آخرین وضعیت گازرسانی پارسال

آخرین وضعیت گازرسانی پارسال صنعت گاز در سالهای اخیر با تاکید بر توان داخلی توانسته گام هایی مطلوب برای توسعه گازرسانی و روشن کردن مشعل گاز در شهرها و روستاهای کشور بردارد و تلاش ها برای توسعه گازرسانی و بهره مندی مردم از گاز طبیعی تداوم دارد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۲ به منظور انتخاب روش بهینه برای تأمین انرژی مورد نیاز شهرها و روستاهای محروم از نعمت گاز توسط یک مشاوره دانشگاهی گزینه های مختلفی همچون انرژی های تجدیدپذیر، برق، گازرسانی با خطوط لوله، گاز مایع (ال پی جی)، گاز طبیعی فشرده (سی ان جی)، سوخت مایع نفت سفید یا نفت گاز، ال ان جی (گاز طبیعی مایع شده) ارزیابی شد و مطابق خروجی این مطالعه گازرسانی با خطوط لوله به شهرها و روستاها تا سقف مشخص شده برای هزینه برقراری هر انشعاب بعنوان سناریوی بهینه در دستور کار قرار گرفت.
از سال ۱۳۹۲ تا بهمن ماه ۱۳۹۹ به بیشتر از ۲۰ هزار روستا با قریب به یک میلیون و ۷۶۰ هزار خانوار گازرسانی شده و تعداد روستاهای گازرسانی شده از حدود ۱۴ هزار روستا به بیشتر از ۳۴ هزار روستا افزایش یافته است. در این بازه قریب به ۱۹۳ شهر با بیشتر از ۶۴۱ هزار خانوار گازرسانی شده است و الان بیشتر از ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری کشور و ۸۴ درصد جمعیت روستایی کشور و در مجموع ۹۵ درصد از کل جمعیت کشور زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته اند. این در شرایطی است که پوشش شبکه گازرسانی در ابتدای سال ۱۳۹۲ در جمعیت شهری ۹۵ درصد و در جمعیت روستایی ۵۴ درصد بوده است.
در کنار فعالیتهای گسترده صورت گرفته برای راه اندازی شبکه توزیع گاز شهری و روستایی از سال ۱۳۹۲ تابحال اقدام های گسترده ای برای پیشگیری از حبس گاز در منطقه پارس جنوبی صورت گرفته که همچون این موارد میتوان به راه اندازی ۳۱ ایستگاه تقویت فشار و بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز جدید اشاره نمود که به شبکه انتقال گاز کشور اضافه شده و الان در مجموع ۲۲۰۵ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز در شرکتهای تابع شرکت ملی گاز ایران در حال ساخت است که ۱۰۴۲ کیلومتر آن لوله گذاری شده است.
مجموعه این طرح ها با ابتکار وزارت نفت و استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و هم ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بدون تحمیل هیچ گونه بار مالی به دولت و تنها از محل ایجاد درآمد حاصل از جایگزینی سوخت های مایع با گاز طبیعی اجرا شده و به این منظور تابحال ۷۰ هزار میلیارد تومان برای مجموعه طرح های مورد اشاره هزینه شده است.
با اجرای این طرح ها از آغاز سال ۱۳۹۳ تابحال بیشتر از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش ۲۵ میلیارد دلار آزاد شده که نه تنها به رشد ۴ برابری صادرات فرآورده های نفتی کشور در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۲ کمک شایانی کرده، بلکه با کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۸ سبب کاهش انتشار آلاینده های هوا در کشور شده است. افزون بر این، توسعه گازرسانی زمینه ساز افزایش رفاه اجتماعی، حفاظت از محیط زیست به جهت پیشگیری از تعدی به مراتع و جنگل ها، اشتغال زایی قابل توجه، افزایش تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه صنایع مختلف و توسعه طرح های عمرانی روستایی شده است.
در ادامه این اقدام ها، الان گازرسانی به ۲۶۳۲ روستا با ۱۸۴ هزار خانوار با اعتبار ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان در حال اجراست که با تکمیل آنها جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه گاز کشور از ۸۷ درصد فراتر می رود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت اخیرا از بهره مندی ۹۵ درصدی مردم ایران از گاز طبیعی اطلاع داده است. همسو با این مورد باید اظهار داشت که سهم گاز طبیعی در سبد انرژی کشور بیشتر از ۶۵ درصد است و ۱۱۹۹ شهر با ضریب نفوذ ۹۸ درصد و ۳۲ هزار و ۳۴۸ روستا با ضریب نفوذ ۸۲ درصد از گاز طبیعی بهره مند هستند. تابحال ۳۷ هزار و ۴۹۱ کیلومتر خطوط انتقال گاز و ۸۶ ایستگاه تقویت فشار گاز هم به بهره برداری رسیده و ۸۵ نیروگاه گازرسانی شده است.
حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران هم از تولید روزانه هزار میلیون مترمکعب گاز در کشور اطلاع داده و اعلام نموده است که ایران با ظرفیت پالایش روزانه بیشتر از ۱۰۳۰ میلیون مترمکعب سومین تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است. این روزها هم قطار توسعه گازرسانی در کشور با شتاب بیشتری در حرکت است تا شاهد بهره مندی تعداد بیشتری از مردم کشور از گاز طبیعی باشیم.
وی با تاکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، اظهار داشت: کشور تابحال ۱۲ میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در شرایطی است که مجموع هزینه ها در این بخش ۶ میلیارد دلار بوده است.
منبع:

1400/01/01
12:59:45
5.0 / 5
593
تگهای خبر: ارز , تولید , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما