رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص سیندكس

رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص سیندكس پول من: امروز از بازار تامین مالی جمعی و شاخص جدید مربوط به اوراق با درامد ثابت (سیندکس) با حضور معاون علمی و فناوری، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی تز فعالان بازار سرمایه رونمایی گردید.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، امیر هامونی در آیین رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص جدید مربوط به اوراق با درامد ثابت(سیندکس) با اشاره به تاریخچه راه اندازی تامین مالی جمعی اظهار نمود: از سال ۹۴ بیش از ۳۰ جلسه کارگروه تدوین پیش نویس دستورالعمل اجرائی تامین مالی جمعی در دفتر مدیرکل کارآفرینی وزارت کار انجام شد تا در سال ۹۷ از طرف سازمان بورس دستورالعمل آن به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: برای نخستین بار موافقت اصولی به یک شرکت با مسولیت محدود داده شده تا از بستر تامین مالی جمعی مبادرت به تامین مالی کند. همین طور به یک پلت فرم که در بستر بلاک چین است مجوز فعالیت داده شده تا بتواند در این عرصه نقش آفرینی کند.

مدیرعامل عامل فرابورس ایران با اعلان اینکه درخواست های بررسی شده برای موافقت اصولی به سکوهای عامل تامین مالی جمعی در سامانه www.cf.ifb.ir تا حالا ۷۲ مورد و تعداد درخواست های بررسی شده ۲۸ مورد بوده است، اظهار داشت: همین طور به هفت متقاضی تامین مالی جمعی موافقت اصولی داده شده و چهار مجوز فعالیت به شرکت های آتنا، کارن، پارس فاندینگ و فاینتک اعطا شده است.
مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه با اشاره به شاخص صکوک فرابورس ایران (Sindex)، اظهار نمود: این شاخص، معیاری برای نمایش بازدهی و ریسک بازار اوراق بدهی در فرابورس ایران است. شاخص صکوک فرابورس ایران علاوه بر اینکه امکان مقایسه بازارهای مالی مختلف را فراهم می آورد، با ارایه داده از روند کلی بازار بدهی به تحلیل های سرمایه گذاران و سیاست گذاران کمک می نماید.

هامونی افزود: همین طور ایجاد زیرساخت جهت تولید ابزارهای پوشش ریسک در بازار بدهی مانند آتی شاخص و اختیار خرید و فروش شاخص از دیگر مزیت های این شاخص است.

وی اهداف شاخص صکوک فرابورس ایران (Sindex) را فراهم کردن امکان ایجاد صندوق های مبتنی بر شاخص، انجام تحقیقات علمی و دانشگاهی، ساده کردن تحلیل برای سرمایه گذاران خرد جهت تصمیم در مورد سرمایه گذاری در بازار بدهی و دقیق تر کردن ارزشگذاری ها به کمک تعیین معیاری برای نرخ بازده بدون ریسک عنوان نمود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه باید از ابزارهای مختلف برای تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه بهره برد، توضیح داد: برای اینکه خیلی از شرکتها امکان عرضه اولیه سهام را ندارند اما می توانند از ابزارهایی همچون تامین مالی جمعی کمک بگیرند.

به گزارش پول من به نقل از ایسنا، علی دهقان دهنوی در مراسم رونمایی از بازار تامین مالی و شاخص سیندکس با اشاره به اینکه دانش و نوآوری در بازار سرمایه بسیار مورد توجه بوده و درواقع پیش برنده آن است، اظهار داشت: برای پیشبرد کارهایی که در حوزه علم و فناوری انجام می شود که به توسعه اقتصادی نیز منجر می شود، نیاز به تامین مالی این فعالیت ها داریم.

دهقان اضافه کرد: بازار سرمایه آمادگی دارد در کنار معاونت علمی و فناوری به تامین مالی کارهای نوآورانه و دانش بنیان کمک نماید و در این راه از ابزارهای نوآورانه مختلف همچون تامین مالی جمعی استفاده می نماییم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه تامین مالی جمعی به مردمی سازی اقتصاد نیز کمک می نماید، توضیح داد: برای اینکه افراد مختلف با منابع اندک می توانند در کسب وکارها سرمایه گذاری کنند. این بازار همین طور باتوجه به تجمیع سرمایه های عمومی به بحث تعاون نیز مرتبط می باشد.

دهقان افزود: باید از ابزارهای مختلف برای تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه بهره ببریم برای اینکه خیلی از شرکتها امکان عرضه اولیه سهام را ندارند اما می توانند از ابزارهایی همچون تامین مالی جمعی کمک بگیرند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار آموزش و فرهنگسازی در زمینه بازارها و ابزارهای نوآورانه را ضروری دانست و اظهار داشت: باتوجه به ماهیت شفاف بازار سرمایه باید تمامی شرایط و قوانین سرمایه گذاری بوسیله این بازارها به صورت شفاف به عموم مردم اطلاع رسانی شود.

دهقان در ادامه درمورد شاخص صکوک فرابورس ایران بعنوان شاخصی برای سنجش اوراق با درآمد ثابت، اظهار داشت: امروزه تامین مالی بوسیله صکوک در بازار سرمایه به حجم و عمق بالایی رسیده و بدین جهت طراحی شاخص برای دسته های مختلف صکوک برای سرمایه گذاران، مفسرین و پژوهشگران بازار سرمایه بسیار کاربردی خواهد بود و از سویی به شفافیت اطلاعات در بازار بدهی می انجامد.


منبع:

1399/11/26
15:28:03
0.0 / 5
766
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما