گزارش پول من؛

سهم وزارت نیرو در رصد مراكز بدون مجوز استخراج رمزارز

سهم وزارت نیرو در رصد مراكز بدون مجوز استخراج رمزارز ابزارهای اصلی برای رصد واحدهای بدون مجوز استخراج رمزارز در اختیار وزارت نیرو قرار دارد و در این میان سهم بخش اینترنت بعنوان ابزاری برای شناسایی این واحدها بسیار اندک است.به گزارش پول من به نقل از مهر، با شروع خرداد ماه و قبل از شروع تابستان شاهد خاموشی های مکرر و طولانی مدتی در سراسر کشور و البته پایتخت بودیم. دلیلهای مختلفی برای این خاموشی ها از طرف وزارت نیرو اعلام شده است که در این میان بنظر می رسد سهم مصرف برق واحدهای بدون مجوز رمزارزها بیش از سایر سهم هاست. البته بگفته محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیردر سال جاری آبی به سبب کاهش شدید بارندگی ها، ۴ هزار مگاوات از ظرفیت تولید برق نیروگاه های برقآبی کشور را از دست داده ایم. از سویی دیگر افزایش واحدهای بدون مجوز استخراج رمزارز و رد پای آنها در بخش خانگی نیز این چالش برق را شدت بخشیده است.
به گفته متخصصین هر چند سرمایه گذاری و توسعه تولید برق باید در صدر اولویت ها باشد، اما بخش مهمی که نباید آنرا فراموش کرد مدیریت مصرف است. دامنه این مدیریت مصرف که ابزارهای متفاوتی برای آن وجود دارد، مقوله تلفات شبکه توزیع برق و همین طور مصارف در بخش های مختلف خانگی، صنعتی، تجاری و کشاورزی را نیز در بر می گیرد. چونکه بخش تقاضا همیشه سرعت رشد بیشتری نسبت به بخش تولیدی دارد که این آهنگ رشد باید به تناسب برسد. نمی توان نقصها عملکرد وزارت نیرو در بخش های مختلف صنعت برق را نادیده گرفت؛ هرچند این مساله در کوتاه مدت ایجاد نشده است، اما آثار آن سریع تر از زمان پیش بینی شده نمایان شد. در هر حال بدمصرف بودن ایران در بخش انرژی برق قطعی است، اما همین موضوع نیز در زمره نقیصه های عملکرد وزارت نیرو بشمار می رود که طی سال ها نتوانسته است با شناسایی ابزارهای مناسب این بدمصرفی را اصلاح نماید.
سهم ۱۰ درصدی ایران در مصرف برق ماینرها
طبق بررسی های دانشگاه کمبریج درباره برآورد مصرف برق واحدهای استخراج کننده رمزارز در ایران و البته جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی، سهم ایران از مصرف کل برق دنیا برای این صنعت، حدود ۱۰ درصد است. این دانشگاه یک دامنه از مصرف کیلووات ساعت برق را مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس حد بالای این برآورد نشان از مصرف ۵۲۰ میلیارد کیلووات ساعت طی یک سال قبل (معادل حدود ۶۰ هزار مگاوات مصرف برق مستمر) است؛ از طرفی حد پایین این مصرف ۱۳۱ میلیارد کیلووات ساعت در یک سال قبل (معادل حداقل ۱۵ هزار مگاوات مصرف برق مستمر) است.
درباره نقش واحدهای بدون مجوز استخراج رمزارز و شناسایی و توقف فعالیت آنها بحث های مختلفی وجود دارد؛ به عقیده برخی این اقدام برای شرکت توانیر امری دشوار، زمان بر و هزینه بر است و وزارت ارتباطات بوسیله مدیریت بخش مصرف اینترنت این واحدها می تواند آنها را شناسایی کند.
اینترنت در مقابل مصرف برق / سهم اندک ماینرهای خانگی
خسرو سلجوقی، کارشناس حوزه فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این که آیا امکان شناسایی واحدهای بدون مجوز استخراج رمزارز بوسیله اینترنت مصرفی آنها وجود دارد، اظهار داشت: باید ابتدا اشاره نمود که سهم اینترنت و پهنای باند مورد استفاده برای استخراج رمزارز در مقایسه با مصرف برق، میزان ناچیزی است. بدین سبب شناسایی از این طریق مقرون به صرفه، اقتصادی و راحت نیست.
وی اضافه کرد: بنا بر اطلاعات کلی استخراج کننده هایی که در فضای خانگی (تعرفه برق خانگی) هستند سهم بالایی ندارند، بدین سبب بیشتر این تعداد دستگاه های استخراج رمزارز در فضای خانگی نیستند بلکه در مراکز صنعتی، کشاورزی و… مستقر هستند که مصرف برق نامتعارفی را ایجاد می کنند.
به گفته سلجوقی متولیان صنعت برق بهترین ابزار برای پایش و بررسی واحدهای بدون مجوز رمزارز را در اختیار دارند؛ در این میان استفاده از کنتورهای هوشمند نقش مهم و تأثیرگذاری ایفا می کنند. همچنین با رجوع و استفاده از تغییرات سوابق اطلاعات میزان مصرف کنندگان حتی در کنتورهای غیر هوشمند هم امکان رصد کردن را به آسانی فراهم می آورد.


1400/03/04
22:04:24
5.0 / 5
410
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما