ترخیص گوسفندان پرحاشیه با وساطت وزیر!

ترخیص گوسفندان پرحاشیه با وساطت وزیر! به گزارش پول من معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که محموله حاوی ۶۱۰ راس دام زنده پس از اما و اگرهای بسیار، سرانجام با وساطت وزیر جهاد کشاورزی و انجام هماهنگی توسط گمرک ترخیص شد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، هفته گذشته بود که یک شرکت با عنایت به ثبت سفارش انجام شده به واردات ۱۲۰۰ راس دام مولد از کشور فرانسه اقدام نمود و پس از ورود به گمرک آستارا در ترخیص با مانع مواجه گردید، چون که هنوز کد رهگیری بانک به منظور تأمین ارز را دریافت نکرده بود و مشخصا امکان ترخیص کالا بدون ثبت سفارش و کدرهگیری بانک از جانب گمرک وجود ندارد، مگر در موارد مشمول مصوبات خاص.


شرکت، تعهد قبلی ها را انجام نداده باز گوسفند آورد!
با این حال با عنایت به زنده بودن دام ها و احتمال تلف شدن آنها، گمرک ایران نسبت به ترخیص محموله حاوی ۱۲۰۰ راس دام اقدام نمود، ولی شرکت مربوطه متعهد شد در اسرع وقت نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام نماید.
اما هنوز کد رهگیری واردات قبلی صادر نشده و در فاصله یک هفته، باردیگر در دو روز گذشته محموله دیگری شامل ۶۱۰ راس دام مولد نژاد لاکن، توسط این شرکت به گمرک آستارا وارد شد که باز هم کد رهگیری بانک برای آن صادر نشده بود.
حواشی گوسفندان در گمرک آستارا بار دیگر تکرار شد تا این که تازه ترین خبرها از ترخیص این محموله حکایت دارد.


حتی متروکه شدن گوسفندان هم اعلام گردید تا تلف نشوند
ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- در این رابطه به ایسنا اظهار داشت که گمرک با عنایت به عدم ایفای تعهد قبلی صاحب کالا در دریافت کد رهگیری و همینطور نداشتن کد برای محموله جدید، طبق ضوابط مانع از ترخیص شد و حتی به علت نبود زیر ساخت لازم در محوطه گمرک برای نگهداری این دام های زنده و احتمال تلف شدن، متروکه شدن آنها را به سازمان اموال تملیکی اعلام کردیم تا برای تعیین تکلیف ورود کند.
وی اضافه کرد: با این وجود امروز(دوم خرداد) وزیر جهاد کشاورزی به مبحث ورود کرده و طی مکاتبه ای که با وزیر اقتصاد داشت خواهان ترخیص این دام ها شد.


وزیر گفته واردکننده تعهد را ۲ ماهه انجام می دهد

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به زنده بودن این دام ها و احتمال تلف شدنشان، خواهان اجرای ماده ۴۲ قانون گمرکی شده است، اظهار داشت که بر طبق این ماده از قانون امور گمرکی در موارد استثناء و درمورد کالای مورد نیاز فوری شامل دولتی یا غیردولتی، گمرک می تواند با اجازه رئیس کل گمرک ایران و تعهد بالاترین مقام وزارت خانه یا موسسه دولتی مرتبط و با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم، مجوز خروج کالا را صادر کند.
طبق گفته ارونقی، وزیر جهاد کشاورزی در مکاتبه خود تاکید کرده که شرکت واردکننده این دام ها مکلف است ظرف مدت دو ماه نسبت به عرضه اسناد و مدارک لازم اقدام نماید.


گمرک: پیگیری کردیم و با تعهد ترخیص کردیم

این مقام مسئول در گمرک ایران خاطرنشان کرد: در نهایت طی رایزنی های و هماهنگی های صورت گرفته از جانب گمرک و دریافت تعهد از صاحب کالا، این ۶۱۰ راس دام زنده امروز ترخیص شده است.
گفتنی است که وارداتی از این دست، بارها در حوزه تجارت اتفاق افتاده و واردکننده بدون تکمیل مدارک و بدون داشتن ثبت سفارش یا کد رهگیری نسبت به ورود کالا اقدام می کند و به بن بست قانونی در ترخیص می خورد، سرانجام دست به رایزنی زده و بسته به شرایط مانند زنده بودن واردات صورت گرفته از قبیل این دام ها و چندی قبل گورخرها، دستگاههای مربوطه در عمل انجام شده قرار گرفته برای پیشگیری از تلف شدن آنها، به هر نحوی مبادرت به ترخیص می شود.
منبع:

1400/03/02
21:48:08
5.0 / 5
626
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما