عزم جدی برای ستاندن مالیات های ناكارآمد!

عزم جدی برای ستاندن مالیات های ناكارآمد! پول من: مسئولان سازمان امور مالیاتی عزم خودرا بر ستاندن مالیات از خانه های خالی و لوکس نشین ها جزم کرده اند اما اشکالات زیادی به این طرح وارد است و به زعم کارشناس، تهدیدی برای لوکس نشین ها و صاحبان خانه های خالی محسوب نمی گردد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، از آنجاکه در بودجه امسال تصویب شده باید از خانه های خالی و صاحبان خانه و خودرو های لوکس مالیات ستاندن شود، با شروع ثبت املاک در سامانه املاک و اسکان از ۱۹ فروردین امسال، نخستین گام ها برای شناسایی خانه های خالی برداشته شد.
بر طبق قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، بعنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می شود.
از طرف دیگر، میزان مالیات برای خانه های خالی اشخاص حقیقی در سالهای اول، دوم و سوم به ترتیب ۶، ۱۲ و ۱۸ برابر است و جرائم مالیاتی برای خانه های خالی اشخاص حقوقی و دستگاه های دولتی دو برابر مالیات اشخاص حقیقی است؛ به شکلی مالیات این افراد در سالهای اول، دوم و سوم به تربیت معادل ۱۲، ۲۴ و ۳۶ برابر ارزش اجاره واحد محاسبه می شود.

اشکالات روند ستاندن مالیات از خانه های خالی
همچنین، مالک دو واحد مسکونی در شهر محل سکونت خود، مالک بیش از دو واحد مسکونی و اگر یک یا چند واحد بیش از ۱۲۰ روز خالی باشد، جزو مشمولان این نوع مالیات هستند اما مالک دو واحد مسکونی، یکی در شهر محل سکونت و یکی در شهر یا روستایی دیگر از این مالیات معاف هستند که با اصل "مالیات بر ملاکی" در تعارض است.
علاوه براین، خانه های واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها مشمول مالیات نخواهد شد اما باید در سامانه ثبت شوند که به صورتی تبعیض شهری است و سبب هجوم سرمایه گذاران ملکی به این شهرها و افزایش قیمت مسکن می شود.
اشکالات دیگری که به اجرای این مالیات وارد شده این است که موفقیت ستاندن مالیات از خانه های خالی به موفقیت سامانه املاک و اسکان بستگی دارد که طبق اعتقاد کارشناسان به سبب بروز علائمی در عدم تمایل مالکان برای ثبت اطلاعات خود در سامانه املاک و اسکان نمی توان به عملکرد این سامانه در شناسایی خانه های خالی امیدوار بود.
بنابراین، مالیات بر خانه های خالی با این همه اشکالات نه فقط سبب تشویق محتکران به عرضه خانه های خود نمی گردد، بلکه بستر فرار مالیاتی نیز برای آنها به وجود آورده است که ضرورت و فوریت دریافت مالیات سالانه از همه املاک مسکونی را بیشتر از پیش حس می شود.

مالیات سالانه از املاک مسکونی بگیرید
به اعتقاد کارشناسان، دولت باید بجای روی آوردن به این روش مالیاتی، شکل موثرتر دریافت مالیات از مالکان مسکن یعنی مالیات سالانه از همه املاک مسکونی را در دستور کار قرار دهد، برای اینکه این روش نه فقط مشکلات شناسایی مربوط به روش دریافت مالیات از خانه های خالی را ندارد بلکه بعنوان روش مالیاتی موثرتری در کل دنیا برای ساماندهی بازار مسکن شناخته شده است.
دراین زمینه، علی سعدوندی - یک کارشناس اقتصادی - می گوید باید بجای مالیات بر خانه های خالی از تمام واحدهای مسکونی مالیات محدودی دریافت شود، برای اینکه از این طریق هزینه نگهداری خانه های خالی افزایش می یابد و مالکان تمایل بیشتری برای عرضه واحدهای خالی خود پیدا می کنند.
مالیات بر خانه و خودرو های لوکس یکی دیگر از مالیات هایی است که امسال برای اجرای آن برنامه ریزی شده و لوکس نشین ها باید تا اختتام بهمن امسال این مالیات را پرداخت کنند.
بر طبق قانون، خودرو های لوکس خودروهایی هستند که در انتهای سال ۱۴۰۰ قیمت ساخت یا واردات آن، بالای یک میلیارد تومان باشد که نرخ مالیات سالانه این خودرو ها به شرح زیر است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱ میلیارد تومان معادل یک درصد
۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد
۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان معادل سه درصد
۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
همچنین، طبق تصویب مجلس، خانه هایی که ارزش آنها با احتساب عرصه و اعیان بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد، خانه لوکس محسوب شده و خانه های درحال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند.
نرخ مالیات سالانه این خانه های لوکس نیز به شرح زیر است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار
۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

مالیات بر خانه و خودرو های لوکس چقدر کارآیی دارد؟
در این راستا نیز همانند مالیات بر خانه های خالی راه های فرار مالیاتی باز مانده است به این صورت که اگر ارزش خودروی هر یک از زوجین در خانواده کمتر از دو میلیارد تومان باشد، معاف از مالیات هستند.
همچنین، در بازار داخلی خودرو، ماشینی با ارزش بیش از ۱ میلیارد وجود ندارد و واردات خودرو نیز به کشور ممنوع می باشد. بنابراین، این ابهام وجود دارد که چه میزان خودرو های بالای ۱ میلیارد در کشور بمنظور مالیات ستانی از صاحبان آنها وجود دارد؟
از طرف دیگر، در پی اظهارات مطرح شده برای اعمال نرخ ۴۲۰۰ تومانی در محاسبه مالیات خودرو های لوکس توسط دیوان عدالت، کارشناسان معتقدند که با تغییر ارز مبنایی، دیگر ارزش هیچ خودرویی بیش از یک ملیارد تومان نخواهد بود و عملا ستاندن مالیات از خودرو های با ارزش مازاد بر یک میلیارد تومان معنا نخواهد داشت.
علاوه براین، موثرترین مالیات برای املاک مسکونی چون خانه های لوکس نیز همان ستاندن مالیات سالانه است.
بنابراین، این روزها مقرر است مالیات هایی به چرخه مالیات ستانی کشور اضافه شود که به اعتقاد کارشناسان کارآیی مناسبی ندارد و بستر را برای فرار مالیاتی باز گذاشته است.

منبع:

1400/02/04
21:46:59
5.0 / 5
509
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما