افزایش قیمت فروش نفت عربستان به آسیا و آمریكا

افزایش قیمت فروش نفت عربستان به آسیا و آمریكا پول من: عربستان سعودی بعد از تصمیم اوپک پلاس برای حفظ محدودیت عرضه، قیمت فروش نفت به آسیا و آمریکا در ماه میلادی آینده را افزایش داد.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، عربستان سعودی قیمت فروش نفت در آوریل به آسیا را به بالاترین حد از دوران قبل از شروع جنگ قیمت کوتاه مدت در سال قبل رساند. این صادرکننده در دو ماه گذشته قیمت فروش نفت به آسیا را در بالاترین میزان هشت ماه اخیر نگه داشته بود و الان نرخ مازاد فروش نفت سبک عرب لایت به بالاترین حد از مارس سال ۲۰۲۰ رسیده است که نشان میدهد سعودیها انتظار دارند حتی بعد از تصمیم غافلگیرکننده وزیران اوپک پلاس برای عدم افزایش تولید در آوریل و صعود بیشتر قیمت نفت برنت، رشد تقاضا ادامه پیدا کند.

شرکت آرامکوی سعودی قیمت فروش عرب لایت به مقصد آسیا را ۴۰ سنت در هر بشکه افزایش داد و یک دلار و ۴۰ سنت بالاتر از قیمت پایه منطقه ای تعیین کرد. قبل از تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس، مفسرین در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کرده بودند قیمت فروش این گرید نفتی تغییر نمی کند.

آرامکو قیمت فروش سایر گریدهای نفتی به جز نفت سنگین خود به مقصد آسیا را هم افزایش داد.

وزیران اوپک و متحدانشان شامل روسیه پنج شنبه گذشته تصمیم گرفتند به محدودیت عرضه فعلی پایبند بمانند. سعودیها هم کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را به مدت یک ماه دیگر تمدید کردند. این تصمیم کمک کرد نفت برنت به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کند که حدودا بالاترین قیمت در حدود دو سال قبل است.

عربستان سعودی قصد داشت تولیدش را در ماه میلادی آینده افزایش داده و یک میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه ای که در ماههای فوریه و مارس برنامه ریزی کرده بود را احیا کند. در عوض تصمیم گرفت جانب احتیاط را در پیش گرفته و در شرایطی که رشد تقاضا در اقتصادهای لطمه دیده از همه گیری کووید ۱۹ ضعیف مانده است، به افزایش قیمت لطمه نزند. روسیه از تصمیم اوپک پلاس معاف شده و اجازه یافته است تولیدش را ماه آتی اندکی افزایش دهد.

آرامکو قیمت فروش به اروپا را کم کرد. این منطقه به قیمت نفت اورال روسیه حساس است. روسیه می خواهد با افزایش تولید، مانع از بهره برداری رقیبان آمریکایی و تصرف سهم بیشتری از بازار نفت توسط آنها شود. اما سعودیها نگران بهره برداری تولیدکنندگان شیل آمریکا از قیمتهای بالاتر نیستند و آرامکو قیمت فروش نفت به مقصد آمریکا را افزایش داده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت گذاری نفت عربستان معمولا تعیین کننده روند قیمت سایر صادرکنندگان خاورمیانه همچون عراق و امارات متحده عربی است که دومین و سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک هستند.

منبع:

1399/12/19
14:17:41
0.0 / 5
1131
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , داوطلب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما