیری پور اظهار داشت: بازارگردان ها باید به نحوی عمل کنند که پیش فرص برای سهامدار ایجاد نشود که آنها در حال نوسان گیری هستند؛ چونکه این امر نااطمینانی را در بازار افزایش می دهد؛ این در شرایطی است که برخی راهکارها می توانند به بازار ثبات بخشند؛ که همچون آن کاهش پلکانی نرخ سود بانکی از یک سو و تقویت بازار سرمایه از طرفی است؛ آنگاه در عین تقویت، می توان به بازار عمق بخشید؛ ازاین رو کاهش پلکانی نرخ سود می تواند علاوه بر اینکه تورم آتی را تضعیف کند؛ جلوی انتشار پول را هم بگیرد و تولید را افزایش دهد.
وی خاطرنشان کرد: سازمان بورس باید نظارت خود بر شرکتهای بازرگردانی را تشدید کرده و مانع از آن شود که کسب سود، در اولویت بازارگردانها قرار بگیرد.

1399/10/06
19:40:21
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما