عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد

ابهام مهم در بازگشت پول های ایران از عراق

ابهام مهم در بازگشت پول های ایران از عراق عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری ایران می گوید تا زمانی که دولت به شکل شفاف مشخص نکند که پول های بلوکه شده در عراق به چه شکل به کشور باز خواهند گشت، نمی توان به شکل قطعی درباره اثرات مثبت آن اظهار نظر کرد.


علی شریعتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ایران در سالهای قبل تحت تاثیر تحریم ها و مشکلاتی مانند شیوع ویروس کرونا با محدودیتی جدی در حوزه منابع ارزی مواجه بوده و همین مورد در مدیریت برخی مسائل جاری کشور مشکل آفرین شده است. بدین جهت وجود منابع ارزهای بلوکه شده و احتمال آزادسازی آنها می تواند برای اقتصاد کشور یک قوت قلب باشد.
به گفته ی ایشان، آنچه که بازگشت منابع بلوکه شده به کشور را با اما و اگر مواجه می کند، در وهله نخست میزان تعلق آنها به دولت و در وهله دوم نحوه آزادسازی آنهاست و بدین جهت تا زمانی که یک مقام رسمی در ارتباط با آنها توضیح ندهد، نمی توان بطور دقیق از جنبه های مثبت آن صحبت کرد. در ماه های گذشته مقامات مختلفی از ایران در جریان سفر به بغداد درباره این منابع گفت و گو کرده اند و باید نتیجه نهایی این مسائل نیز از طرف این مقامات اعلام گردد.
عضو اتاق تجاری ایران با اشاره گزینه ای که احتمال دارد از طرف دولت در سالهای قبل برای جبران کسری منابع استفاده شده باشد، توضیح داد: ارزهای بلوکه شده ایران نوعی طلب قابل وصول است که بنا به دلایلی مانند تحریم در سالهای قبل امکان بازگشتشان به کشور وجود نداشته است. در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که دولت به پشتوانه این ارزها، در داخل چاپ پول کرده و از منابع بانک مرکزی بهره برده باشد و بدین جهت حتی اگر این ارزها آزاد شود نیز دولت نتواند روی آنها حساب کند.
شریعتی با اعلان اینکه دولت عراق نیز با مشکلات خاص خود مواجه می باشد، بیان کرد: اینکه بغداد پذیرفته که بدهی خود به ایران را بپردازد، اساسا جنبه مثبت دارد اما اینکه عراق منابع کافی برای بازگرداندن یک جای این ارزها را داشته باشد یک سوال است و سوال دیگر این است که آیا مسائلی مانند خط اعتباری نیز جزو گزینه ها قرار دارد یا خیر؟
وی اشاره کرد: آزادسازی منابع بلوکه شده ایران و بازگشت آنها به کشور در کنار کمک به منابع مالی دولت، می تواند امید به بهبود شرایط اقتصادی را نیز افزایش دهد اما در صورتیکه مقدمات لازم برای آن فراهم نشده و شرایط بطور دقیق تشریح نشود، این امید، واهی خواهد بود و خود این مساله می تواند در نهایت به ضرر کشور تمام شود.
به گزارش پول من به نقل از ایسنا، چند روز قبل دبیرکل اتاق تجاری ایران و عراق از آزادسازی قریب الوقوع منابع ارزی بلوکه شده ایران در عراق آگاهی داده بود.
تحت تاثیر تحریم های آمریکا، در سه سال قبل قسمتی از منابع درآمدی صادراتی ایران در برخی از کشورها باقی مانده و امکان بازگشت آنها به کشور فراهم نشده است.
منبع:

1400/02/04
20:42:25
5.0 / 5
483
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما