پیشبینی اوپك از تقاضای بالاتر برای نفت این گروه

پیشبینی اوپك از تقاضای بالاتر برای نفت این گروه اوپک با وجود ابهامات در رابطه با پاندمی کووید ۱۹، همچنان انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ بهبود قوی تجربه کند و به نفت بیشتر این گروه نیاز باشد.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، اوپک در جدید ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود تقاضای جهانی برای نفت به میزان ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد در سال میلادی جاری رشد می کند و به ۹۶.۵۸ میلیون بشکه در روز می رسد. این پیشبینی برای دومین ماه متوالی بدون تغییر ماند.

این پیشبینی با وجود روند احیای کندتر از حد انتظار تقاضا برای نفت در نیمه اول سال جاری مطرح شده و نسبت به ابهامات قابل توجهی مانند ظهور واریانتهای جدید ویروس کرونا اخطار داده است.

در گزارش اوپک آمده است: احیای اقتصاد جهانی به علت موجهای جدید شیوع کووید ۱۹ و تجدید قرنطینه ها در اقتصادهای بزرگ شامل منطقه یورو، ژاپن و هند به تاخیر افتاده است. در مجموع انتظار می رود روند بهبود رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ شتاب بگیرد.

بنا بر پیشبینی اوپک، باآنکه انتظار می رود آمریکا بزرگترین مشارکت را در رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۱ داشته باشد اما تقاضا در کشورهای صنعتی عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به سطح قبل از شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰ بهبود پیدا نمی کند.

روند کاهش سطح ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که معیار مهم برای اوپک به حساب می آید، ادامه دارد اما همچنان ۳۴ میلیون بشکه بالاتر از میانگین سطح ذخایر در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ مانده است. اوپک اعلام نمود این ذخایر در آوریل ۲۵ میلیون بشکه پایین میانگین پنج ساله بود.

قیمت نفت بعد از انتشار این گزارش به بالای ۷۲ دلار در هر بشکه صعود کرد. قیمت نفت از آغاز سال ۲۰۲۱ تابحال ۳۹ درصد رشد کرده که تحت تأثیر رشد تقاضا و محدودیت عرضه اوپک پلاس بوده است.

اوپک با فرض اینکه پاندمی کووید ۱۹ تا آغاز نیمه دوم سال تا حدود زیادی مهار می شود، پیش بینی نمود اقتصاد جهانی در سال میلادی جاری ۵.۵ درصد رشد می کند که تغییری نسبت به پیشبینی ماه گذشته این گروه نداشت.

این گروه اعلام نمود ادامه برنامه های واکسیناسیون، سهم رو به رشد بیماران بهبود یافته که به افزایش ایمنی جمعی منجر می شود و کاهش محدودیتهای قرنطینه به این خوشبینی که پاندمی می تواند تا چند ماه دیگر مهار شود، کمک می نماید.

اوپک پلاس در آوریل برای تسهیل محدودیت عرضه در فاصله ماه مه تا ژوییه موافقت نمود و این تصمیم در نشست اول ژوئن وزیران نفت این گروه تایید شد. با این وجود عرضه میلیون ها بشکه در روز نفت اوپک پلاس بعد از ژوییه همچنان محدود می ماند.

تلاشهای اوپک پلاس به روند تعادل بازار به شکل قابل توجهی کمک کرده است. تولید بالاتر اوپک منعکس کننده تصمیم برای افزایش تولید و رشد تولید ایران بوده که به علت تحریمهای آمریکا از مشارکت در محدودیت عرضه معاف شده است. تولید نفت اوپک در ماه مه به میزان ۳۹۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۲۵.۴۶ میلیون بشکه در روز رسید.

عربستان سعودی به اوپک اعلام نمود تولید این کشور در ماه مه به میزان ۴۱۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۸.۵۴ میلیون بشکه در روز رسیده که بالاتر از آمار اعلام شده توسط وزیر انرژی سعودی در اول ژوئن بوده است.

اوپک پیش بینی نمود عرضه غیراوپک در سال ۲۰۲۱ به ۶۳.۷۳ میلیون بشکه در روز می رسد که ۸۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش نشان داده است. این پیشبینی ۱۳۰ هزار بشکه در روز بالاتر از نرخ پیشبینی شده در گزارش ماه پیش اوپک است که به علت بهبود سریعتر از حد انتظار تولید آمریکا در مارس بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، همینطور اوپک پیشبینی خود از تقاضا برای نفت این گروه را تغییر نداد و ۲۷.۷ میلیون بشکه در روز ارزیابی کرد. این به معنای آن است که اوپک همچنان فضا برای افزایش بیشتر تولید در نیمه دوم سال جاری دارد.

منبع:

1400/03/21
11:21:15
5.0 / 5
551
تگهای خبر: آمار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما