مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس خبر داد؛

ساز و كار برگزاری مجامع شركتها به طور الكترونیك

ساز و كار برگزاری مجامع شركتها به طور الكترونیك به گزارش پول من مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اظهار داشت: هر شرکت ثبت شده نزد سازمان می تواند با درج در آگهی مجمع عمومی، اعلام نشانی سامانه جامع و هوشمند و چگونگی دسترسی به راهنمای آن، مجمع برگزار کند.


به گزارش پول من به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، محسن انصاری مهیاری اظهار داشت: «شرکت ها بعد از پیاده سازی الزامات مربوط به زیرساخت برگزاری مجامع الکترونیکی، مکلف هستند نسبت به انتشار تصمیم برگزاری مجامع الکترونیک بوسیله کدال یا روزنامه کثیرالانتشار حسب مورد جهت اطلاع سهامداران اقدام نمایند.»
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درباب لزوم برگزاری مجامع بطور الکترونیک اظهار نمود: هجمه ویروس کرونا منجر به تغییر در نحوه زندگی روزمره و در نتیجه الزام به بازبینی در قوانین و مقررات موجود شده است؛ در این میان شرکتها به سبب لزوم رعایت قوانین گوناگون با چالش هایی روبرو شده اند که الزامات مربوط به برگزاری مجامع عمومی همچون آنها است.
انصاری مهیاری، افزود: بحث برگزاری مجامع الکترونیکی در ایران سابقه چندانی ندارد و با شیوع ویروس کرونا بعنوان مسئله روز مورد توجه همگان قرار گرفته است. در همین راستا، ستاد ملی مبارزه با کرونا در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۸، طی نامه ای به سازمان بورس درباب برگزاری مجامع شرکت های فعال در بازار سرمایه اعلام نمود تا اطلاع ثانوی برگزاری مجامع فقط با حضور حداکثر ۱۵ سهامدار حقیقی یا حقوقی امکان پذیر است.
وی با اشاره به مزایای برگزاری مجامع بطور الکترونیک اظهار داشت: افزایش امکان حضور سهامداران به ویژه در مجامع شرکت هایی که تعداد سهامداران خرد آن بسیار بالا است، همین طور کاهش هزینه های رفت و آمد و هزینه های برگزاری مجامع و افزایش دقت در رأی گیری تعدادی از این موارد هستند.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اشاره کرد: با مروری بر مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت می توان دریافت کلیه اموری که لازمه برگزاری مجامع است، شامل آگهی دعوت به مجامع (ماده ۹۷)، صدور و توزیع ورقه ورود به جلسه (ماده ۹۹)، حضور هیئت رئیسه (ماده ۱۰۱) قرائت گزارش بازرس (تبصره ماده ۸۹) همگی بوسیله الکترونیک قابل انجام است.
وی اضافه کرد: از طرفی بند (چ) ماده ۶۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خیلی از امور مربوط به شرکت های ثبت شده نزد سازمان، همچون حضور در مجامع و اعمال حق رأی را به نحو الکترونیکی معتبر می شناسد؛ بدین سبب از منظر نظام حقوقی ایران نه فقط منعی برای برگزاری مجامع بطور الکترونیکی پیش بینی نشده، بلکه از طرف قانون گذار به این امر سفارش نیز شده است.
انصاری مهیاری افزود: در اجرای مفاد ماده ۶۸ قانون در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ دستورالعمل نحوه حضور و اعمال حق رأی بصورت الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت های ثبت شده نزد سازمان ابلاغ گردید و در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۹ اصلاحیه دستورالعمل مذکور مجدداً به تصویب هیأت مدیره سازمان رسید.
وی اشاره کرد: با توجه به مصوبه اخیر هر یک از مجامع عمومی را می توان توأمان به شکل فیزیکی و الکترونیکی برگزار کرد و رأی گیری در این مجامع فقط بطور الکترونیکی ثبت و اعمال می شوند. لازم به ذکر است انتخاب هیئت رئیسه مجمع از بین داوطلبانی که بطور فیزیکی در جلسه حاضر هستند انجام خواهد پذیرفت.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اشاره کرد: هر شرکت ثبت شده نزد سازمان می تواند با درج در آگهی مجمع عمومی، اعلام نشانی سامانه جامع و هوشمند و چگونگی دسترسی به راهنمای آن در آگهی دعوت نسبت به برگزاری مجمع خود اقدام نماید. در نظر داشته باشید که یکی دیگر از الزامات اجرای بهینه این دستورالعمل رعایت الزامات فنی و همین طور الزامات امنیتی درباب زیرساخت های برگزاری مجامع الکترونیکی است.


منبع:

1400/02/20
23:34:06
5.0 / 5
148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما