یادداشت

تلاقی منافع مشترك ایران و چین در چابهار

تلاقی منافع مشترك ایران و چین در چابهار به گزارش پول من مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در یادداشتی با اشاره به امضای سند جامع همکاریهای 25 ساله ایران و چین نوشت: چابهار بعنوان دروازه ورود به ایران، فعال ترین منطقه سواحل مکران و نقطه تلاقی در سند مهم منطقه ای، توسعه محور شرق، توسعه سواحل مکران، از بازیگران اصلی و مهم موردتوجه هر دو طرف این سند همکاری است و برپایه اطلاعات قبلی، توافقات صورت گرفته و قراردادهای منعقدشده باوجود این سند می تواند اجرای این سند همکاری را سرعت ببخشد.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، در یادداشت عبدالرحیم کردی آمده است: «برنامه همکاری جامع فی درخلال جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» فراتر از یک قرارداد، توافق نامه یا تفاهم نامه، بعنوان یک سند استراتژیک میان دو کشور مطرح است که در حوزه بین الملل یک پتانسیل بزرگ اقتصادی محسوب می شود. اما این سند استراتژیک که زمینه توسعه همکاری ایران با دومین قدرت اقتصادی جهان را فراهم نموده، برای سواحل مکران و به ویژه چابهار از اهمیت مضاعفی برخوردار بوده و در بندهایی از این سند بطور مستقیم به چابهار و سواحل مکران اشاره شده است؛ گو اینکه چابهار محل تلاقی دو اقتصاد ایران و چین است. این یادداشت، بندهایی از «برنامه همکاری جامع فی درخلال جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» که به چابهار اشاره دارد را مورد بررسی قرار داده است.

مشارکت در ایجاد و تجهیز مخازن ذخیره نفت، گاز و محصولات پتروشیمی دو طرف

در محور دوم برنامه راهبردی همکاری ایران و چین به عرضه پایدار نفت خام به چین، مشارکت در ساخت و تجهیز مخازن ذخیره سازی نفت و افزایش صادرات پتروشیمی به چین اشاره شده است که باتوجه به برنامه توسعه مجتمع های پتروشیمی در چابهار و قرار گرفتن این مجتمع ها بر کرانه اقیانوس هند، تولیدات پتروشیمی چابهار، سهمی جدی در تحقق این بند دارند.

احداث مجتمع پتروشیمی چابهار نیز با توانایی تولید بیش از ۲۰ میلیون تن مواد پتروشیمی در قالب سه فاز از سال ۱۳۹۲ برنامه ریزی و از سال ۱۳۹۴ هم ساخت اولین مجتمع تولید متانول آن شروع شده است. ظرفیت فاز اول مجتمع پتروشیمی چابهار ۸.۵ میلیون تن متانول است که این مقدار متانول در پنج مجتمع تولیدی هرکدام با ظرفیت یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول در سال تولید خواهد شد. در سال ۱۳۹۶ و در پی مطالعات مفصل کنوانسیون نفت، گاز و پتروشیمی چین ساخت هاب دوم پتروشیمی چابهار موردتفاهم قرار گرفت که در سال ۱۳۹۸ باردیگر این توافقنامه به مدت دو سال تمدید گردید.

محور یازدهم این برنامه هم بطور مستقیم به اهمیت مجتمع پتروشیمی چابهار پرداخته و محور یازدهم با عنوان «سرمایه گذاری بلندمدت در شهرک پتروشیمی چابهار» در سرفصل های کلیدی برنامه درج شده است. با تحقق این مساله صنعت پتروشیمی ایران وارد فاز جدیدی خواهد شد.

تکمیل و توسعه راه آهن

محور چهارم این برنامه به تکمیل راه آهن شرق غرب ایران و ایجاد راه آهن زیارتی پاکستان، ایران، عراق و سوریه و همچنین راه آهن شمال به جنوب اختصاص یافته است. راه آهن چابهار ـ زاهدان که در دست اقدام است، نقش مهمی در این راه راهبردی دارد؛ چنانکه قریب یک صدسال پیش هم نشریه حبل المتین کلکته در مقاله ای با عنوان «راه آهن چابهار یا اعظم طرق تجارتی بین المللی» به اهمیت راه آهن چابهار در توسعه تجارت شرق و غرب پرداخته است: «راه آهن چابهار جغرافیای تجارت دنیا را تغییر خواهد داد و کسانی که نظر دوربین و فهم حقایق سنج دارند، می بینند که اگر راه آهن چابهار متصل به سواحل دریای سیاه مدیترانه آمد، در مدت ۵۰ سال این بندر محقر کوچک خراب، نخستین بندر دنیا خواهد گردید. چه هیچ بندری مانند آن ایستگاه تجارت شرق و غرب دیده نمی گردد. راه آهن چابهار تمام معموره عالم را به یکدیگر نزدیک خواهد ساخت و در نیم قرن، بندر چابهار به هامبورگ و لیورپول و مارسلیز و شانگهای و نیویورک و غیر فوقیت خواهد یافت.»

حال برنامه راهبردی ایران و چین یکصد سال پس از آن ضرورت تاریخی راه آهن چابهار را مورد تاکید قرار داده است. از طرفی راه آهن چابهار – گوادر بوسیله ریمدان تحول دیگری در اقتصاد منطقه ای خواهد بود. علاوه بر اتصال چابهار به پروژه مهم CPEC (کریدور اقتصادی چین پاکستان) که اتصال چابهار به چین است، بازار ۲۱۲ میلیون نفری اقتصاد پاکستان را در اختیار قرار خواهد داد.

ساخت شهر هوشمند در مکران و تیس

محور هفتم برنامه راهبردی ایران و چین، ساخت شهر هوشمند در مکران و به ویژه تیس است. چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران، سهم قابل توجهی در اقتصادی و توسعه ایران خواهد شد و با راه اندازی مجتمع های بزرگ صنعتی و بالادستی همچون پتروشیمی و فولاد، جمعیت قابل توجهی از متخصصان و نیروی کار داخلی و خارجی به سمت چابهار روانه خواهند شد. تحقق شهر هوشمند تیس و مکران که در برنامه راهبردی ایران و چین مورداشاره قرارگرفته، در چشم انداز ۱۴۱۰ چابهار هم مورد تاکید قرارگرفته است: «در سال ۱۴۱۰ شهر چابهار و مناطق دیگر منطقه نظیر تیس از امکانات شهری مناسب برای سکونت و خدمات فرهنگی و رفاهی شهری مناسب برخوردار خواهند بود. امکانات آب شیرین، گاز، مخابرات و اینترنت پرسرعت، و همین طور امکانات آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و ورزشی با کیفیت بالا از جذابیت های چابهار می شود. امکانات شهری و مسکونی در کنار آب وهوای مطبوع و امکانات مناسب اشتغال، منطقه چابهار را محل جذاب و مناسبی جهت زندگی و جذب نیروهای متخصص کشور به ویژه از مناطق شرقی آن می کند. باتوجه به کارهای اقتصادی و خدماتی و امکانات زندگی شهری در سال ۱۴۱۰، ترکیب جمعیتی چابهار شامل نیروهای متخصص، کارگران ماهر و دانشمندان و محققینی است که کارهای صنعتی و خدماتی را در منطقه اداره و پشتیبانی می کنند.» این تصویر از آینده زندگی در سواحل مکران، فرصت پیش بینی شده در سند استراتژیک همکاریهای ۲۵ ساله ایران و به مدلول شروع یک تحول اساسی در گسترش زیرساخت های شهری و سکونت است.

توسعه و ساخت فرودگاه ها، خرید محصولات هوایی تولید مشترک ایران و چین موضوعی است که در محور پنجم به آن پرداخته شده است. (منطقه آزاد چابهار یک فرودگاه بین المللی را در دست ساخت دارد که راه اندازی حجم مبادلات تجاری و ترانزیتی سواحل مکران را با به میزان قابل توجهی افزایش داده و مسیر ایرلاین های بزرگ جهان را به سمت ایران تغییر می دهد. این فرودگاه بر طبق طرح جامع یک شهر فرودگاهی در شهر لجستیک چابهار است، قرارداد ساخت این فرودگاه با یک شرکت چینی به ارزش ۴۸۳ میلیون یورو منعقد شده و تأییدیه های سایناشور برای آن ستاندن شده است. بدون تردید این پروژه راهبردی علاوه بر جایگاه ویژه در این سند همکاری، نقطه تحول شهر لجستیک چابهار است.)

در محور نوزدهم سرمایه گذاری در کشاورزی، شیلات، آبخیزداری تشویق شده است. چابهار و کنارک ۲۳ درصد آبزیان و ۷۰ درصد تن ماهیان کشور را تامین می کنند. این ظرفیت به جهت جغرافیای اقیانوسی و توان و ظرفیت بومی محلی پتانسیل یک هاب منطقه ای شیلاتی را فراهم نموده است؛ خصوصاً که پرورش ساحلی آبزیان به جهت اقلیم ویژه از مزیت های ویژه این مناطق است برپایه این همکاری، راهبردی امکان بهره گیری بین المللی برای سرعت بخشیدن برنامه ها را دارد.

بدون تردید این مجموعه از توسعه و تحولات اقتصادی نیازمند چاره اندیشی برای تامین نیروی متخصص و کارآمد با محوریت جوامع محلی، ظرفیت های منطقه ای است. دانشگاه بین المللی چابهار که امروز تبدیل به یک منطقه ویژه علم و فناوری باوجود پردیس پارک علم و فناوری، مراکز رشد، مکر نوآوری و شکوفایی، کارخانه نوآوری شده و برپایه تامین نیروی متخصص و مهارتی برنامه هایش را بازبینی کرده است. از طرفی نخستین مرکز نوآوری ایران و چین را هم در سنوات قبل در این دانشگاه پایه گذاری کرده است. از رهگذر این سند برای همکاریهای بلندمدت و تامین زیرساخت های تربیت نیروی انسانی موردنیاز صنایع و توسعه این منطقه، سیاست گذاری و برنامه ریزی خواهدنمود.

چابهار بعنوان دروازه ورود به ایران، فعال ترین منطقه سواحل مکران و نقطه تلاقی در سند مهم منطقه ای، توسعه محور شرق، توسعه سواحل مکران، از بازیگران اصلی و مهم موردتوجه هر دو طرف این سند همکاری است و برپایه اطلاعات قبلی، توافقات صورت گرفته و قراردادهای منعقدشده باوجود این سند می تواند اجرای این سند همکاری را سرعت ببخشد.

منبع:

1400/01/13
17:44:31
5.0 / 5
832
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اینترنت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما