سخنگوی صنعت برق ؛

۸۷درصد مصرف برق ماینرها در كشور مجاز نمی باشد

۸۷درصد مصرف برق ماینرها در كشور مجاز نمی باشد پول من: سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: آنچه باعث نگرانی صنعت برق بخصوص در پیک مصرف برق تابستان شده است، استخراج رمز ارز در منازل است چون که هر ماینر به اندازه یک کولر گازی برق مصرف می کند.مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این که چه میزان از مصرف برق کشور در ارتباط با واحدهای استخراج کننده رمزارز (مجاز و غیر مجاز) است، اظهار داشت: طبق تخمین منابع علمی خارج از ایران، کل مصرف برق استخراج ارزهای دیجیتالی در جهان حدود ۱۵ هزار مگاوات است که از این میزان گفته می شود بین ۸ تا ۱۰ درصد مصرف برق در ارتباط با ایران است که بر این اساس مصرف برق واحدهای استخراج رمزارز (مجاز و غیر مجاز) در ایران، حدود ۱۵۰۰ مگاوات است که از این میزان حدود ۲۰۰ مگاوات به صورت مجاز در حال فعالیت هستند و بقیه به صورت غیرمجاز.
براین اساس فقط ۱۳ درصد از مصرف برق ماینرها در کشور مجاز و ۸۷ درصد غیر مجاز است
وی با اشاره به اینکه توانسته ایم از حدود ۱۳۰۰ مگاوات مصرف برق غیر مجاز واحدهای رمزارز، ۳۲۲ مگاوات را شناسایی نماییم، افزود: رقم باقی مانده را هم در کوشش برای شناسایی و برخورد قانونی هستیم.
این مقام مسئول در پاسخ به این که گفته می شود اغلب واحدهای غیر مجاز استخراج ارزهای دیجیتالی در مناطق آزاد تجاری قرار دارند، توضیح داد: واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارز به صورت پراکنده در کشور وجود دارند، اما آنچه باعث نگرانی زیاد صنعت برق بخصوص در پیک مصرف برق تابستان شده است، مقوله استفاده خانگی از استخراج کننده های رمزارز است که شایع شده است. هر ماینر به میزان یک کولر گازی برق مصرف می کند. همین روند غلط استفاده از برق خانگی می تواند باعث به صدمه ترانس برق همسایه ها و حتی یک محله شود.
رحبی مشهدی خاطرنشان کرد: استفاده غیر مجاز از برق خانگی برای ماینرها می تواند باعث ایجاد خاموشی در یک منطقه شود. بهتر است تا دارندگان ماینر مبادرت به دریافت مجوز استفاده از برق برای ماینرها کنند و همینطور در مناطق معین شده مانند شهرک های صنعتی مبادرت به راه اندازی واحدهای استخراج رمزارز کنند. از سویی دیگر اگر فردی از محل استفاده غیرمجاز ماینرها اطلاع دارد، با ثبت آن در سایت سمات شرکت توانیر می تواند جایزه نقدی دریافت کند.
سخنگوی صنعت برق ضمن اشاره به این که اگر واحد خانگی دارای کنتور هوشمند باشد، میزان مصرف برق غیر مجاز آنها قابل ردیابی است، اظهار داشت: این کار زحمت زیادی دارد چون که مشترکین خانگی ما زیاد هستند و احتیاج به کمک مردمی داریم. به صورت کلی راه اندازی مزارع استخراج رمزارز در نیمه شمالی کشور توجیه اقتصادی دارد.
وی با تکیه بر این که از فعالیت واحدهای استخراج کننده رمزارز در قالب قانون با دریافت مجوز مصرف برق برای واحدهای خود، حمایت می نماییم، عنوان کرد: وزارت نیرو برای بهره مندی متقاضیان راه اندازی واحدهای استخراج رمزارز، راهکارهای معینی را ابلاغ کرده است. وظیفه قانونی ما پشتیبانی از متقاضیان مجاز است.


منبع:

1400/02/25
20:21:36
5.0 / 5
587
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجاری , دیجیتالی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما