از سوی بانك مركزی؛

نتیجه چهارمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی

نتیجه چهارمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به گزارش پول من نتیجه چهارمین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال ۱۴۰۰، اعلام گردید.


به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۱۸ خردادماه ۱۴۰۰ درمورد برگزاری حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری چهارمین مرحله از این حراج، سفارشی از راه سامانه بازار بین بانکی ریالی از جانب بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی دریافت و ثبت نشد.‏‏‏ همینطور در هفته منتهی به ۲۵ خردادماه سال ۱۴۰۰، اوراق مالی اسلامی دولتی در بازار بورس به فروش نرسید.

برگزاری حراج اوراق مالی اسلامی دولتی؛ ۱ تیرماه ۱۴۰۰ کارگزاری بانک مرکزی در جهت عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله پنجم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، شرکتهای بیمه و نهادهای مالی مبحث بند (۲۱) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا.. ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای تأمین سرمایه را در روز سه شنبه ۱ تیرماه ۱۴۰۰ اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:
بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۳۰ خردادماه ۱۴۰۰ تنها از راه سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. شرکتهای بیمه و نهادهای مالی مبحث بند (۲۱) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا. ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج هم می توانند سفارش های خویش را تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۳۰ خردادماه ۱۴۰۰ از راه سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات در ارتباط با این حراج در روز سه شنبه ۱ تیرماه ۱۴۰۰ انجام می شود.

تمام نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خویش را در هر نماد به صورت جداگانه ارسال نمایند. گفتنی است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همینطور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود تنوعبخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری خود مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروریست که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را به منظور تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال و وزارت خانه مزبور نسبت به تعیین سفارش های برنده اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان انجام می شود.

بانک مرکزی بر مبنای جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تأمین زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق مالی اسلامی دولتی فروش رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تأمین مالی دولت خریداری نمی نماید.

1400/03/26
10:00:33
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما