ارزآوری صنایع پلاستیك از صادرات غیرنفتی به ۴ و نه دهم درصد رسید

ارزآوری صنایع پلاستیك از صادرات غیرنفتی به ۴ و نه دهم درصد رسید رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران اظهار داشت: میزان صادارت محصولات پلیمری در سال ۹۹ معادل ۱.۵ میلیارد دلار بوده است که سهم ارز آوری صنایع پلاستیک در کل صادرات غیرنفتی صنعت ایران به حدود ۴۴ درصد می رسد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، برمک قنبرپور، امروز در دومین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنایع پلاستیک ضمن اشاره به چالش ها و مشکلات موجود در صنعت پلیمر اظهار داشت: اولین راهکار، لزوم تدوین و تصویب استراتژی یکپارچه توسعه صنایع پتروشیمی و پایین دستی، نگاه اندام واره و لزوم تعامل بین سطوح بالادست، میانی و پایین دست در تدوین این استراتژی لزوم دارد. ضمن اشاره به چالش ها و مشکلات موجود در صنعت پلیمر اظهار داشت: اولین راهکار، لزوم تدوین و تصویب استراتژی یکپارچه توسعه صنایع پتروشیمی و پایین دستی، نگاه اندام واره و لزوم تعامل بین سطوح بالادست، میانی و پایین دست در تدوین این استراتژی لزوم دارد.
وی اظهار نمود: بازبینی در مجوزهای صادر شده در صنایع بالادستی پتروشیمی کشور، ایفای نقش تنظیم گری در صنایع پتروشیمی و پلیمر توسط نهاد توسعه محور، تصریح فرمول قیمت خوراک و تسری آن به سطوح پایین دست زنجیره ارزش، مانند اعمال تخفیف پلکانی (در قالب قراردادهای بلند مدت) و مانند تعلیق مشوق مالیاتی صادرات محصولات بالادستی پتروشیمی و حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز از راهکارهای قابل اجرا برای حل مشکلات صنعت پلیمر است.
وی با اشاره به اینکه میانگین کل صادرات در ارتباط با صنایع پلاستیک در سال ۱۳۹۹ معادل یک میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار بوده است، اظهار داشت: در سال 1398 و 1399، کلیت اقتصاد، در خیلی از بخش ها صدمه دید اما صنایع پلاستیک حال و روز بدی نداشت، بیماری کرونا سبب افزایش تقاضا در صنعت پلاستیک شد که در حوزه های مختلفی از ظروف یکبارمصرف تا صنایع بسته بندی شاهد آن بودیم.
وی با اشاره به اینکه شرایط اقلیمی و بحران بی آبی هم در ایران بر رونق پلاستیک ها در بخش هایی مانند حوزه نگهداری و انتقال آب تأثیر داشته اند، اظهار داشت: سال 1398 و 1399 هم در حوزه واردات و هم در حوزه صادرات، کاهش داشتیم و علل آن هم مشخصا به ویروس کرونا، تشدید محدودیت های تجاری ناشی از اعمال تحریم ها و افزایش نرخ ارز مربوط می شد.
رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران اضافه کرد: کشور ایران مجموعا ۳۴ و نیم میلیارد دلار صادارت غیر نفتی و بیشتر از ۳۸ میلیارد دلار واردات غیرنفتی داشته است و برآورد صندوق بین المللی پول از تولید ناخالص داخلی ایران برای سال گذشته، ۳۳۱۵ میلیارد تومان بوده است.
وی ضمن اشاره به گزارش معاملات بورس کالا در سال 1399، اظهار داشت: در سال 1399 طبق عرضه و تقاضا و حجم معاملات بورس ایران، حدود ۶۶۷ هزار میلیارد ریال محصولات پتروشیمی خرید و فروش شده است که حدود ۳۲۵۰ هزار تن حجم این معاملات بوده است.
قنبرپور در بحث بازیافت ضمن اشاره به اینکه بعضی از اطلاعات این حوزه ثبت نمی گردد، خاطرنشان کرد: به علت ارزانی نیروی کار بحث بازیافت در ایران جذاب شده است؛ کل مصرف پلیمر در ایران ۱ و نیم میلیون تن ارزیابی می شود که تخمین می زنیم نیمی از آن معادل ۷۵۰ هزار تن بازیافت می شود.
وی با اشاره به اینکه سهم ارزش افزوده صنایع پلاستیک از تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس تخمین نقش مواد اولیه وارداتی و بازیافتی حدود ۱.۵ درصد است که حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی بخش صنعت را شامل می شود که سهم قابل توجهی است، اظهار داشت: سهم اشتغال صنایع پلاستیک از کل اشتغال ایران در سال 1399 حدود ۳.۶ درصد است که ۱۱.۳ درصد از اشتغال بخش صنعت را شامل می شود، اظهار داشت:
این عضو هیات مدیره انجمن ملی در مورد نقش و مقایسه صنایع پلاستیک در کشورها مختلف، با اشاره به اینکه تقاضای پلی اتیلن در جهان ۱۰۹ میلیون تن بوده که در خاورمیانه ۶ میلیون تن و در ایران ۱ میلیون و ۱۷۵ هزار تن است، اضافه کرد: عرضه پلی اتیلن در خاورمیانه ۲۰ میلیون تن بوده که در ایران حدود ۵ میلیون تن عرضه داشته ایم؛ عربستان حدودا بیشتر از ۲ برابر ایران تولید داشته است.
به قول وی پلی پروپلین به علت تولید محدود و ثانیا مشکلاتی که در واردات داشته، وضعیت بدتری نسبت به پلی اتیلن دارد؛ تولید پلی پروپلین در خاورمیانه ۸ میلیون تن اما در ایران ۷۳۶ هزار تن و در عربستان حدود ۵ میلیون تن بوده است.1400/02/28
21:34:14
5.0 / 5
567
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما