بانك مركزی منتشر كرد؛

نظام بانكی ۳۵۷هزار میلیارد تومان وام داد

نظام بانكی ۳۵۷هزار میلیارد تومان وام داد پول من: تسهیلات پرداختی بانك ها طی هشت ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش های اقتصادی، ۳۵۷۴. ۳ هزار میلیارد ریال بوده كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، معادل ۹. ۶ درصد افزایش داشته است.


به گزارش پول من به نقل از مهر، كارنامه عملكرد تسهیلات پرداختی بانك ها طی هشت ماهه سال ۱۳۹۶ حكایت از آن دارد كه نظام بانكی، به بخش های اقتصادی مبلغ ۳۵۷۴. ۳ هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۱۳. ۲ هزار میلیارد ریال معادل ۹. ۶ درصد افزایش داشته است.
بر اساس جدول ۱ كه مبین هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی هشت ماهه سال ۱۳۹۶ است، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش مبلغ ۲۲۳۲. ۲ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۲. ۵ درصد كل تسهیلات پرداختی) می باشد كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰۵ هزار میلیارد ریال معادل ۴. ۹ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن هم در هشت ماهه سال جاری معادل ۸۹۸. ۷ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۴۰. ۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۲۲۳۲. ۲ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می گردد از ۱۰۶۴. ۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴. ۴ درصد آن (مبلغ ۸۹۸. ۷ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است كه مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها امسال می باشد.
در جدول شماره ۲ مشاهده می گردد تعداد ۱۷۶ هزار و ۵۵۱ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶۰۳۰ میلیون ریال پرداخت شده كه بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش ها می باشد. درضمن در بخش خدمات تعداد ۳ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۳۱۶ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۳۸ میلیون ریال پرداخت شده است.

شایان ذكر است كه همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانك ها با استفاده از افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای كرد.

1396/09/29
18:11:33
5.0 / 5
5708
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پرداخت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما