در چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست چه گذشت؟

در چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست چه گذشت؟ چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست با شعار «کسب وکار جهانی» در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران شروع به کار کرد و در آن وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبرهای خوشی از این صنعت دادند.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، هم زمان با برگزاری چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست، اولین نمایشگاه مجازی در تاریخ نمایشگاهی ایران پلاست هم به مدت سه هفته دایر است. این زمینه فرصت مناسبی برای جبران محدودیت هایی است که شرایط ویژه همه گیری کرونا در دنیا و البته در ایران، برای حضور در نمایشگاه ایران پلاست و مذاکرات رودرروی شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان در نمایشگاه چهاردهم ایران پلاست بوجود آورده است.
در چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست ۲۰۰ شرکت داخلی حضور دارند و ۲۵۰ تاجر خارجی در دو گروه انفرادی و هیئت از کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان، کنیا، سوریه، ترکیه، اردن، هند، بوسنی و اقلیم کردستان از این نمایشگاه بازدید خواهند کرد.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه بهزاد محمدی - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ظرفیت تولید ۹ میلیون تن انواع پلیمر در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این عدد با بهره برداری از طرح های در حال ساخت جهش سوم صنعت پتروشیمی با ۱۲۰ درصد افزایش به ۲۱ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ می رسد.
وی ضمن اشاره به اینکه مجموع ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با بهره برداری از ۱۰ طرحی که سال جاری محقق شد از ۶۵.۸ میلیون تن در ابتدای سال به ۸۰ میلیون تن افزایش یافته است، افزود: الان ۴۰ میلیون تن خوراک معادل ۹۰۰ هزار بشکه در روز در ۶۰ مجتمع تولیدی کشور به مصرف می رسد. همینطور الان ۳۵ میلیون تن محصول نهایی و قابل فروش در کشور تولید می شود که ۷۲ درصد صادر و ۲۸ درصد در داخل مصرف می شود،
به قول وی رشد تقاضای جهانی محصولات پتروشیمی ۴.۵ در مقابل یک درصد فرآورده های نفتی استدر دهه های آتی، شیب مصرف فرآورده های نفتی کاسته می شود، اما مصرف فرآورده های پتروشیمی با شیب خیره کننده ای رو به افزایش است، ازاین رو لازم است در توسعه کلان کشور به توسعه صنعت پتروشیمی بیشتر و جدی تر توجه و تمرکز کرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ضمن اشاره به اینکه الان ۹ میلیون تن انوع پلیمر در کشور تولید می شود، اظهار داشت: این عدد با بهره برداری از طرح های جهش سوم که در حال ساخت هستند در سال ۲۰۲۵ به ۲۱ میلیون تن با ۱۲۰ درصد رشد می رسد. سهم ایران از تولید سالانه ۴۲۰ میلیون تنی پلیمرها در جهان ۲ درصد است و تولید پلیمرها در جهان به ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید و سهم ایران از این سبد در سال ۱۴۰۴ به ۴ درصد افزایش می یابد.
۵۰ مجتمع پلیمری تا سال ۱۴۰۴
به قول محمدی، حالا ۲۷ مجتمع از ۶۰ مجتمع تولیدی فعال در کشور پلیمری هستند که در سال ۱۴۰۴ با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی، مجموع مجتمع ها به ۱۱۳ مجتمع و شمار مجتمع های پلیمری به ۵۰ می رسد. فروش پلیمرها حالا از ۹ میلیون تن ۵۴ درصد صادر و ۴۶ درصد در داخل مصرف می شود، در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش می شود افزایش تولید و متنوع سازی محصول محقق شود و در سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هم باید بر تکمیل زنجیره ارزش در پایین دست و تکمیل زنجیره ارزش به منظور مصرف این مقدار از تولید تمرکز بیشتری شود.
وی ضمن اشاره به اینکه در کل ۸۵ نوع کاتالیست به ارزش سالانه ۲۷۰ میلیون دلار در صنعت پتروشیمی مصرف می شود، اظهار داشت: سهم پلیمری ها از این سبد ۵۰ میلیون دلار است و تا امروز ۲۰ نوع را ایرانی سازی کردیم که معادل ۱۲۵ میلیون دلار در سال است و تا ۱۴۰۱، ۳۶ نوع دیگر بومی سازی می شود و این عدد به ۱۹۵ میلیون دلار می رسد. در انتهای سال ۱۴۰۰، ۷۰ درصد کاتالیست های موردنیاز صنعت پتروشیمی داخلی سازی می شود، در مجموع در این صنعت ۶۵ دانش فنی فرایند مصرف می شود که از این تعداد تا به امروز هفت دانش فنی بومی سازی شده است و تا سال ۱۴۰۰ این عدد به ۱۰ دانش فنی می رسد.
صادرات محصولات پتروشیمی ایران افزایش یافت
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جمع خبرنگاران هم از افزایش صادرات محصولات پتروشیمی اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال همه تعهدهای صنعت پتروشیمی به سامانه نیما انجام شده است. همینطور با هدف ایجاد تنوع در سبد محصولات پتروشیمی، ۳۰ طرح تعریف شده است که طرح های بسیار جذابی خواهد بود و تحولی در صنایع پایین دستی به همراه خواهد داشت.
به قول وی صادرات محصولات پتروشیمی در حال انجام می باشد و آمارها حاکی از رشد صادرات دارد و تابحال همه تعهدهای صنعت پتروشیمی به سامانه نیما انجام شده است.
سیمای جهش چهارم پتروشیمی مشخص شده است؛ ۲ طرح را آغاز می کنیم
همینطور در این مراسم بیژن زنگنه - وزیر نفت با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی سال جاری در طلایی ترین سال خود قرار دارد، اظهار داشت: سیمای جهش چهارم پتروشیمی مشخص شده است و تلاش می شود دو طرح مهم آنرا در همین دولت آغاز نماییم، سال جاری ۱۷ طرح برای بهره برداری تعریف شده که تابحال ۱۰ طرح آن به بهره برداری رسیده است و بقیه آن هم افتتاح می شود.
تأمین ۹۰۰ هزار بشکه خوراک برای صنایع پتروشیمی
وی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۰ ظرفیت ناخالص تولید پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن به ارزش ۲۵ میلیارد دلار و در سال ۱۴۰۴ به ارزش ۳۳ میلیارد دلار به قیمت های سال ۹۵ می رسد، خاطرنشان کرد: قرارمان این بود که سال جاری ۱۷ طرح پتروشیمی با ظرفیت ۲۵ میلیون تن افتتاح شود که تابحال ۱۰ طرح افتتاح شده است و بقیه هم در ماههای آینده به بهره برداری می رسد.
زنگنه با اشاره به اینکه دو طرح در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد که اغلب آنها بیشتر از ۸۰ درصد پیشرفت دارند، اظهار داشت: وضع طرح هایی که در جهش سوم به بهره برداری می رسند مشخص است و برخی از آنها پیشرفت ۶۰ درصدی دارند. با ظرفیت بیشتر از ۹۰۰ هزار بشکه معادل نفت خام، خوراک برای صنایع بالادستی پتروشیمی شامل گاز، ان جی ال و هیدروکربورهای مایع تأمین می شود.
حمایت وزارت نفت از بخش خصوصی
او همینطور کمک به توسعه صنایع پایین دستی و اشتغال را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در این ارتباط بسیار فکر کردیم که چطور می توانیم به صنایع پایین دستی و فعال شدن آنها کمک نماییم ازاین رو اعلام کردیم در بخش هایی که خودمان دانش فنی داریم می توانیم آنرا مجانی در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم، همینطور سود تسهیلات را کاهش دهیم که این مورد در بودجه دیده شده است. ضمن اینکه تضمین خوراک و خرید محصول را هم داده ایم تا سرمایه گذاران بتوانند سرمایه گذاری کنند و برای طرح های خود وام بگیرند.
تا روزی که مسئولیت داریم به وظیفه قانونی خود عمل می کنیم
وزیر نفت همینطور در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا با عنایت به آینده نامعلوم سیاسی کشور و تحریم جهش چهارم صنعت پتروشیمی دست یافتنی است، اظهار نمود: صنعت پتروشیمی در جهش دوم و سوم هم با تحریم روبه رو بود، جهش چهارم هم در همین دوره شروع می شود. سه مجتمع بزرگ در عسلویه تعریف شده که دو مجتمع در عسلویه و خوراک آن هم ترکیبی است، ما به زندگی در شرایط تحریم عادت کردیم.
وزیر نفت درباره اینکه بارها عنوان شده صنعت پتروشیمی تحریم ناپذیر است آیا چنین موضوعی صحت دارد، اضافه کرد: این حرف ها بیشتر شعاری بوده و پتروشیمی تحریم پذیر است. آن دسته از افرادی که عنوان می کنند پتروشیمی تحریم ناپذیر است به این علت است که می خواهند فداکاری و زحمات افراد مجاهدی را که در این صنعت کار می کنند نادیده گیرند. همه موارد تحریم پذیر است، کارکنان و مدیران با مجاهدت و فداکاری تحریم را دور زدند. آمریکایی ها در هیچ بخشی برای ما کم نگذاشتند.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چه تضمینی وجود دارد دولت آینده طرح هایی را که عملیات اجرایی آنها در ماه های پایانی این دولت شروع شده همچون طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب را انجام دهد، اظهار داشت: این طرح ها مصوب دولت و منابعش تأمین شده است. ما نمی توانیم با عنایت به این که چند ماه از عمر دولت کنونی باقی مانده است کشور را تعطیل نماییم.
وی افزود: ما تا آخرین روزی که مسئولیت داریم به وظیفه قانونی خود بدون هیچ کوتاهی و تنازلی عمل می نماییم. خطر واقعی این است که بگوییم با عنایت به این که ماه های پایانی دولت می باشد، کاری انجام ندهیم، کارمان را با قدرت انجام می دهیم و ان شاء الله دولت های آینده هم کار را ادامه می دهند.
وزیر نفت درباره اینکه چند درصد تجهیزات پتروشیمی در داخل کشور ایجاد می شود، پاسخ داد: بیشتر از ۸۰ درصد تجهیزات ثابت صنعت پتروشیمی همانند بخش بالادستی صنعت نفت در داخل کشور ایجاد می شود.
وی درباره اینکه شنیده شده است دولت طرحی را برای تخفیف قیمت خوراک پتروشیمی ها و پالایشی ها تدوین کرده است آیا آنرا تأیید می کنید، اضافه کرد: هرگونه تخفیف اضافی برای خوراک پالایشگاه ها به مجوز قانونی نیاز دارد که این مجوز را هم مجلس شورای اسلامی باید صادر کند، از طرف دولت پیشنهادی در خصوص تخفیف خوراک به مجلس عرضه نشده است.
وی درباره افزایش قیمت مواد اولیه خوراک صنایع پایین دستی هم اظهار داشت: هیچ دولتی نمی تواند در قیمت گذاری دخالت کند و تنها فساد و رانت به همراه دارد، وقتی قرار شد دولت در زنجیره قیمت گذاری دخالت نکند، تا آخر هم نباید دخالت کند و آنرا به قواعد بازار واگذار کند، فقط اینکه رقابت باشد و رانت نباشد.
هیچ عددی را در مورد افزایش صادرات تایید نمی کنم
وزیر نفت در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اینکه اعدادی را که درباره افزایش صادرات نفت ایران در مجلس شورای اسلامی اعلام شده است، تأیید می کنید، اظهار داشت: هیچ عددی را در این مورد تأیید نمی کنم.
نمایشگاه ایران پلاست با شعار «کسب وکار جهانی» در چهار گروه مواد اولیه، ماشین آلات، کالای ساخته و نیمه ساخته و خدمات فنی و مهندسی از ۱۹ تا ۲۲ بهمن ماه از ساعت ۹ تا ۱۷ در محل دائمی نمایشگاه های تهران دایر است. گروه مواد اولیه در سالن های ۳۸، ۴۰ و A۴۰، گروه ماشین آلات و تجهیزات در سالن B۳۸ و گروه کالای ساخته و نیمه ساخته و خدمات در سالن های A۴۱، ۴۴-۱ و ۲-۴۴ جانمایی شده اند.1399/11/19
21:15:45
0.0 / 5
1302
تگهای خبر: آمار , ارز , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما