معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

پیگیری جهت استفاده از حكم اجتهاد در زمینه مالكیت آب

پیگیری جهت استفاده از حكم اجتهاد در زمینه مالكیت آب به گزارش پول من به دنبال تدوین پیش نویس لایحه جدید قانون آب در کشور، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: به مبحث آب بعنوان مساله ای صفر و یکی نباید نگاه نشود یعنی به صورت مطلق نگوییم که آب انفال هست یا خیر؟ بدین جهت با فقهای عظام قم و وزارت نیرو درحال تعامل هستیم تا بتوانیم دراین زمینه از حکم اجتهاد استفاده نمائیم.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، وزارت نیرو اعلام نموده که لایحه جدید برای قانون آب در کشور تدوین شده است و امید داریم که در همین دولت به مجلس تقدیم شود. درحالی حالا پیش نویس این لایحه تدوین شده که انتقاداتی به آن مطرح است. شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور اطلاعیه ای ۱۰ بندی خطاب به همه دست اندرکاران حوزه آب و ذی نفعان مدیریت منابع آب کشور منتشر نموده و تاکید کرده است که از تعجیل در تهیه و تدوین قانون آب پرهیز شود چونکه تدوین و تصویب قانونی با چنین ابعاد گسترده و اثرگذاری نباید یک طرفه و عجولانه باشد.

منتقدان همین طور براین باورند که در قانون جدید آب رویکرد اصلی وزارت نیرو این است که همه آب ها را جز انفال تعریف کند تا خود تصمیم گیر مطلق تخصیص باشد.

مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به لایحه جدید قانون آب در کشور اظهار نمود: به موضوع آب بعنوان مسئله ای صفر و یکی نباید نگاه شود یعنی آنطور نباشد که به صورت مطلق بگوییم که آب انفال هست یا خیر؟ بدین سبب به دنبال آن هستیم که از دیگر احکام فقهی دراین زمینه استفاده نمائیم. بدین جهت با فقهای عظام قم و وزارت نیرو درحال تعامل هستیم تا بتوانیم دراین زمینه از حکم اجتهاد استفاده نمائیم یعنی آب و حق آبه قابلیت جابه جایی داشته باشد.

وی در ادامه با اعلان اینکه ما در کشور قوانین مختلف زیست محیطی ازجمله قانون هوای پاک، قانون مدیریت پسماند، قانون حفاظت از تالاب ها، قانون حفاظت از خاک و... را داریم، اشاره کرد: نبود قانون آب ازجمله مواردی است که در آن خلاء داشتیم بدین سبب ضرورت تدوین این قانون کاملا محسوس بود.

تجریشی افزود: تجربه های قبلی از تصویب قوانین زیست محیطی بیان کننده آنست که پروسه تدوین و تصویب قوانین در این عرصه بسیار طولانی است. برای مثال تدوین و تصویب قانون هوای پاک حدود یک دهه طول کشید. برداشت من این است که پروسه تصویب قانون آب از سایر قوانین پیچیده تر خواهد بود چونکه در خیلی از آن قوانین منافع متضاد وجود نداشت ولی وقتی که از آب صحبت می شود، پای تضاد منافع به میان می آید.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تدوین قانون آب پرچالش تر از سایر قوانین خواهد بود و ابتدا باید تضاد منافع حل شود، اظهار داشت: ما در پیش نویس این قانون هنوز به اقناع سازی نرسیده ایم چونکه مدیریت آب با یک دستگاه است و مصرف کنندگان سایر دستگاهها هستند.

تجریشی در ادامه اظهار نمود: در قانون توزیع عادلانه آب که چند دهه گذشته تصویب شده بود، به مسئله محیط زیست توجهی نشده بود. ما به دنبال آن هستیم که نگاهی بینابینی به مسئله آب داشته باشیم بدین سبب درحال مشورت با افراد آگاه هستیم تا ببینیم آیا می توان اظهار داشت که آب انفال نیست و حاکمیت مطلقی برای آن در نظر نگیریم؟ اگر آب انفال نباشد ما می توانیم حق آبه مشخصی داشته باشیم و برمبنای آن داد و ستد و مدیریت آب را انجام دهیم.

وی اضافه کرد: اگر این نگاه را داشته باشیم که آب در کشور متعلق به وزارت نیرو است پس محیط زیست نمی تواند برای مثال با طرح های انتقال آب مخالفت کند، چونکه برمبنای قانون وزارت نیرو مسئول تخصیص آب است بدین سبب ابتدا باید جهان بینی ما نسبت به موضوع آب مشخص شود و بینیم که آب انفال است یا مالکیت خصوصی دارد؟ در قوانین قبلی این مساله بلاتکلیف و در بعضی موارد انفال است و در بعضی موارد دیگر مالکیت خصوصی دارد. درحال حاضر باید این مساله را تا تعیین تکلیف نماییم و حکم فقهی اجتهاد را برای آن بگیریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه ما برای مدیریت آب در کشور نیاز به قوانین مترقی داریم، اشاره کرد: درحال حاضر باید به این فکر نماییم که ما سرزمین خودرا در آینده چگونه تصور می کنیم؟ آیا می خواهیم تالاب های زنده داشته باشیم یا امنیت غذایی و مصرف تمام آب های کشور برای تولید گندم؟

تجریشی در آخر با اشاره به اینکه ما باید در سیاست گذاری ها نیز به توافق برسیم، اظهار داشت: بعد از آن باتوجه به سیاست ها می توان قانونی جامع و کارآمد برای آب داشته باشیم البته از نظر من این پروسه حداقل پنج سال طول خواهد کشید، چونکه درحال حاضر فقط یک ایده اولیه است و همچنان جای کار دارد.

منبع:

1399/12/15
12:49:33
0.0 / 5
966
تگهای خبر: تولید , دستگاه , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما