جزئیات دستورالعمل تازه بانك مركزی؛

سرمایه اولیه برای تاسیس صرافی به 25 میلیارد تومان افزایش یافت

سرمایه اولیه برای تاسیس صرافی به 25 میلیارد تومان افزایش یافت پول من: بانک مرکزی حداقل سرمایه بمنظور تاسیس و فعالیت شرکتهای صرافی تضامنی در تهران و شهرهای بزرگ را 250 میلیاردریال اعلام نمود.


به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، اصلاحیه «دستورالعمل اجرائی تأسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها» که در یک هزار و سیصد و چهاردهمین جلسه مورخ ۲۸‏‏.۲‏‏.۱۴۰۰ شورای پول و اعتبار مطرح و به تصویب رسیده است، ابلاغ گردید.
بر اساس دستورالعمل یاد شده، حداقل مبلغ سرمایه بمنظور تأسیس و فعالیت شرکت های صرافی وابسته به مؤسسات اعتباری و نیز شرکت های صرافی تضامنی در استان تهران و شهرهای بزرگ شامل اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، کرج، مشهد، قم و ارومیه، دویست و پنجاه میلیاردریال تعیین شده است.
همچنین در شرکت های صرافی وابسته به مؤسسات اعتباری، مجموع تعهدات مالی ناشی از حواله های صادره به مشتریان در هر زمان، حداکثر به میزان مبلغ مورد تعهد مندرج در تأییدیه هیأت مدیره مؤسسه اعتباری در خصوص ایفای کامل تعهدات یاد شده توسط صرافی وابسته خواهد بود.
علاوه بر این، تأسیس شعبه توسط شرکت های صرافی وابسته به مؤسسات اعتباری در صورت تامین سرمایه برای تأسیس هر شعبه به میزان ۷۵ درصد حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس صرافی برمبنای محل استقرار شعبه، دارا بودن حداقل پنج سال سابقه فعالیت مجاز، تأیید عملکرد صرافی توسط بانک مرکزی و با کسب مجوز از بانک مرکزی ممکن خواهد بود.
ایجاد باجه توسط شرکت های صرافی وابسته به مؤسسات اعتباری فقط برای انجام عملیات خرید و فروش نقدی ارز بصورت موقت منوط به کسب موافقت بانک مرکزی، پیش بینی شده است. از دیگر اهم احکام مقرر در دستورالعمل مذکور آن که؛ از این پس تصدی سمت مدیرعامل در شرکت صرافی و تمدید دوره مسئولیت وی منوط به أخذ تأییدیه صلاحیت از بانک مرکزی است.
انجام هرگونه عملیات صرافی در بسترهای معاملاتی برخط داخلی و استفاده از رمزارزهای استخراج شده داخلی برای واردات، فقط برمبنای ضوابط ابلاغی بانک مرکزی، امکان پذیر است و اعطای هرگونه تسهیلات توسط مؤسسات اعتباری به شرکت صرافی ممنوع می باشد.
همچنین آن دسته از صرافی های موجود که مدت اعتبار اجازه نامه فعالیت آنها پس از تاریخ ابلاغ این بخشنامه منقضی می شود، حداکثر ظرف ۲ سال مهلت دارند، شرایط خودرا با مفاد دستورالعمل جدید تطبیق دهند.


منبع:

1400/03/11
10:34:24
5.0 / 5
434
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما