یك كارشناس در گفت وگو با پول من:

نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد؟

نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد؟ پول من: یک کارشناس حوزه کار برای کاهش فاصله بین حداقل دستمزد و هزینه های معیشت کارگران پیشنهاد کرد دستمزد سال آینده کارگران بطور پلکانی افزایش یابد.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، درباره راهکار جبران عقب ماندگی مزدی کارگران اظهار نمود: معتقدم چاره اینکه بتوانیم فاصله بین خط معیشت و هزینه های زندگی کارگران و حداقل حقوق و دستمزد آنها را کم نماییم این است که بطور تدریجی حقوق کارگران را افزایش بدهیم.

وی اظهار داشت: پینشهاد من این است که شورای عالی کار امسال بطور ویژه افزایش پلکانی دستمزد را در دستور کار قرار بدهد.

این کارشناس حوزه کار افزود: متاسفانه گاهی به سبب آنکه برخی در جریان حقوق و دستمزد کارگران ذینفع هستند، نمی توانند محاسبات دقیقی از وضع زندگی و هزینه های سبد معیشت کارگران ارائه نمایند و اساسا دنبال افزایش پلکانی مزد هم نیستند.

وی با طرح این پرسش که آیا نجومی بگیر از حداقل بگیر خبر دارد، به گسترش شکاف و فاصله طبقاتی در جامعه اشاره و اظهار نمود: اگر حقیقتا به دنبال کم کردن فاصله طبقاتی هستیم باید حقوق ها را برمبنای پلکانی در نظر بگیریم ولی این مساله تصویب نمی گردد چون شامل حال کسانی هم می شود که باید دراین زمینه تصمیم گیری کنند بنا بر این هر قدر درصد حقوق کارمندان و کارگران افزایش بدهیم باز هم به سبب عدم رعایت شیوه پلکانی فاصله و شکاف مزدی و طبقاتی همچنان به قوت خود باقی است.

نجف اشاره کرد: اگر بخواهیم دستمزد سال آینده کارگران را فرضا ۳۵ درصد افزایش بدهیم باید ببینیم کارگری که دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می گیرد، ۳۵ درصد چقدر به حقوقش اضافه می کند؟ اگر ۱۰۰ درصد هم به حداقل مزد کارگران اضافه نماییم، پنج میلیون تومان می شود که از رقم اعلامی بانک مرکزی برای خط معیشت بسیار پایین تر است.

این کارشناس حوزه کار افزود: کسی که ۲۰ میلیون تومان حقوق می گیرد با افزایش ۲۵ درصدی ۵ میلیون تومان به حقوق او افزوده می شود ولی کارمندی که ۴ میلیون تومان حقوق می گیرد با این درصد افزایش فقط یک میلیون تومان به حقوقش اضافه می شود بنابر این اگر تاکید بر شیوه افزایش تدریجی و پلکانی داریم به این علت است که به عدالت نزدیک تر است در غیر این صورت شکاف مزدی و فاصله طبقاتی با شدت بیشتر ادامه خواهد یافت و هیچ وقت متوقف نخواهد شد.

وی در آخر اشاره کرد: افزایش حقوق و دستمزد هیچ ایرادی ندارد به شرطی که توزیع درآمد به شکل عادلانه صورت گیرد. اگر افزایش حقوق عادلانه باشد و سبب شکاف و فاصله طبقاتی نشود دیگر شاهد این مساله نیستیم که قدرت خرید یک گروه روز به روز کمتر و گروه دیگر بیشتر شود.

منبع:

1399/12/02
20:23:51
0.0 / 5
1208
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما