در نشستی تشریح شد

اثر بازگشت احتمالی آمریكا به برجام بر بازارهای مالی ایران

اثر بازگشت احتمالی آمریكا به برجام بر بازارهای مالی ایران دو تن از کارشناسان اقتصادی به بررسی وضعیت بازارهای ملک و ارز در صورت برگشت آمریکا به برجام پرداختند و گفتند: با برگشت آمریکا به برجام قیمت ها در بازارهای ارز و مسکن به ثبات می رسد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، بهروز ملکی در نشست آنلاین "اثر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام بر بازارهای مالی" درباره بازار مسکن اظهار داشت: حدود ۳۶ درصد هزینه های خانوار در زمینه مسکن صرف می شود و معادل ۷۰ درصد ثروت خانوار نیز در حوزه املاک وجود دارد که ۱۴ درصد اشتغال مستقیم هم در حوزه مسکن می باشد.
وی با اعلان اینکه سهم بخش خصوصی در سرمایه گذاری در مسکن معادل ۹۸ درصد و ارزش موجودی مسکن ۱۰ برابر نقدینگی کل کشور است، اضافه کرد: رشد نقدینگی در سالهای اخیر شدت گرفته و در دو تا سه سال قبل شاهد افزایش تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن هستیم که افزایش نرخ ارز و تحولات بورس عامل آن بوده اند. همچنین، پیش بینی می شود که مسکن سهم بیشتری در هزینه های خانوار نسبت سالهای اخیر را به خود مختص کرده است.

نیاز سالانه ۸۰۰ هزار واحد مسکن در سال
این کارشناس بازار مسکن افزود: کل نیاز مسکن در کشور سالانه معادل ۸۰۰ هزار واحد است. در صورت بازگشت آمریکا به برجام اگر بتوانیم به شرایط سالهای ۱۳۹۴ یا ۱۳۹۵ برگردیم که خیلی خوشبینانه است، بازار مسکن با تقاضا روبرو می شود.
ملکی با اعلان اینکه عمده تاثیر مسکن از دلار خواهد بود، اظهار داشت: سه سال پی در پی است که بازار مسکن به افزایش قیمت خود ادامه می دهد. در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ قیمت مسکن به اشباع رسیده و بصورت غیر عادی رشد زیادی داشته است.

شرط موفقیت ستاندن مالیات از خانه های خالی
وی اشاره کرد: باید منتظر دوره ثبات قیمت مسکن تا دو سال آینده باشیم که اگر توافق ایران و آمریکا محقق شود، می توان به این ثبات قیمت در مسکن امیدوار بود.
ملکی افزود: عمده تعدیل قیمت در مسکن بصورت فرسایشی و زمانی است. موفقیت در ستاندن مالیات از خانه های خالی به عملکرد سامانه املاک و اسکان بستگی دارد که خیلی به آن امیدوار نیستم.

ثبات در بازار ارز بعد از بازگشت آمریکا به برجام
در ادامه این جلسه، مجید شاکری درباره بازار ارز اظهار داشت: چشم انداز نرخ ارز به دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی خود بستگی دارد. در دوره اولیه برگشت آمریکا به برجام تقاضا در بازار زیاد می شود که نرخ دلار را می کاهد اما این کاهش به ۱۵ هزار تومان نمی رسد.
وی ادامه داد: پس از گذر از دوران اولیه توافق، کاهش قیمت در بازار ارز صورت می گیرد اما ثبات طولانی مدت در این کاهش به سیاست های اقتصادی کشور چون تغییرات سایر نرخ ها چون نرخ بهره اسمی بستگی دارد.1400/01/31
13:08:14
5.0 / 5
578
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما