توافق برای ترانزیت و ترخیص مرغ های وارداتی

توافق برای ترانزیت و ترخیص مرغ های وارداتی پول من: پس از مشکلاتی که بتازگی در ارتباط با ترانزیت مرغ های وارداتی پیش آمد و نبود مصوبه ای در مورد جریان ترانزیت این محصول، گمرک و وزارت صمت توافق کردند در ارتباط با ترانزیت مرغ های وارداتی، بر طبق شرایط مربوط به ترانزیت محموله های گوشت قرمز اقدام نمایند.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، طی مصوبه ۲۶ اسفندماه سال قبل هیات وزیران، مقرر شد ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با استفاده از ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط شرکت پشتیبانی امور دام وارد کشور شود. این واردات به علت شرایط بازار مرغ و کمبود و نوسان قیمتی که در آن بوجود آمده بود مصوب شد تا بتواند سهمی در تعدیل بازار داشته باشد.
اما آنچه صورت گرفت این بود که در مرحله اول در فروردین ماه ۱۳۹۰ تن مرغ به گمرک رسید و با وجود این که مجوز ترخیص ۱۰۰ درصدی آن بدون کد رهگیری را هم حتی صادر شده بود، به علت مشکلاتی که وجود داشت سازمان دامپزشکی مجوز ترخیص نداد. اما مسئله اینجا بود که شرایط سردخانه ای برای نگهداری این محموله تا زمان صدور مجوز دامپزشکی برای ترخیص مهیا نبود و طبق اعلام مسؤلان مربوطه، قبل از آن هماهنگی در ترانزیت این محصول به سردخانه های تحت کلید گمرک از جانب وزارت جهاد صورت نگرفته بود.

نبود مصوبه ای برای ترانزیت مرغ وارداتی
به دنبال این جریان، به تازگی گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) پیشنهاد کرده برای رفع مشکل ترانزیت مرغ های وارداتی و با عنایت به نبود مصوبه ای در این مورد، فعلاً مانند مصوبه در ارتباط با ترانزیت محموله های گوشت قرمز که در سال ۱۳۹۸ مصوب شده بود، اقدام گردد تا در مورد این مسئله هم تصمیم قطعی گرفته شود.
بر این اساس ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام نموده که مصوبه هیات وزیران درباره واردات ۵۰ هزار گوشت مرغ به قید فوریت به گمرکات اجرایی ابلاغ گردید که نخستین محموله مرغ وارداتی هم در گمرک تهران تخلیه شده و گمرک محل به علت فسادپذیری و عدم امکان نگهداری این کالا در گمرک به علت نبود سردخانه واجد شرایط مطابق با مصوبه در ارتباط با رفع مشکلات ترانزیت محموله های گوشت قرمز اقدام نموده است؛ به صورتی که محصول به صورت حمل یکسره به سردخانه های معرفی شده توسط وزارت جهاد کشاورزی ترانزیت شود تا بعد از مجوزهای دریافت شده قانونی و کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص قطعی آن اقدام گردد.

اعلام گمرک جهت استفاده از مفاد گوشت قرمز برای مرغ و موافقت صمت
براین اساس، گمرک از وزارت صمت خواسته تا مفاد مصوبه در ارتباط با گوشت قرمز، قابل تعمیم و تسری به محموله های گوشت مرغ هم باشد تا برای محموله های بعدی در این مورد اقدام گردد.
در ادامه قبادی، در پاسخ به گمرک موافقت خویش را اعلام و تاکید کرده که این معاونت با تعمیم و تسری مصوبه رفع ترانزیت گوشت های قرمز به محموله های مرغ به علت پیشگیری از فساد و افت کیفیت و همینطور تسریع در فرایند تعمیم و توزیع موافق است.

شرایط ترانزیت گوشت قرمز که فعلاً برای مرغ هم اجرا می شود
اما جریان ترانزیت گوشت قرمز به توافق و مصوبه ای در جلسه ستاد تنظیم بازار در خرداد سال ۱۳۹۸ برمی گردد که برای ساماندهی واردات گوشت های قرمز به گمرک تا ترخیص آن پنج مورد مصوب شده بود و در دستور کار گمرک قرار داشت.
برپایه این مصوبه که فعلاً قابل تعمیم به گوشت مرغ هم است باید لیست سردخانه های مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی با بیان سازمان دامپزشکی با عنوان «سردخانه مرجع تحت کلید گمرک» برای تسهیل واردات و حمل یکسره ملاک اقدام گمرک قرار گیرد.
همینطور سردخانه های مورد تایید مکلف به همکاری با گمرک و ایجاد دسترسی های لازم برای انجام کنترل و نظارت های مربوطه خواهند بود. از سویی مقرر شد گمرکات مرزی با حمل یکسره محموله های گوشت به مقصد گمرکات مقصد با رعایت مقررات ترانزیت اقدام نمایند.
در بند دیگری مصوب شد گمرک مقصد مکلف است نسبت به تسهیل حمل یکسره از گمرک به مقصد سردخانه های تحت کلید به همراه مامور بدرقه اقدام نماید که در این مورد تاکید شد گمرک مقصد در جهت تضمین حقوق و عوارض قانونی دولت از گمرک مقصد به محل سردخانه مجاز است به جای تضامین مالی از تعهد محضری استفاده نماید.
طبق این مصوبه، سردخانه ها مکلف هستند جهت خروج محموله های گوشت ترانزیت تاییدیه پرداخت حقوق و عوارض گمرکی از جانب گمرک را دریافت و فک پلمب و اجازه خروج با حضور نماینده گمرک باشد.
منبع:

1400/02/22
12:41:02
5.0 / 5
470
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما