آینده كیش و دیگر مناطق آزاد در خطر است

آینده كیش و دیگر مناطق آزاد در خطر است پول من: هرمزگان در نشست هم اندیشی سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف کیش با حمیدرضا مومنی، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران کیش نسبت به از دست رفتن مزایای مناطق آزاد هشدار دادند و نسبت به آینده این مناطق ابراز نگرانی کردند.در این جلسه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کیش عمده ترین مشکلات موجود را، از دست رفتن و یا کمرنگ شدن مزایای مناطق آزاد باتوجه به صدور مصوبات و بخشنامه هایی مانند ستاندن مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، محدودیت های گمرکی، طولانی بودن پروسه و مشکلات مربوط به ستاندن مجوزهای فعالیت اقتصادی، وجود بخشنامه ها و دستورالعمل های زائد، عدم امکان واردات خودرو، مشکلات در زمینه صادرات و برگشت درآمدهای ارزی، اجاره ها و هزینه های بالا اعلام نمودند. در این جلسه برخی از مدیران تشکل های صنفی دغدغه ها و خواسته های فعالان اقتصادی را مطرح نمودند.

رحمان سادات نجفی مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش، اظهار داشت: آماده گفتگوی چالشی با فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی بودیم ولی متاسفانه به کیش نیامدند.

وی با اعلان اینکه به زودی شاهد از دست رفتن تمام مزایای مناطق آزاد خواهیم بود، اشاره کرد: از شهریور ۹۷ موفق شدیم با صدور مجوز فعالیت اقتصادی برای موجران مالیات بر اجاره را به استناد ماده ۱۱ مناطق آزاد معاف نماییم. به همین دلیل در دیوان عدالت اداری مطرح کردیم بواسطه ماده ۱۱ برای شاغلان مجوزی بگیریم که کارکنان مناطق آزاد هم معاف از مالیات شوند و تا حدودی موافقت دیوان عدالت اداری را کسب کردیم.

سادات نجفی افزود: اجرای مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد در اما و اگر قراردارد و صحبت های متنقاضی انجام می شود. نیاز به شفاف سازی دراین زمینه وجود دارد ما در اجرای مالیات بر ارزش افزوده بلاتکلیف هستیم ماده یک مالیات بر ارزش افزوده بیان می کند مالیات بر مصرف است، عوارضی که سازمان منطقه آزاد کیش دریافت می کند نه فروش خدمات است نه فروش کالا پس مجاز به دریافت عوارض نیست.

احمد کتابفروش، رییس سندیکای صاحبان صنایع کیش، اظهار داشت: بجای تمرکز بر کارهای تولیدی، بیش از دو سال است که در راهروهای دادگاه ها، دیوان عدالت اداری و دیوان محاسبات به دنبال لفو مصوبات و بخشنامه های خلاف قوانین مناطق آزاد هستیم تا شاهد از میان رفتن مزایای مناطق آزاد نباشیم.

وی افزود: قانون مالیات بر دارایی، خودرو، حقوق و عوارض گمرکی به مناطق آزاد ضربه می زنند. این قوانین انرژی مناطق آزاد را می گیرد و کار را برای ساکنان، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران سخت می کنند.

کتابفروش با اشاره به این که نیمی از سال را صرف گرفتن مجوزهای یکساله می نماییم سازمان نقش مدیریتی، مالکیتی و حکومتی دارد اما نقش بنگاه اقتصادی آن بسیار پررنگ تر است و بخش خصوصی کاملا تحت فشار است، افزود: نگاه بنگاه محور بزرگترین معضل سازمان منطقه آزاد کیش است قیمت تمام شده نهاده های تولید که ۴۰ درصد بیشتر از سرزمین اصلی است مالیات بر ارزش افزوده که سبب تورم و بالا رفتن نرخ خدمات و هزینه های زندگی در کیش شده رقابت را در بازار داخلی از بین می برد.

نادر کشتکار سرمایه گذار پروژه میکامال نیز در این جلسه اظهار داشت: دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد در سالهای قبل ارتباط پارلمانی ضعیفی داشته است. دبیرخانه باید ارتباط با مجلس را تقویت کند تا از حقوق مناطق آزاد همچون کیش دفاع شود.

وی افزود: مسئولان و مدیران نمی توانند کار را قفل کنند تا دولت جدید بر سر کار آید اگر کسی متعهد است باید وظایف خودرا به درستی انجام دهد. پیشرفت کیش با تغییر مدیریت ها نباید متوقف شود.

طهمورث قاسمی دبیرکل مجمع توسعه سازندگان کیش، هم با اشاره به این که امیدواریم مناطق آزاد محصور از مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند، اشاره کرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده نیاز به نظامات اجرائی دارد.

وی اشاره کرد: لغو هر مصوبه ای که مخل کسب وکار باشد جزو وظایف وزیر اقتصاد و دارایی است و باید در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف کند.

مهدی اطیابی یکی از سرمایه گذاران بخش خصوصی کیش نیز در این جلسه با اشاره به این که نام کیش با نام توریست و گردشگری عجین شده است، اظهار نمود: خام فروشی زمین و یا واگذاری زمین به نورچشمی ها روش درستی نیست و تامین هزینه های کیش تا ۵ سال آینده که مدیر عامل سابق کیش به آن اشاره نمود حاصل فروش زمین بود.

وی در آخر عنوان کرد: تنها دل به افتتاح فرودگاه کیش خوش کرده ایم که امیدواریم باراه اندازی آن کمی دلمان آرام شود.

مسیح الله صفا مدیر عامل جامعه هتلداران کیش هم بیان کرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از اول فرودین ۱۴۰۰ در مناطق آزاد همچون کیش تاثیر مستقیم روی هزینه های سفر دارد و صنعت گردشگری کیش را تهدید می کند

وی با اعلان اینکه هم اکنون همه مزیت های مناطق آزاد گرفته شده است و دیگر سرمایه گذاراران علاقه ای به سرمایه گذاری در کیش ندارند، اظهار نمود: برای ساخت هتل، تسهیلات بانکی با نرخ ۲۵ درصد در نظر گرفته می شود که در هیچ جای دنیا این نرخ رایج نیست. تبعات تورم شامل هتل سازان می شود و مسئولان باید درصدد حل این مشکلات باشند.

صفا در آخر اظهار داشت: خواسته سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جزیره کیش، اجرای کامل قانون مناطق آزاد و ثبات مدیریتی در کیش است.

همچنین علی خدادادی مدیرعامل جامعه آژانس های مسافرتی و گردشگری کیش نیز اظهار داشت: کیش نخستین منطقه آزاد کشور بوده و سایر مناطق ۱۸ سال بعد از کیش بوجود آمدند ولی حالا میبینیم مظلوم ترین منطقه آزاد، کیش است.

وی با اعلان اینکه خبر ادغام معاونت گردشگری. در معاونت اجتماعی میتواند فاجعه باشد و حوزه گردشگری کیش را به قهقرا ببرد، اشاره کرد: در حوزه توسعه امکانات و فضاهای گردشگری عقب مانده ایم و جز مجموعه پنگوئن طی سال های اخیر هیچ جذابیت گردشگری به کیش افزوده نشده است.

خدادادی با اشاره به این که بحث واردات واکسن و تزریق به کیشوندان و گردشگران به طور جدی دنبال شود، افزود: اجاره های بالا و قاون مالیات بر ارزش افزوده از مشکلات موجود هستند.

همچنین مجید طاهری عضو هیئت مدیره بازار پردیس، اضافه کرد: بیشتر فعالان اقتصادی که در بازارها مشغول به کارند برای تامین کالای مورد نیاز غرفه خود بجای یک دفعه دو بار عوارض پرداخت می کنند یک دفعه به سازمان منطقه آزاد کیش یکبار هم به گمرک، در حقیقت دو و گاهی ۳ بار ۹ درصد عوارض می پردازند و این مشکلات روی نرخ اجناس تاثیر منفی می گذارد.

وی با اعلان اینکه ورود اجناس بوسیله فرودگاه امام خمینی نسبت به کیش آسان تر و کم هزینه تر است، اظهار نمود: هزینه های حمل بار از گمرک تا غرفه افزایش شایان توجهی داشته است و دست اندازهای صادرات از کیش بسیار زیاد است و دیگر امکان صادرات وجود ندارد.

منبع:

1400/03/10
10:55:31
5.0 / 5
518
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما