رییس مركز ملی فرش ایران اعلام كرد:

150 میلیون دلار هدف گذاری صادرات فرش دستباف در سال 1400

150 میلیون دلار هدف گذاری صادرات فرش دستباف در سال 1400 به گزارش پول من اصفهان رئیس مرکز ملی فرش ایران با اعلان اینکه برای سال آینده برنامه صادراتی فرش دستباف ایرانی بیش از ۱۵۰ میلیون دلار است، اظهار داشت: برای حفظ کیفیت و جایگاه صادراتی فرش دستباف ایرانی در دنیا، ناچاریم از مواد اولیه مرغوب خارجی استفاده نمائیم.فرحناز رافع امروز (یکشنبه- سوم اسفند ماه) در حاشیه افتتاح بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه نباید برای صنعت فرش آیه یاس بخوانیم، اظهار نمود: کارهای بزرگی در حوزه صنعت فرش انجام شده که مهم ترین اقدام، این است که قالیبافان و مشاغل جانبی همچون رنگرزان، رفوگران، طراحان و... می توانند با شماره گیری کد دستوری #۳۱۰۰۰*۶۶۵۵* برای دریافت کارت بیمه درمان، تکمیلی، عمر یا پکیج کامل بیمه ایران بعنوان حامی قالی ایران ثبت نام کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ میلیون تومان تسهیلات توسط بانک قرض الحسنه مهر، ۵ میلیون تومان به مدت سه سال برای بیمه و ۲۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات اعتباری برای خرید مواد اولیه یا معیشتی فعالان حوزه فرش تخصیص می یابد، توضیح داد: از سال ۸۸ تا امروز بیمه جدیدی برای قالیبافان نداشتیم، اما سال جاری سهمیه ۴۶۰ هزار بیمه را از صندوق عشایر و روستایی دریافت کرده ایم و همینطور موضوعات درمان و تکمیلی از بیمه ایران گرفته شده است.

به گزارش پول من به نقل از ایسنا، رئیس مرکز ملی فرش ایران اضافه کرد: تابحال بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر نام مورد تایید سازمان های استانی و اتحادیه ها تشکل های استانی قرار گرفته اند و آنها در راه صدور کارت بیمه هستند.

وی افزود: برای پوشش ۱۰۰ درصدی قالیبافان اقدام نموده ایم و تابحال برای تمام اسامی ارسال شده، اقدام لازم صورت گرفته است، همینطور دو هفته دیگر هم مهلت نام نویسی فعالان حوزه فرش در این سامانه تمدید شده تا علاقه مندان به دریافت بیمه درمان یا عشایر ثبت نام کنند.

رافع، درباره صدمه برند فرش دستباف ایران، خاطرنشان کرد: فرش دستباف ایران هیچ وقت درگیر صدمه نخواهد شد، چونکه از لحاظ کیفیت همواره بی بدیل است، اما برای پیشگیری از اینکه بقیه کشورها از برند فرش ایران استفاده نکنند، از جانب حوزه فرش کمیته امداد امام (ره) علامت نشان جمعی فرش به صورت آزمایشی با نام «نشان جمعی احسان» رونمایی گردید، همینطور مرکز ملی فرش ایران این علامت تاییدی را با همکاری قوه قضاییه و وزارت دادگستری دریافت کرد و شرکت معتبر کره ای و سازمان وایپو در ژنو علامت تاییدیه فرش دستباف را برای شفاف سازی برند ثبت نمود.

وی خاطرنشان کرد: بزودی فرش های گران قیمت ایرانی برای پشتیبانی از این سرمایه ملی صاحب شناسنامه خواهند شد و هر کسی نمی تواند به نام خود این فرش را فروخته و یا صادر کند.

رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه در مورد قیمت تمام شده بالای فرش دستباف، اظهار نمود: هزینه تمام شده فرش دستباف ایرانی در فرش تجاری بالاست، اما تمهیداتی از قبیل کاهش تعرفه واردات ابریشم از ۲۶ به ۲۰ درصد را در نظر گرفته ایم، البته به دنبال صفر شدن این تعرفه هستیم.

به گفته وی، رفع تعهد ارزی صادرکنندگان فرش به یک سال و معافیت مالیاتی برای پشتیبانی از تولیدکنندگان و صادرات فرش دستباف از دیگر اقدامات برای کاهش هزینه های تولید فرش است.

رافع افزود: در حوزه اصلاح نژاد دام، بهبود وضعیت مواد اولیه در زنجیره ارزش فرش دستباف به خصوص در زنجیره تأمین مواد اولیه اقداماتی انجام شد که به مناسبت دهه فجر کارخانه ای در تبریز با تولید یک تن نخ کلفت باف راه اندازی شد و به دنبال این هستیم که از لحاظ کمی و کیفی مواد اولیه مورد نیاز تولید فرش را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تأمین نماییم.

وی در مورد میزان تولید پشم در کشور، اظهار داشت: برای حفظ کیفیت و جایگاه صادراتی فرش دستباف ایرانی در دنیا، ناچاریم از مواد اولیه مرغوب خارجی استفاده نماییم، اما می توان با کمک بخش های مختلف همچون وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تولید مواد اولیه ایرانی با کیفیت اقدام نماییم تا دیگر ناچار به واردات نباشیم.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه ابریشیم تولیدی کشور جوابگوی قالیبافان نیست، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۹۰ درصد ابریشیم مورد استفاده فرش دستباف ایرانی وارداتی است.

وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره صادرات فرش ایرانی، گفت: با وجود تحریم ها و انتشار کرونا صادرات فرش دستباف ایران طی سالجاری نسبت به سال گذشته، ۱۴ درصد رشد داشته است و این رشد در استان اصفهان قابل توجه بوده است.

رافع تصریح کرد: برای سال آینده برنامه صادراتی فرش دستباف ایرانی بیشتر از ۱۵۰ میلیون دلار است که اگر وضعیت کرونا اجازه دهد با عنایت به تمهیدات تحریک تقاضا، ایجاد خانه های فرش، تجارت الکترونیک و... آنرا محقق خواهیم کرد.

منبع:

1399/12/03
23:24:21
0.0 / 5
1131
تگهای خبر: ارز , بانك , بیمه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما