برنامه ریزی راه اندازی بیشتر از ۴۰۰ معدن زغال سنگ

برنامه ریزی راه اندازی بیشتر از ۴۰۰ معدن زغال سنگ به گزارش پول من یک اندیشکده محیط زیستی اعلام نمود بیشتر از ۴۳۲ پروژه معدنی جدید با ظرفیت بیشتر از دو میلیارد تن تولید سالانه زغال سنگ هم اکنون برنامه ریزی می شود که تهدیدی برای اهداف پیمان جوی پاریس به حساب می آید.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، در گزارش اندیشکده گلوبال انرژی مونیتور آمده است: عمده این ظرفیت یا حدود ۱.۶۶۳ میلیارد تن در سال، در مراحل اولیه برنامه ریزی است و می تواند لغو شود اما باقی این ظرفیت هم اکنون در دست ساخت است.

گلوبال انرژی مونیتور اخطار داد چشم انداز گذار به انرژی پاک این پروژه ها را در معرض ریسک ۹۱ میلیارد دلار دارایی سرگردان قرار می دهد. اما اگر این پروژه ها اجرا شوند و تولید جهانی در یک دهه آینده کاهش پیدا نکند، ظرفیت برنامه ریزی شده میزان تولید زغال سنگ را چهار برابر سقف هدف گذاری شده تحت سناریوی افزایش ۱.۵ درجه ای گرمای جهانی می سازد.

متوقف کردن این میزان ظرفیت معدنکاری زغال سنگ کار دشواری خواهد بود. اغلب این پروژه ها در اقتصادهای توسعه یافته اروپای غربی یا آمریکای شمالی هستند. چین سال قبل نیروگاههای زغال سوز بیشتری را در مقایسه با شمار نیروگاههای زغال سوزی که در سرتاسر جهان از مدار فعالیت خارج شدند راه اندازی نمود و نشان داد زغال سنگ تا چه برای اقتصادهای پیشرفته ای مانند چین مهم مانده است.

علاوه بر چین، کشورهای روسیه، استرالیا و هند کشورهایی هستند که بیشتر از سه چهارم از ظرفیت معدن کاری جدید در آنها واقع شده است. این چهار کشور به اتفاق ۱.۷۵ میلیارد تن ظرفیت تولید سالانه جدید را به خود اختصاص می دهند. چین با ۴۵۲ میلیون ظرفیت تحت ساخت پرچمدار بلامنازع است و بعد از آن روسیه با ۵۹ میلیون تن، استرالیا با ۳۱ میلیون تن و هند با ۱۳ میلیون تن قرار دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نویسندگان گزارش گلوبال انرژی مونیتور خاطر نشان کردند آغاز و توسعه معدن کاری زغال سنگ برخلاف نقشه راه انتشار یافته از جانب آژانس بین المللی انرژی برای رسیدن به سطح کربن خنثی است.

با این حال، این نقشه راه با واکنش منفی شدید کشورهای نفت خیز شامل نروژ و عربستان سعودی روبرو شده است. امکان دارد این نقشه راه مورد استقبال گروه های زیست محیطی قرار گیرد اما به سختی امکان دارد به سند پرچمدار برای گذار انرژی تبدیل گردد، چونکه خواهان توقف فوری اکتشاف نفت و گاز است.

منبع:

1400/03/14
13:07:07
5.0 / 5
594
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما