داستان دنباله دار نگرانی مردم آذربایجان شرقی از آلودگی های معدنی

ماجرای معدن آدینه زنوز چیست؟

ماجرای معدن آدینه زنوز چیست؟ به گزارش پول من آذربایجان شرقی آذربایجان شرقی سرزمین معادن پرارزش همچون معادن طلا و مس است، اما تجربه تلخ زیست محیطی فعالیت برخی معادن سبب شده تا بدبینی عجیبی در بین مردم استان نسبت به فعالیت معادن ایجاد شود و هر جا معدنی جدید کشف شده و یا به مرحله بهره برداری برسد بر نگرانی بومیان منطقه در خصوص آلودگی آب های زیرزمینی، به خطر افتادن سلامت ساکنان منطقه، از بین رفتن دام ها و پوششی گیاهی افزوده می شود.


معدن آدینه زنوز در شهرستان مرند، همچون معادن مورد مناقشه بین دوستداران محیط زیست و افراد محلی با معدن کاران و شرکت بهره بردار است؛ به صورتی که چندی قبل اخباری در فضای مجازی در خصوص اینکه "معدن کاران با مخالفت و مقاومت شدید اهالی مجبور به ترک روستا شدند"، منتشر گردید.
اهالی و دوستداران محیط زیست معتقدند این معدن آلودگی زیست محیطی به دنبال داشته و امکان دارد باعث تلف شدن دام ها، از بین بردن تنوع زیستی، آلودگی خاک، آب زیرزمینی و آب های سطحی توسط مواد شیمیایی آزاد شده از فرآیندهای استخراج، آلوده شدن آب های زیرزمینی و سرچشمه های رودخانه زنوز و آب ورودی سد زنوز و... شود، بنابراین چندی قبل با حضور در راه آدینه زنوز مانع از انتقال تجهیزات اکتشاف و بهره برداری این معدن شدند.

معدن طلای آدینه با نام دیگری در سیستم «کاداستر» ثبت شده و مکتشف آن دارای دو محدوده اکتشافی در مرند می باشد که کارهای مطالعات اکتشافی خویش را از سال 1399 در منطقه آغاز کرده است.

موضوع مشکلات زیست محیطی در معدن آدینه زنوز مصداق ندارد

«مهدی مهرداد»، مدیر و دبیر اجرایی خانه معدن آذربایجان شرقی در گفتگو با ایسنا اظهار می کند: مکتشف معدن طلای آدینه دارای دو محدوده اکتشافی در مرند می باشد که کارهای مطالعات اکتشافی خویش را از سال 1399 در منطقه آغاز کرده و تابحال طبق اظهارات مکتشف، هفت میلیارد تومان هزینه کرده است.

وی ادامه می دهد: باتوجه به این که هم اکنون این دو محدوده در مرحله اکتشافات اولیه است، بحث تخریب زیست محیطی به هیچ عنوان مصداق ندارد؛ چونکه در ابتدا محدوده اکتشافی شناسایی شده و پس از آن در سامانه کاداستر سازمان صمت ثبت می شود و با عرضه طرح اکتشاف و با نظارت مسئول فنی تبدیل به پروانه اکتشاف می شود ( که این دو محدوده در این مرحله هستند ).
وی می افزاید: پس از این که مرحله اکتشاف تکمیل شود با عرضه گزارش نهایی، گواهی اکتشاف معدن صادر می شود و پس از این مرحله با عرضه طرح بهره برداری و فرآوری و با عرضه شناسنامه ارزیابی زیست محیطی، پروانه بهره برداری معدن صادر و با تکمیل فرآیند تولید و فرآوری پروانه بهره برداری کارخانه فرآوری صادر می شود.
وی در مورد معدن آدینه زنوز می گوید: هم اکنون این محدوده ها در مرحله اکتشاف بوده و در صورت موفق بودن نتیجه اکتشافات تا رسیدن به مرحله بهره برداری چندین سال فاصله دارند؛ ولی متاسفانه در این زمان اهالی از اکتشافات اولیه و حتی ایجاد راه های دسترسی هم ممانعت کرده اند.
مهرداد خاطرنشان می کند: بحث های زیست محیطی در آخرین مرحله یعنی شروع بکار واحد فرآوری مصداق پیدا می کند که باید در آن مرحله مجوزهای زیست محیطی از سازمان محیط زیست دریافت شود و مرتبا مورد نظارت قرار گیرد.

معادن شهرستان مرند مشکل معارض محلی دارند

وی می افزاید: با توجه به این که راه اندازی هر واحد تولیدی سبب رشد اقتصادی و آبادانی آن منطقه می شود، ولی متاسفانه شهرستان مرند بیشترین مورد معارضین محلی را در راه اندازی معادن منطقه دارد؛ بطوری که از 48 واحد معدن دارای پروانه اکتشاف و مجوز برداشت، اکثرشان مشکل معارض محلی دارند و این امر مانع ایجاد ثروت در منطقه و کوچک شدن سفره اقتصادی شهرستان شده است.

سرمایه گذاران علاقه ای به فعالیتهای معدنی در مرند ندارند

مدیر و دبیر اجرایی خانه معدن آذربایجان شرقی تصریح می کند: به دنبال این موضوع، اغلب سرمایه گذاران علاقه ای به مطالعات اکتشافی و فعالیتهای معدنی در این شهرستان ندارند؛ ازاین رو باید دستگاههای حاکمیتی مصلحت اندیشی را کنار بگذارند و در ارتباط با تولید، برای پیشتیبانی ها و مانع زدایی ها، آستین بالا بزنند.

طبق قانون، ممانعت از فعالیتهای معدنی جرم است

وی ضمن اشاره به تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون معادن، می گوید: مزاحمت اشخاص حقیقی یا حقوقی به نحوی که مانع عملیات معدنی شود، جرم بوه و مجرم ضمن جبران خسارت، به حبس از یک تا شش ماه و یا پرداخت جریمه نقدی معادل دو برابر خسارت وارده محکوم می شود.

مهرداد ادامه می دهد: باتوجه به این که قانون صراحتا به اجبار برخورد عوامل حاکمیتی با معارضین را دارد، ولی متاسفانه به علت مصلحت اندیشی و سهل انگاری عوامل اجرایی در این مورد، شاهد تعطیلی روزافزون فعالیتهای معدنی در این شهرستان هستیم.

حال این سوال مطرح است که باتوجه به این که معادن بعنوان یک ظرفیت بزرگ اشتغال زایی می توانند به رفع مشکل بیکاری کمک کنند و علاوه بر آن نقش بسزایی در تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور دارد، بهره برداری از این معدن معضل زیست محیطی است یا فرصتی برای توسعه استان؟


«محسن موید» استاد گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز در این خصوص در گفتگو با ایسنا، می گوید: محدوده های معدنی در مرحله اکتشاف هیچ تهدید زیست محیطی ندارند و شاید اکتشافات و شناسائی بعضی از عناصر مضر در این مرحله می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک نماید.

به کارگیری از فلوتاسیون به جای سیانور به شدت از آلودگی های زیست محیطی می کاهد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه کدام روش برداشت از معادن کمترین صدمه را به محیط زیست می زند، ادامه می دهد: برداشت و فرآوری طلا می تواند با روش فلوتاسیون هم انجام پذیرد که هم اکنون در معدن طلای مزرعه شادی ورزقان توسط چینی ها انجام شده و به میزان قابل توجهی نسبت به روش بکارگیری سیانور از آلودگی های زیست محیطی می کاهد.

استاد موید می افزاید: برداشت از معدن صدمه زیست محیطی خاصی ندارد، مگر در مناطق جنگلی و مراتع که به تخریب آنها منجر می شود؛ اما اگر فرآوری طلا از کانسنگ باشد، روش فلوتاسیون خیلی بهتر است.

نمونه بارز این معدن، مس سونگون است

وی درمورد نگرانی های اهالی از خسارت های زیست محیطی و خسارت وارده به سد زنوز، خاطرنشان می کند: محدوده های مورد بررسی ربطی به رودخانه زنوز و سد زنوز ندارد و در حوضه آبریز آن واقع نمی گردد.

استاد گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز با بیان اینکه این معدن بیشتر مس است تا طلا، می گوید: نمونه بارز آن معدن مس سونگون است که در یک منطقه جنگلی در حال بهره برداری است؛ در هر حال هر معدنی مزایا و معایبی دارد که با کار کارشناسی و به خصوص کارشناسان محیط زیست و همکاری زمین شناسی زیست محیطی قابل حل بوده و میتوان مضرات را به حداقل رساند.

به گزارش پول من به نقل از ایسنا؛ آذربایجان شرقی با داشتن معادن بزرگ و پرارزش از ثروت کم نظیر خدادادی برخوردار می باشد که امیدواریم با تدابیر مسؤلان این ثروت، زمینه ساز توسعه استان و رفع معضل بیکاری شود اما در عین حال محیط زیست و سلامتی مردم هم حفظ شود.
1400/02/13
10:40:49
5.0 / 5
502
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما