محدودیت های شدید برای صادركنندگان چك برگشتی

محدودیت های شدید برای صادركنندگان چك برگشتی محدودیت های شدیدی برای صادرکنندگان چک برگشتی در قانون جدید صدور چک در نظر گرفته شده که عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی از آن جمله است.به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، در قانون جدید صدور چک مواردی همچون عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان چک برگشتی در نظر گرفته شده است.
همچنین اقدام سخت گیرانه تری که بر طبق این قانون برای صادرکننده چک برگشتی در نظر گرفته شده است مسدودی سازی حساب های صادرکننده چک برگشتی به میزان مبلغ چک است. این حساب ها تا زمان تعیین تکلیف در انسداد باقی می ماند و بعد از تعیین تکلیف نسبت به رفع انسداد این حساب ها اقدام می شود.
بر اساس قانون جدید، صدور چک به صورت سیستمی و از راه سامانه صیاد انجام می شود. ازاین رو سامانه صیاد برای افراد فاقد صلاحیت شامل کسانی که چک برگشتی رفع سواثر نشده دارند و یا افرادی که دارای محکومیت قضائی هستند دسته چک جدید صادر نخواهد کرد.
صادر کننده چک باید اطلاعات چک صادرشده شامل تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده را در سامانه صیاد ثبت کند. ازاین رو اگر چک در سامانه صیاد ثبت نشود فاقد اعتبار خواهد بود.
گیرنده چک نباید چکی را که در سامانه ثبت نشده از صادرکننده دریافت کند و در غیراینصورت بانک نسبت به پرداخت مبلغ چک اقدام نخواهد کرد.
همچنین گیرنده چک باید متعاقب دریافت فیزیک چک، اطلاعات ثبت شده در آنرا با اطلاعات ثبت شده در سامانه تطبیق دهد و در صورت صحت اطلاعات مراتب تأیید را در سامانه اعلام نماید. در صورت عدم تطابق اطلاعات فیزیک چک و اطلاعات ثبت شده در سامانه، گیرنده باید با انتخاب یکی از علل رد چک نسبت به عدم تأیید چک در سامانه اقدام نماید.


منبع:

1399/11/10
15:03:13
0.0 / 5
1235
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , پرداخت , چك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما