در نشست بررسی راهكارهای توسعه صادرات دانش بنیان و خلاق پیشنهاد شد

پایگاه های صادراتی در كشورهای همسایه و اكو راه اندازی شود

پایگاه های صادراتی در كشورهای همسایه و اكو راه اندازی شود رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان در نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای توسعه صادرات دانش بنیان و خلاق با تکیه بر اینکه بزرگترین مشکل شرکتهای دانش بنیان بازار است و دانش بنیان ها نیازمند مشوق های صادراتی هستند، اظهار داشت: اثرات تحریم، بازار غیررقابتی داخل، بازارهای سنتی و شرکتهای وابسته فرصت چندانی برای جوان ها و تازه واردها باقی نمی گذارند.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای توسعه صادرات دانش بنیان و خلاق با حضور رؤسای فراکسیون مرزنشینان و فراکسیون توسعه روابط کشورهای عضو اکو با پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان و مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی ایران با این دو فراکسیون، با محوریت شرکتهای دانش بنیان و خلاق برگزار گردید.
افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان و رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان با اشاره به اینکه برای تدوین طرح جهش تولید دانش بنیان با نمایندگان مجلس تعاملات بسیاری داشتیم، اظهار داشت: استقبال می نماییم تا ارتباطات و تعاملات بین نمایندگان مجلس و کمیسیون های اتاق بازرگانی و تشکل های تخصصی تقویت شود تا با تدوین قوانین مناسب با وضع اقتصاد و جامعه، امور کسب و کارها در کشور تسهیل شود.
به گفته کلاهی، صنایع قدیمی و سنتی نیازمند دگردیسی هستند و باید کمک نماییم تا ضمن درک اهمیت تحول دیجیتال فرایند انتقال را به درستی پیاده سازی کنند.
مهدی اقتصادی، سرپرست مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی ایران هم ضمن خوشامدگویی به نمایندگان مجلس و حاضران در نشست، اظهار داشت: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد نامگذاری جهش تولید برای سال جاری تمام تمرکز مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات را بر شناسایی و توانمندسازی شرکت هایی که محصولات صادرات محور تولید می کنند، قرار دادیم.
سحر بنکدارپور، دبیرکل مجمع تشکل های دانش بنیان با اشاره به اینکه نقش حلقه واسط میان تجار و شرکتهای سنتی با استارتاپ ها و کسب و کارهای جوان را داریم، اظهار داشت: بزرگترین هدف ما گسترش بازارهای تجاری است تا محصولات دانش بنیان و فناور علاوه بر بازار داخلی، به کشورهای دیگر هم صادر شوند.
وی پیشنهاد راه اندازی پایگاه های صادراتی در کشورهای همسایه و اکو را بیان کرد و اظهار داشت: با همکاری فراکسیون مرزنشینان و فراکسیون کشورهای عضو اکو مجلس شورای اسلامی می توانیم پایگاه های صادراتی را در این کشورها ایجاد نماییم و برای بازاریابی محصولات دانش بنیان هم می توانیم نمایشگاه های دائمی راه اندازی کرده تا این محصولات را به بازارهای جدید جهت عرضه عرضه نماییم.
فداحسین مالکی، رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در کشور باید از تمام ظرفیت ها و توانمندی های موجود استفاده کرد، اضافه کرد: متاسفانه هنوز نتوانستیم صنایع را از روش های سنتی به سمت دانش روز و فناوری سوق بدهیم، بخش های مختلف اقتصاد پذیرای نوآوری نیستند و لازم است دولت و حاکمیت بسترهای مناسبی برای نسل جوان مهیا کند.
مالکی ضمن اشاره به اینکه ۱۶ استان ایران با ۱۵ کشور هم مرز است، اظهار داشت: به تازگی در مجلس با راه اندازی فراکسیون مرزنشینان ظرفیتی بوجود آمده تا با فعال کردن دیپلماسی قدم های جدی در منطقه و کشورهای همسایه برداشته شود. بخش های مختلفی در کشور همچون سفرا، وزارت خارجه و ۱۶ دستگاه دولتی که به نحوی با مقوله صادرات و واردات در ارتباط هستند و مسئولیتی دارند را هماهنگ کردیم تا راهکارهایی برای برون رفت از این سردرگمی و توسعه روابط تجاری منطقه پیدا نماییم.
در ادامه ولی اسماعیلی بعنوان رئیس فراکسیون توسعه روابط کشورهای عضو اکو با اشاره به اینکه انقلاب وارد چله دوم عمر خود شده و زمان آن رسیده که در ساختارهایمان پوست اندازی نماییم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری هم در فرمایشات خود به احیای ساختارها اشاره کردند. هم اکنون در تبصره یک مصوبه ۹۹ مشوق هایی برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شده که اثرات مثبتی هم داشته است باید این مشوق ها را به تبادلات بین المللی هم تسری بدهیم تا پشتوانه ای برای بازسازی مناسبات اقتصادی شود.
کلاهی در ادامه با تکیه بر اینکه نیاز به سازوکاری برای تعامل مداوم با مجلس داریم، پیشنهاد راه اندازی کمیته مشترک با فراکسیون مرزنشینان و شرکتهای عضو اکو با محوریت شرکتهای دانش بنیان و خلاق را بیان کرد تا راهکارهایی برای توسعه صادرات در منطقه ارائه نمایند و مجمع تشکل های دانش بنیان هم بعنوان دبیرخانه این کمیته هماهنگی امور را برعهده بگیرد.
بر اساس اعلام روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان، اسماعیلی هم ضمن استقبال از پیشنهاد مطرح شده، کلاهی، رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان را بعنوان رئیس این کمیته مشترک اعلام نمود.1399/10/22
17:15:51
0.0 / 5
1345
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجاری , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما