دهنوی خبر داد؛

پیشنهادات ۱۰ گانه سازمان بورس در دولت تصویب گردید

پیشنهادات ۱۰ گانه سازمان بورس در دولت تصویب گردید به گزارش پول من رئیس سازمان بورس از تصویب پیشنهادات ۱۰ گانه سازمان بورس در دولت اطلاع داد و جزئیات این بسته را شرح داد.به گزارش پول من به نقل از مهر، محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس در ابتدای نشست خبری سخنگوی دولت جزئیات بسته جدید پشتیبانی از بورس را شرح داد و اظهار داشت: امروز گزارشی در مورد بسته ۷+۳ که پیشنهاد دهگانه ای بود که در هیئت دولت تصویب گردید عرضه خواهم داد. با تصویب این بسته در شورایعالی هماهنگی اقتصادی قوا امکان عرضه بسته های حمایتی قوی فراهم می شود.
دهقان دهنوی در تشریح جزئیات این بسته اظهار داشت: در مصوبه ای مقرر شد یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار اختصاص داده شود، بنابراین مقرر شد بانک مرکزی معادل ریالی ۲۰۰ میلیون دلار برای واریز به صندوق تثبیت بازار کارسازی کند تا از منابع برای پشتیبانی از بازار استفاده نماییم.
وی افزود: شرکتهای سرمایه گذاری، هلدینگ های بزرگ و نهادهای مالی بازار سرمایه ممنوعیت هایی جهت استفاده از تسهیلات بانکی جهت خرید سهام و توسعه سرمایه گذاری های خود در سهام داشتند که مقرر شد این ممنوعیت ها کنار گذاشته شود تا نهادهای مالی بتوانند برای توسعه سرمایه گذاری خود در پرتفوی سهام از تسهیلات بانکی استفاده کنند.
رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه گذاران خارجی داشتیم که مقرر شد خرید سهام در بازار سرمایه هم به یکی از مصادیق سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی تبدیل گردد که از این طریق می توانند اقامت پنج ساله دریافت نمایند.
دهقان دهنوی افزود: این سه مورد مصوب و اجرا می شود و هفت مورد دیگر هم به شورایعالی هماهنگی اقتصادی ارجاع خواهد شد که امیدواریم بتوانیم مصوبه این شورا را داشته باشیم.
وی در تشریح این هفت مورد اظهار داشت: مقرر شد ۸۰ درصد مالیات حاصل از نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ بعنوان آورده دولت در حساب صندوق تثبیت بازار وارد شود و از این وجوه برای پشتیبانی از بازار و تشویق سرمایه گذاری در بازار سرمایه استفاده گردد.
رئیس سازمان بورس اظهار داشت: جهت ترغیب شرکت هایی که در بورس فعال می باشند، برای توسعه سرمایه گذاری ها و توان توسعه جدید مقرر شد سود انباشته این شرکت ها در صورتیکه صرف افزایش سرمایه آنها شود، به همان اندازه از مالیات معاف شوند.
وی اضافه کرد: شرکت هایی که نسبت به خرید سهام خود و یا زیرمجموعه های خودشان در جهت پشتیبانی از بازار اقدام می کنند، تا ۵۰ درصد مبلغی که صرف خرید سهام کرده اند بعنوان امهال مالیاتی به مدت یک سال برای آنها منظور می شود. به عبارت دیگر اجازه داده می شود بخشی از مالیات شرکت ها را به مدت یک سال نزد خود نگهداری کنند و با آن منابع خرید سهام شرکت ها را انجام دهند و از این طریق هم طرف تقاضا را تقویت نمایند و هم از فشار عرضه بکاهند.
دهقان دهنوی اظهارداشت: از بانک ها و مؤسسات اعتباری به علت علاقه مندی به سرمایه گذاری در بازار سرمایه و پشتیبانی از سهامی که متعلق به آنها و زیرمجموعه هایشان بود، درخواست داشتیم که وارد بازار سرمایه شوند ولی مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید مانع این کار بود و جرایمی را در نظر گرفته بود، ازاین رو پیشنهاد شد اگر بانک ها و مؤسسات اعتباری وارد خرید سهام شدند یا اموال و دارایی های مازاد خویش را وارد بازار سرمایه کردند، به مدت سه سال از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید معاف شوند. این مصوبه کمک می نماید منابع مالی بانک ها به پشتیبانی از بازار سرمایه بیاید.
رئیس سازمان بورس اظهار داشت: پیشنهاد شد امکان سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه فراهم گردد. طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی، سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی جزو مصارف مجاز صندوق شمرده شده بود، بنابراین ما پیشنهاد دادیم بازار سرمایه داخلی که محل حضور بزرگترین و شفاف ترین شرکتهای اقتصادی کشور است، هم مشمول سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی شود. این مورد در دولت تصویب گردید و امیدواریم در شورایعالی هماهنگی اقتصادی هم تصویب شود.
وی افزود: به صندوق تثبیت بازار و صندوق توسعه بازار اجازه داده شد تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کنند تا از محل این منابع بتوانند سیاست های حمایتی خود از بازار را دنبال کنند.
رئیس سازمان بورس اظهارداشت: کسانی که صندوق قابل معامله پالایش یکم یا ETF را از دولت خریداری کردند به علت نوسانات بازار متحمل زیان شدند، بنابراین مقرر شد زیان این دسته از افراد جبران شود.
وی اضافه کرد: برای جبران زیان این افراد مقرر شد از راه واحدهای سرمایه گذاری این صندوق یا سایر سهام هایی که دولت برای واگذاری خواهد داشت، سهامی بعنوان جایزه بین این افراد به اندازه ای که زیان کرده اند، هبه شود تا زیانشان از این محل جبران شود. این کار در جهت تقویت اعتماد سرمایه گذاران و مسئولیت پذیری دولت بعنوان یک ناشر در بازار سرمایه مورد درخواست ما بود که موافقت شد.

1400/02/07
18:43:48
5.0 / 5
427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما